Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 19-04-2017 20:19   Güncelleme : 19-04-2017 20:19
Abone ol

Cengiz Bektaş Menteşeliler ile buluşuyor

Yüksek Mimar Mühendis Cengiz Bektaş; Menteşe Belediyesi, Kent Konseyi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Muğla Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikle, Menteşeliler ile buluşuyor.

Cengiz Bektaş Menteşeliler ile buluşuyor

Yüksek Mimar Mühendis Cengiz Bektaş; Menteşe Belediyesi, Kent Konseyi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Muğla Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikle, Menteşeliler ile buluşuyor.  Uluslararası Ağahan Mimarlık Ödülü sahibi Bektaş, etkinlikte içinde doğum büyüdüğü, Balkanlar’da, Adalar’da ve tüm Anadolu’da sayısız araştırma-inceleme gezisi yaparak, fotoğraflayarak, yazıp-çizerek, çoğunu ölçüp-biçerek yaptığı, coğrafyanın birikiminden, yaşama kültüründen doğan “Türk Evi”ni anlatan bir konferans verecek.

21 Nisan 2017 Cuma günü saat: 16:00’da Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde düzenlenecek “Cengiz Bektaş ve Türk Evi” adlı konferansa tüm halkımız davetlidir.

Cengiz Bektaş Hakkında 

1934 Denizli doğumlu Cengiz Bektaş, orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yükseköğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaptı. 1959 yılında yüksek eğitimini tamamladı. 1960’ta Alman şehircilik kurslarına katıldı. Almanya’da serbest mimar olarak çalıştı. Orada girdiği iki yarışmada ödül aldı. ODTÜ’ne öğretim görevlisi olarak çağrılınca, Türkiye’ye döndü.1962 – 63 öğretim yılında ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğini bir yıl yönetti. 1963’te Ankara’da bir arkadaşıyla birlikte kendi mimarlık işliğini kurdu. 1963–69 yılları arasında yalnızca altı yıl süreyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. 25’in üzerinde ödül kazandı. Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. 2 kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Ağahan Ödülü’nü kazandı. Türk Dil Kurumu yapısı mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı.