Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 04-03-2019 16:29   Güncelleme : 04-03-2019 16:29
Abone ol

Çeşmeden İlk Suyu Başkan Gürkan İçti

Altyapı çalışmalarına kentin en sorunlu mahallesi olan Kocasinan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nden başlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, içme suyu şebekesi ilk yenilen yer olan Leylak Apartmanı’na konuk oldu. Başkan Gürkan, çeşmeden ilk suyu içerek, “Suyumuzun kalitesi o pet şişelerde satılan sulardan daha kaliteli” dedi.

Çeşmeden İlk Suyu Başkan Gürkan İçti

“Söz verdik; yapıyoruz” diyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2014 yerel seçimlerinde Edirne Halkı’na vadettiği en önemli sözlerinden biri altyapı çalışmalarına 22 Şubat tarihinde kentin en sorunlu mahallesi olan Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nden başlamıştı.  Gürkan, altyapı çalışmalarının başlamasından 10 gün sonra içme suyu şebekesinin ilk yenilendiği yer olan Leylak Apartmanı’na konuk oldu. Leylak Apartmanı 5 numaralı dairede oturan Sevgi-İsmet Akdağ çiftini ziyaret eden Başkan Gürkan, bir süre apartman sakinleriyle sohbet etti.

                Edirnelilerin uzun süredir beklediği altyapı çalışmalarına geçtiğimiz günlerde başladıklarını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirneli hemşehrilerimiz yıllardır altyapı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadı. Özellikle içme suyu konusu en büyük sıkıntıların biriydi. Çünkü su yaşam demek; hayat demek… Su olmadan hiçbir şeyin olması mümkün değil. İçme suyu şebekemizin çok eski olması nedeniyle özellikle Kocasinan Mahallesi’nde; mahallenin şehirdeki kodunun en düşük olduğu kod olması nedeniyle kentin neresinde patlak olursa olsun burasını etkiliyordu. Bazen Pazar günleri tam herkesin suya ihtiyaç olduğu zaman sular kesiliyordu. Bazen o patlaklar nedeniyle sular kirli aktı. Bütün bunları biliyoruz. Ama emin olun hem ben hem arkadaşlarım 10 Ocak 2016’dan beri referandum yaptığımız tarihten beri bu sorunu halletmek için gece gündüz çalıştık; çalışmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

                DÜŞMAN GİBİ GÖRMESELERDİ ÇOK DAHA ÖNCE BAŞLAYACAKTI

Gürkan, “Bu altyapı, eğer bizi bir siyasi rakip, bir düşman gibi görmeselerdi çok önce başlayacaktı. Olsun yine kendi imkanlarımızla başladık. Altyapı bir şekilde yapılır, sular bir şekilde getirilir, yollar bir şekilde yapılır ama bizim için bunlardan daha önemli olan kavramlar var o da Atatürk’ün ilke ve devrimleri ile Cumhuriyet’in kazanımları. Bunlar bizim için daha önemli kavramlar. Bunlar elimizden giderse onları geri getirme şansımız yok. Asıl mücadele bunun mücadelesi.  22 Şubat’ta Kocasinan Mahallesi’nden başladığımız içme suyu şebeke altyapı yenileme işi kapsamında bugün ilk abone bağlantısını yaptık. İlk içme suyunu akıtıyoruz. Yeni Kayalıköy İçme Suyu İsale Hattından gelip; yeni arıtma tesisi ile arıtılan ve yeni şebeke ile de çeşmemizden akan ilk su bu gördüğünüz su. Bütün şeffaflığı ile burada” dedi.

PET ŞİŞE SULARINDAN DAHA KALİTELİ

Bugüne kadar suda hiçbir sorun olmadığını kaydeden Gürkan, “ Bizim çeşmeden akan sular öteden beri; bunu belgeli ve iddialı bir şekilde söyleyeceğim; gerçekten kaliteli, sağlıklı. Hijyene tamamen uyumlu. Biz her saat başı tahlillerini yapıyoruz. Bugüne kadar suyumuzda hiçbir sorun olmadı. Bizim suyumuzda vatandaşa itici gelen tek bir sorun var. Çok büyük depolarda bu suları biriktirdiğimiz için mecburen klor kullanıyoruz. Satın alınan sularda o klor olmadığı için bu koku da yok. Çok hafifte olsa bir klor kokusu olur. Yoksa suyumuzun kalitesi o pet şişelerde satılan sulardan daha kaliteli. Bunu da iddia ediyorum” diyerek ev sahibi İsmet Akdağ ile çeşmeden akan ilk suyu içti.

Mahalle sakinlerinden Kadir Duman da “Komşular adına Başkanımız Recep Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Yıllardır buradayım; tek sözüm var; Recep Gürkan söz verdiyse yapar” dedi.