Gündem
Giriş Tarihi : 09-02-2020 11:49   Güncelleme : 09-02-2020 13:24
Abone ol

Canlı Yayın... CHP İstanbul İl Kongresi Başladı!

CHP 37. Olağan İstanbul İl Kongresi Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.

Canlı Yayın... CHP İstanbul İl Kongresi Başladı!

CHP İstanbul İl Kongresi Haliç Kongre Merkezi'nde yapılıyor. Kongre salonuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte giriş yaptı.

Kongre açılışını yapmak üzere CHP İstanbul İl Başkanı  Canan Kaftancıoğlu kürsüye geldi. Kaftancıoğlu, "İki yıl önce 13 Ocak'ta 'İstanbul nefes alacak, Türkiye nefes alacak" demiştik hepbirlikte. Bu kongremizde de "İstanbul nefes aldı, Türkiye'nin nefes alması için İstanbul'dan Türkiye'ye tek yön iktidar" diyerek kongrenin açılışını yapmaktan mutluyum" dedi.

37. Olağan İl Kongremizi yönetmek için Divan Başkanlığı'na eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen seçilirken, Beşiktaş İlçe Başkanı Gözde Fil, Tuzla İlçe Başkanı Eren Ali Bingöl ve Şişli İlçe Başkanı Oya Akman katip üye olarak seçildi.

Kongreye katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

* Yeni bir çığır açtık, kararlı olarak yolumuza devam ediyoruz. Bu ülkeye huzur ve kardeşliği getireceğiz, kimsenin kuşkusu olmasın. Yeni bir siyaset anlayışını getiriyoruz.

* Dünyaya bakışımız, insana bakışımız farklıdır; sevgi, barış, kardeşlik üzerinedir. Bu yoldan yürüyeceğiz. Hiçbir zaman endişeye kapılmadık. İnanıyorsak söylediğimiz her sözün arkasında kapı gibi duracağız.

* İşgal altındaki bir ülkede, yüzyıl önce, bir grup insan yola çıktı. Biz burada aynı heyecanı yaşamak ve yaşatmak zorundayız. Yüzyıl önceki koşullar çok daha zordu, bugünkü koşulların da zor olduğunu biliyorum ama önemli olan zorluğu aşmaktır.

* Demokrasinin ağır yaralar aldığını görüyoruz. Bizlere düşen bir görev var. Bireysel beklentilerin tamamen ötesine çıkmak zorundayız. Her birimize düşen fedakarlık vardır. Özveriyle yola çıktık. Başarıyı özveriyle yakalayacağız.

* Hiç kimse unutmasın yüzyıl önce yolumuz nasıl Mustafa Kemal’in arkadaşlarıysa bundan sonra da öyledir. Yüzyıl sonra bize yakışan cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak. Önümüzdeki süreç iktidar!

* Sorunları iyi saptayamayan geleceği inşa edemez. Türkiye’nin beş emel sorunu var. 1. Demokrasi 2. Eğitim 3. Dış politika 4. Toplumsal barış 5. Ekonomi.

* Barışı değil, savaşı önceleyen bir dış politika var. Bunun sonucunu 82 milyon birlikte yaşıyoruz, 3 milyon 600 bin Suriyeliyle birlikte. Şimdi 1 milyon daha geliyor ve bunların arasında silahlı terör örgütü mensupları da olacak.

İmamoğlu: Türkiye değişiyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Türkiye değişiyor. 2017 Haziran’ın da Türkiye’nin değişimi başlamıştır. Adalet arayışını dalgalar halinde dünyaya duyurduğu için genel başkanımıza teşekkür ediyorum. 31 Mart seçimleri kentte de adalet arayışının bir ifadesidir. İstanbul’da güçlü görünenler ne yaparsa yapsınlar adalet istediklerini söylediler. İnşallah bu ülkede böyle bir dönem yaşanmayacak. 23 Haziran’ın da adalet arayışı arayanların başarısıdır.” ifadesini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve eski bakanlardan Hasan Fehmi Güneş, kongreye katılan isimlerin arasında. Protokolde, AK Parti ve MHP’li isimler yan yana; İyi Parti, HDP ve Saadet Partililer de ayrı yerde yan yana oturdu.

İstanbul Kongresi "Blok Liste" Olacak

İstanbul İl Delegelerinin verdiği "Blok Liste" önergesi oy çokluğuyla kabul edildi.