Gündem
Giriş Tarihi : 16-08-2016 18:42   Güncelleme : 16-08-2016 18:42
Abone ol

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden 'Özgür Gündem' açıklaması

Özgür Gündem gazetesinin mahkeme kararıyla geçici olarak kapatılmasının ardından Çağdaş Gazeteciler Derneği yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, darbecilere karşı yürütülen operasyonlar bahane edilerek toplumsal muhalefet güçlerine karşı baskı ve şiddetin arttırıldığının altı çizildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden 'Özgür Gündem' açıklaması

İşte Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından yapılan açıklanın tam metni:

''15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasından sonra ilan edilen OHAL ülkeyi darbe koşullarından farksız bir siyasi iklime sokmuştur. Bu kapsamda başlatılan gözaltı, tutuklama, işten atma uygulamaları suçlu-suçsuz ayrımını bulanıklaştırarak sürmektedir. Darbecilere karşı yürütülen operasyonlar bahane edilerek toplumsal muhalefet güçlerine karşı baskı ve şiddet arttırılmıştır.

Son olarak Özgür Gündem gazetesi, "Terör örgütü propagandasını yaptığı" gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak kapatılmıştır. Kapatma kararının ardından çok sayıda polisle gazete bürosu basılmış ve gazeteciler ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmıştır. Özgür basın geleneği bugüne kadar birçok bombalı saldırı, sokak ortasında infaz, gözaltında kaybedilme gibi baskı ve yıldırma yöntemleriyle susturulmaya çalışılmıştı. Bu gelenek, bugüne kadar olduğu gibi OHAL koşullarında gerçekleştirilen bu baskılara da boyun eğmeyecektir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına ve muhabirlerine uygulanan şiddete karşı meslektaşlarımızın yanında yer alacağız. İktidarların en koyu karanlığında bile özgür basın hep var oldu, var olmaktadır ve var olacaktır.''