Siyaset
Giriş Tarihi : 21-10-2016 11:39   Güncelleme : 21-10-2016 11:39

Ceyhun İrgil, MEB şube müdürü atamalarını Meclis'e taşıdı

Aritmetik ortalamaya bakılmadan sadece sözlü sınav puanına göre yapılan, Danıştay 2’nci ve 5’inci Dairesi tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak iptal kararı onanan MEB şube müdürü atamaları krizi çözülemedi.

Ceyhun İrgil, MEB şube müdürü atamalarını Meclis'e taşıdı

Geçen yasama yılında TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, bireysel dava açan MEB şube müdürlerinin mahkeme kararlarının neden uygulanmadığını sorduğu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan genel kurul görüşmelerinde “Uygulanacak” sözü almıştı. 10 Haziran’a kadar mahkeme kararları uygulanarak atamalar gerçekleşti. Ancak 10 Haziran’dan sonra atamaların durdurularak yeniden başa dönüldü.

Konuyu tekrar gündeme getiren CHP’li milletvekili, bu kez bir soru önergesiyle “Bireysel davalarını kazanan şube müdürlerinin atamaları 10 Haziran’dan sonra neden durduruldu?” diye sordu. İrgil ayrıca FETÖ yapılanmasının en çok MEB bünyesinde olduğunu hatırlatarak sözlü sınav yapan kurulun ve bu kurulun atadığı şube müdürlerinin güvenilirliliğini sorguladı.

İrgil’in Milli Eğitim Bakanı’na yönelttiği sorular şöyle:

* Şube müdürleri atamalarının yargı organları tarafından hukuka aykırı olduğu saptanmasına karşın yargı kararlarının uygulanmama sebepleri nelerdir?

* Danıştay 2 nci ve 5 inci Dairesinin almış olduğu kararlara istinaden mevcut atamaların iptal edilerek yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması ile yeniden atamalar hangi tarihte yapılacaktır?

* Bugüne kadar açılan bireysel dava sayısı kaçtır? Bu davaların kaçı MEB lehine, kaçı MEB aleyhine sonuçlanmıştır?

* Bakanlığınızın 10/06/2016 tarihinden sonra mahkeme kararlarının uygulanmaması ve atamaların yapılmamasına yönelik olur yazısı gönderdiği doğru mudur?

* 10/06/2016 tarihinden önce atama yapılırken bu tarihten sonra atama yapılmamasının nedeni nedir?

* 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ yapılanmasının en çok MEB bünyesinde olduğu dikkate alınacak olursa, 10/02/2016-28/02/2016 tarihleri arasında yapılan MEB şube müdürleri ataması için oluşturulan sözlü sınav ve değerlendirme kurulu üyelerinin FETÖ’cü olmadığına dair ve bu kurulların verdiği puanlara göre yapılan atamaların güvenilirliğinin kefili kimdir?

* Bu atamalar sonrasında FETÖ/PDY kapsamında görevden alınan şube müdürü var mıdır?

 

 

AdminAdmin