Siyaset
Giriş Tarihi : 30-08-2016 11:23   Güncelleme : 30-08-2016 11:23
Abone ol

Ceyhun İrgil'den 'Yargı bağımsızlığı' vurgulu 30 Ağustos mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94. yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayarak, yargının tam bağımsızlığına vurgu yaptı.

Ceyhun İrgil'den 'Yargı bağımsızlığı' vurgulu 30 Ağustos mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in açıklaması şöyle:

“30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94. Yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye zorlu ve kritik günlerden geçiyor. Cumhuriyetin temel ilkeleri olan laikliğin, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün bu ülke için ne kadar değerli ve gerekli olduğunu toplumumuz 15 Temmuz’dan sonra çok daha iyi anlamış bulunmakta.

Bununla birlikte, içinde bulunduğumuz süreçte en büyük ihtiyacımız yargının tam bağımsızlığıdır. Adaletin olmadığı uygulamalar, insan haklarının gözetilmediği kararlar bu kritik günlerin atlatılmasını zorlaştıracağı gibi, olumsuzlukların artmasına da neden olacaktır.

Unutulmamalıdır ki; Türkiye Cumhuriyeti’nin iç politikası dış politikası kadar üzerinde yaşadığımız coğrafyada barışın sağlanabilmesinde belirleyici güçtür. Başkomutanlık Meydan Muhaberesi gibi önemli bir zaferi tarihine yazmış bu toplumun her türlü kutuplaştırıcı ve nefret söylemine karşı birlik olması en önemli koşuldur. Türkiye’nin geleceğini de, bu koşula bağlılık şekillendirecektir. Bu ülkeyi bölmek isteyenlerin amacına ulaşamayacaklarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini yıkmak isteyenlerin asla başaramayacaklarına olan inancım tamdır. Bu inançla 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlarım.”