Siyaset
Giriş Tarihi : 25-05-2017 16:08   Güncelleme : 25-05-2017 16:08
Abone ol

Çakırözer: 'Cam emekçilerimizin haklı mücadelesinin yanındayız.'

CHP’li Cakırözer grev hakkı engellenen cam işçilerini Meclis gündemine taşıyarak, hükümete alınan karardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu

Çakırözer: 'Cam emekçilerimizin haklı mücadelesinin yanındayız.'

CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, 22 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu kararıyla grev hakkı engellenen Kristal İş Sendikası üyesi cam işçilerini Meclis gündemine taşıyarak, işçilere sahip çıktı. Çakırözer, hükümete ‘Alınan hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmelidir” çağrısında bulundu.

CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, 22 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu kararıyla grev hakkı engellenen Kristal İş Sendikası’na bağlı cam işçilerini Meclis gündemine taşıyarak, işçilere sahip çıktı. Hükümete grev erteleme kararından vazgeçilmesi çağrısında bulunan Çakırözer, “Grev hakkı en demokratik haktır. Cam işçilerimizin 24 Mayıs’ta başlatacakları grevin engellenmesi hem demokrasiye hem de temel insan haklarına aykırıdır. Alınan bu hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİ ÇİĞNENMİŞTİR

AKP hükümeti döneminde cam işçilerini yönelik üçüncü grev yasaklaması kararının alındığını hatırlatan Çakırözer, hükümetin aldığı bu yasaklama kararı ile hukukun hiçe sayıldığını söyledi. Çakırözer, “ AKP hükümeti başta uluslararası çalışma örgütü olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu tüm uluslararası sözleşmelere, anayasamıza ve yasalarımıza aykırı biçimde işçi sınıfımızın en demokratik hakkı olan grev hakkını elinden almaktadır.  Son olarak 5 ilde 9 fabrikada Kristal-İş sendikası üyesi toplam 6 bin cam emekçimizin 24 Mayıs’ta başlatacağı grev Bakanlar Kurulu kararıyla ertelendi. Anayasa mahkemesi 2015’te sendikanın başvurusu üzerine hükümetin hak ihlalinde bulunduğuna hükmederek, ‘grevi yasaklayamazsın’ dedi. AKP hükümeti ise anayasa mahkemesi kararı yokmuş gibi, şimdi bir kez daha grev yasağı getirerek ‘hukukun üstünlüğü ilkesini’ çiğnemiştir! Hukuku hiçe saymıştır” diye konuştu.

CAM İŞÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Hükümete alınan hukuksuz karardan vazgeçilmesi çağrısında bulunan Çakırözer, “ Cam emekçileri ülkemizi cam üretiminde Avrupa’da birincisi,  dünyada üçüncüsü yaptılar. Bunun neresi ulusal güvenliği tehlikeye sokmaktadır ki onların hak arayışına engel olunmaktadır. Bir an önce alınan bu hukuksuz karardan vazgeçilmelidir! Cam emekçilerimizin haklı mücadelesinin yanındayız. Destek olmaya devam edeceğiz” dedi.