Yerel Haberler
Giriş Tarihi : 17-06-2016 13:59   Güncelleme : 17-06-2016 13:59
Abone ol

Çankaya Belediyesi'ne 'kaldırım' davası

Ortopedik engelli ve aynı zamanda Engelli Hakları ve Erişilebilirlik İzleme Denetleme Derneği Başkanı Ayhan Metin, evinin bulunduğu sokakta kaldırımları kullanmadığı gerekçesiyle Çankaya Belediyesi’ne dava süreci başlattı.

Çankaya Belediyesi'ne 'kaldırım' davası

Yaşadığı sorunları evinin bulunduğu sokaktaki kaldırım önünde basın açıklaması yaparak kamuoyuna duyuran Metin'e, küçük kızları şarkı söyleyerek ve dans ederek destek verdi.

Engelli Hakları ve Erişilebilirlik İzleme Denetleme Derneği Başkanı Ayhan Metin, engellilerin bir çok yerde kaldırımları kullanmadığı gerekçesiyle Çankaya Belediyesi'ni dava edeceğini söyledi. Konuyla ilgili standartlara uymadığını belirttiği kaldırımlar önünde bir basın açıklaması yapan Metin'e ailesi ve komşuları da destek verdi. Açıklama öncesi Metin'in küçük kızları Zeynep, Ayşe ve Elif şarkı söyleyip dans ederek destek verdi.

Engelli haklarıyla ilgili toplumsal farkındalık ve duyarlılık oluşturmada ne kadar olumsuz şartlarla karşı karşıya olduklarını duyurmak istediklerini belirten Metin, birçok yasal düzenleme ve cezai müeyyidelere rağmen ülkemizin pek çok yerinde sorumlular tarafından gerekli uygulama ve iyileştirmelerin yapılmadığını söyledi.

Konu engelli hakları olunca, sorumlu bazı kuruluşlar her nedense lakayt davranmakta hiçbir sakınca görmediğini ya da göstermelik uygulamalarla sorunları geçiştirmeye devam edebildiğine dikkat çeken Metin, "Kamusal alanların engellilere uygun hale getirilmesinden sorumlu bu kuruluşların engelli hakları konusundaki keyfi tutumları hiçbir şekilde kabul ve izah edilebilir nitelikte değildir. Her türlü ihmal ve umursamazlığın sonucu engelli ve yakınlarının hayatında meydana gelen zorlukları ve yaşadıkları mağduriyeti hiç kimsenin görmezden gelme hakkı yoktur. Hiç kimse ve hiçbir kuruluş, yasayla verilmiş hak ve imkanları öteleme lüksüne sahip olmamalıdır. Bendeniz ortopedik engelli bir vatandaş ve bir aile babası olarak, yasaların erişilebilirlik konusunda sağladığı haklarımı hala kullanamıyor olmaktan ötürü her gün belli kısıtları ve mağduriyetleri sineye çekmek zorunda kalıyorum." dedi. 

Metin sözlerine şöyle devam etti: "Bilinmelidir ki, yol ve kaldırımların engellilerle ilgili erişilebilirlik standartlarına göre tanzim edilmesi bizim için bir lüks değil, güvenliğimizi ilgilendiren birer zarurettir. Bunun için lütuf değil, yasal haklarımızın peşindeyim. Kaldırımların erişilebilirlik standartlarına uygun olmaması da benim gibi engelliler için sanıldığından çok daha sıkıntı verici olmaktadır. Ne var ki, engelli hakları konusundaki duyarsızlık, kaldırımlarımızın haline bakıldığında olabildiğince kendisini gösteriyor. 

Benim evimin bulunduğu bu sokak Başkentin göbeği sayılır. Ancak Başkentin göbeğinde bile durum burada gördüğünüz gibi içler macısı. Çankaya Belediyesine bağlı olan Şehit Çetin Görgü sokağımızda sözde kaldırımda yürüyebilmek imkansız. Bazı yerler kaldırımsız, bazı yerlerde kaldırımı yürünmez kılan bir tabela, direk, ağaç, bazı yerlerde park edilmiş otomobiller derken; tekerlekli sandalyemle ancak otomobil yolunda ilerleyebilmem mümkün olmaktadır. Bir kaldırım deyip geçmeyelim. Geçtiğimiz yıllarda Nevzat isimli bir engelli arkadaşımız aynı buradaki kaldırımlarda olduğu gibi tekerlekli sandalyesi ile kaldırıma çıkamadığı için caddeden ilerlemek zorunda kaldı ve bir kamyonun altında kalarak hayatını yitirdi. Bu hepimizin başına gelebilecek bir durum maalesef.

Bu şekilde sadece kendi güvenliğimle ilgili bir tehlike yaşıyor değilim. Her sabah okuluna götürdüğüm kızlarım Ayşe ve Elif de benimle beraber aynı tehlikeyi göğüslemiş olmaktadır. Onlar da bu sürece şarkı söyleyerek ve dans ederek protestolarını belirtmek istediler. Küçük yaşlarına rağmen insanca yaşam için bunu düşünüp sergilemeleri beni de ziyadesi ile memnun etti.

Eksiklerin tamamlanması için 7 Temmuz 2005 yılından bu tarafa verilen sürelere rağmen ikamet ettiğim bu sokakta, kamu kullanımına açık kaldırımların standartlara uygun yapılması veya revize edilmesine yönelik hiçbir dikkat gösterilmemiş ve hukuki normlar adeta hiçe sayılmıştır. Bu vesileyle buradan bütün ilgili ve sorumlu kuruluşları yasalar doğrultusunda hareket etmeye davet ediyor; görevini ihmal ederek ve yasal sorumluluklarını yerine getirmeyerek benim, çocuklarımın ve diğer vatandaşların hayatını riske attığı için Çankaya Belediyesinden maddi ve manevi tazminat talebiyle davacı olduğumu huzurunuzda beyan etmek istiyorum.”

Basın açıklamasının ardından kızları Zeynep, Ayşe ve Elif, 'Gençlik başımda duman' şarkısı eşliğinde dans ederek babalarına destek verdi.

 
CİHAN