Siyaset
Giriş Tarihi : 16-01-2020 13:08
Abone ol

CHP Ankara İçin 'Genç' Olsun İsteği

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine, Ankara il başkanının belirlenmesi için 'ağabeylik' rolüne soyunan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, bu kez Ankara'da siyaset yapan PM üyeleriyle buluştu. İsim konuşulmayan toplantıda Ankara İl Başkanı'nın profili büyük oranda netleşti.

CHP Ankara İçin 'Genç' Olsun İsteği

Ankara’da ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından il başkanın belirlenmesi için çalışmalar hızlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘ağabeylik’ görevini verdiği Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Pazartesi günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ilçe belediye başkanları ve 10 CHP’li Ankara Milletvekili ile Çayyolu’ndaki Kolyoz Balık Restaurantında bir araya gelmesinin ardından bugün de Ankara’da siyaset yapan Parti Meclisi üyeleriyle buluştu.

BU KEZ MAKAM ODASINI TERCİH ETTİ
Balıkçı’da yemek vermesinin tartışma konusu olması üzerine Yaşar, Parti Meclisi üyeleriyle makamında buluşmayı tercih etti. DÜZGÜN HABER’in edindiği bilgiye göre Yaşar’ın davetine PM üyelerinden Hakkı Süha Okay, Yaşar Seyman, Gül Çiftçi, Ekrem Kerem Oktay ve Semra Dinçer icabet etti.

“AKILLI’YI ADAY OLDUĞU İÇİN ÇAĞIRMADIM”
Toplantının başında PM üyelerinden Ali Hikmet Akıllı’yı neden davet etmediğini açıklayan Yaşar, “Ali Hikmet Beyi, Ankara il başkanı adayı olduğu için davet etmedim. Eğer davet etseydim diğer aday arkadaşlara haksızlık olurdu. Yoksa benim kimseye karşı bir ön yargım yok. Gökhan Günaydın Beyi ise dün telefonla aradım. İstanbul’da toplantısı olduğu için katılamayacağını söyledi” bilgisini paylaştı.

“ÖRGÜT TERBİYESİYLE BÜYÜDÜM”
Toplantının başında davetin sebebi hakkında PM üyelerine bilgi veren Yaşar, “Ben partimde örgüt terbiyesiyle büyümüş bir insanım. Genel Başkan, Ankara İl Başkanı konusunda partide birlik ve beraberliğin sağlanması noktasında ‘ağabeylik’ görevimi yapmamı istedi. Ben de Genel Başkan’ın talimatını yerine getiriyorum. Bugün beni eleştirenler aslında Genel Başkan’ı eleştiriyorlar. Ben yapacağım görüşmelerin ardından örgütün taleplerini, nasıl bir profil ortaya çıktığını Sayın Genel Başkan’a rapor olarak sunacağım. Balıkçıda toplantı yapılmasına ilişkin eleştiriler beni üzüyor” ifadesini kullandığı öğrenildi.

HERKES KAFASINDAKİ PROFİLİ ÇİZDİ
Yaşar daha sonra toplantıya katılan 5 Parti Meclisi üyesine tek tek söz vererek, il başkanının profili konusundaki görüşlerine başvurdu.

DÜZGÜN HABER‘in edindiği bilgiye göre, toplantıda söz alan 5 PM üyesinin 5’i de isim vermekten kaçınarak, adayın profili konusunda görüşlerini dile getirdi.

“KOLTUKTAN GÜÇ ALAN OLMASIN”
Söz alan PM üyelerinden bazıları, “Kesinlikle demokratik yarışın önü açılsın. Seçilecek İl Başkanı, koltuktan güç alan olmasın, güç veren olsun; bireysel beklenti içerisinde olmasın, ittifak görüşmelerini sağlayacak bir yapıda olsun. Sivil toplum kuruluşlarıyla uyumlu çalışan ve onları sevk ve idare edecek bir yapıda olsun” önerisini dile getirdi.

“GENÇ OLSUN TEKLİFİ”
Toplantıda söz alan 5 üyesinin hemen hepsi il başkanı olacak kişinin herşeyden önce örgütten mutlaka gelen bir isim olması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizdi.

Bazı üyeler ise, bu kez genç bir isim il başkanı olsa daha iyi olur, görüşünü dile getirdi.

Bazı üyeler ise, belediye başkanlarının bu kadar örgüt işlerinin ve il başkanı adayının belirlenmesinde etkin rol oynamalarıın yanlışlığına dikkat çekerek, “Gelin bu kez inisiyatifi örgüte bırakalım. Bugüne kadar hep tepeden il başkanı belirlendiği için sorun yaşadık. Bu kez aynı hataları tekrarlamayalım. Örgütün taleplerini karşılayacak güçlü bir figürün il başkanı olması gerekiyor” ifadesini kullandı.

YAŞAR İLK KEZ PROFİL ÇİZDİ
Üyelerin tek tek görüşünü alan Yaşar, ilçe başkalarıyla yapacağı görüşmenin ardından raporunu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacağını söyledi.

Daha önce belediye başkanları ve milletvekilleriyle yaptığı görüşmelerin sonuçları hakkında da PM üyelerine bilgi veren Yaşar, bugüne kadar herkesle yaptığı görüşmelerden il başkanı adayının profili konusunda herkesin beklentisinin şu şekilde sıralandığını söyledi:

“Genelde herkes demokratik bir yarıştan yana. Ama Genel Başkan’ın bir tercih ortaya koyması durumunda herkesin buna saygı göstermesi gerektiği dile getiriliyor. Bugüne kadar yaptığım toplantılarda herkes il başkanı konusunda şu tarifi yapıyor, birincisi il başkanı olacak kişinin ekonomik bağımsızlığı olsun, dinamik ve enerjik bir isim olsun, örgütün içinden gelsin, hitabati iyi olsun, kişisel beklentileri olmasın. Bu profili Sayın Genel Başkan’a sunacağım. Takdir kendisinindir” ifadesini kullandığı öğrenildi.

YARIN İLÇE BAŞKANLARIYLA BULUŞUYOR
Yaşar, Ankara il başkanlığı için istişare toplantıları için yarın da Ankara’daki ilçe başkanlarıyla biraraya gelecek ve onların görüşlerini alacak. Ardından da hafta sonuna doğru yaptığı görüşmelerin ışığında hazırlayacağı raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacak.