Siyaset
Giriş Tarihi : 24-12-2021 14:28   Güncelleme : 24-12-2021 14:28
Abone ol

Çevre Platformlarının Eylem Çağrısına DSP'den Destek

Demokratik Sol Parti (DSP) Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Menteşe Kent Konseyi’nin, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi ve Deştin Çevre Platformu tarafından başlatılan eylem çağrısına tam destek verdiklerini açıkladı.

Çevre Platformlarının Eylem Çağrısına DSP'den Destek

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Deştin Mahallesi ile Menteşe İlçesi’ne bağlı Bayır Mahallesi arasına özel bir firma tarafından kurulmak istenen, Entegre Çimento Fabrikası’na; Menteşe Kent Konseyi’nin, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi ve Deştin Çevre Platformu eylem çağrısı yaptı. Demokratik Sol Parti (DSP) Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, “Muğla’mızın hiç bir yerinde yeni bir kirletici tesis olan, çimento fabrikası istemiyoruz” açıklamasına destek verdiklerini söyledi.


Başkan Aşkar, “Kurulması düşünülen Entegre Çimento Fabrikası, doğaya ve yöre insanına telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği bilim insanlarının raporlarıyla kanıtlandı. Köylülerimiz, davayı kazandı ve dava 2016 yılında kesinleşti. Ancak firma ikinci ÇED raporu ile fabrikayı kurmak için çalışmalarını sürdürmüş ve kurulum aşamasına gelmiştir. STK’larımızın yapmış olduğu çağrıyı dikkate alıyoruz. Biz de DSP İl Teşkilatı olarak, yapılan açıklamada özellikle vurgulandığı gibi ‘Yıllardır termik santrallerin havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmesi, tüm canlıları ve insanımızı zehirlemesi yetmezmiş gibi yöremizde ve Muğla’mızın hiç bir yerinde yeni bir kirletici tesis olan çimento fabrikası istemiyoruz.’ 25 Aralık 2021, Cumartesi günü saat 12:30 da Muğla Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda yapılacak programa katılacağız” dedi.