Siyaset
Giriş Tarihi : 04-05-2019 23:07
Abone ol

Çakırözer: “Türkiye’de basın özgür olmadıkça hiçbirimiz özgür değiliz”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Türkiye’nin dört bir yanından gazeteciler, yaptığı haber nedeniyle daha önce hakkında kesinleşmiş cezası olduğu için 3 Mayıs Dünya Gazeteciler Günü’nde cezaevine konulan Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Coşkun ile dayanışma gösterdi.

Çakırözer: “Türkiye’de basın özgür olmadıkça hiçbirimiz özgür değiliz”

Çakırözer, gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri, gazetecilerin haberi, yazısı, ifadesi nedeniyle yargılanmasına, cezaevine konulmasına tepki göstererek, “Türkiye’de basın özgür olmadıkça hiçbirimiz özgür değiliz” dedi. Çakırözer, Karadenizli gazetecilere oluşturdukları birlik ve dayanışma için teşekkür etti.

MESLEKTAŞLARIYLA DAYANIŞMA GÖSTERDİLER

Ünye Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Gündem Medya’nın sahibi İbrahim Coşkun, yaptığı bir haber nedeniyle daha önce hakkında kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde cezaevine girdi. CHP’li Çakırözer ve Türkiye’nin dört bir yanından gazeteciler, sivil toplum temsilcileri Ordu Ünye’de bir araya gelerek, Başkan Coşkun ile dayanışma gösterdi, gazetecilerin yazısı, haberi ve düşüncesi nedeniyle yargılanmasına, cezaevlerine konmasına tepki gösterdi.

BASIN ÖZGÜR DEĞİLSE, HİÇBİRİMİZ ÖZGÜR DEĞİLİZ

Çakırözer, “21. yüzyıl Türkiye’sinde bir meslektaşımız cezaevine giriyor. Hem de Dünya Basın Özgürlüğü Günün’de, yaptığı haber nedeniyle… Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Coşkun, 3 Mayıs Gazeteciler Günü’nde sadece haber yazdığı için cezaevine giriyor! Ordu, Giresun, Zonguldak, Trabzon, Samsun, tüm Karadeniz’den gazeteciler dayanışma için bir arada! Bu güzel birlik, beraberlik ve dayanışma için hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Türkiye’de basın özgür olmadıkça hiçbirimiz özgür değiliz!” dedi.

GAZETECİLİK ASLA SUÇ DEĞİLDİR

Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gazeteci İbrahim Coşkun’un asla yalnız olmadığına vurgu yapan Çakırözer, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buradaki toplantıya katılan gazeteciler de onun asla yalnız olmadığını gösteriyor. O ceza evine girerken asla yalnız değil. Biz dayanışma içindeyiz. Türkiye’de yazdığı yazılardan dolayı hapis cezasına çarptırılan gazeteciler var. Ancak basın özgür olmadığı sürece hiç kimse özgür değil. Basının özgürlüğü için hep bir arada dayanışma içinde olmalıyız. Gazetecilik asla suç değildir. Düşüncesini, eleştirisini dile getiren gazeteciler bu davranışı nedeniyle ceza almasın. Fikirler özgürce tartışılsın. Her türlü fikir şiddeti  ve terörü övmediği, teşvik etmediği sürece bu ülkenin dört bir yanında özgürce konuşulsun, özgürce tartışılsın, özgürce haberleştirilsin.”