Siyaset
Giriş Tarihi : 12-12-2018 13:40   Güncelleme : 12-12-2018 13:40

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Bütçe Görüşmeleri Konuşması

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde Hakimler ve Savcılar Kurulu Bütçesi hakkında konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ülkemizde kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerinden hızla uzaklaşıldığını, kuvvetler ayrılığı ilkesinin artık tek ve mutlak bir kişinin gücü altında olduğunu belirtti. Zeybek “Bu güçle, bu uygulamayla bir ülkede hukuk devleti olma, bağımsız ve tarafsız bir yargı bulunması ve adalet dağıtma iddiası olamaz.” ifadelerini kullandı.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Bütçe Görüşmeleri Konuşması

Genel Kurul konuşmasında CHP’li Rafet Zeybek  şunları söyledi: “Adalet ancak bağımsız bir yargı tarafından dağıtılabilir. Devletin, yurttaşlarına en büyük teminatı şüphesiz ki adalettir. Hâkimler ve Savcılar Kurulu dün FETÖ'nün talimatı altındaydı, bugün iktidarın talimatı altına sokulmuştur. Hâkimler ve Savcılar Kurulu bir genel müdürlük değildir. Yargı bağımsızlığını uygulayan ve adalet dağıtacak yargı mensuplarının bir kurumudur. Bağımsız bir yargı millet adına karar verir; siyasal iktidar, cemaat, başka güç odakları adına karar vermez.” 

“Hakim ve savcılar karar verirken karşılaşacakları siyasi tepkiden korkuyor.”

Bugün hâkimler ve cumhuriyet savcılarının karar verirken karşılaşacakları tepkiyi düşünmek zorunda kaldığını ve eğer hâkim karar verirken korkuyorsa, düşünüyorsa, adalet dağıtamayacağını vurgulayan CHP’li Zeybek konuşmasının devamında Cumhuriyet Savcısı olarak mesleğe başladığı 1990 yılında yargıya güvenin %70 dolayında olduğunu ve “Neden bu kadar güven azlığı?” var sorusunu sorduklarını ancak son 16 yıllık AKP iktidarında ise yargıya güvenin %20’lere kadar düştüğünü belirtti.

 

“AKP yeni adalet sarayları yapmakla övünüyor. Eğer yapılan saraylarda adalet dağıtılmıyorsa o sarayların hiçbir kıymeti yoktur.”

    Zeybek konuşmasına şu şekilde devam etti; “İktidar, yeni adalet sarayları yapmakla övünüyor. Eğer yapılan saraylarda adalet dağıtılmıyorsa o sarayların hiçbir kıymeti yoktur. Adalet dağıtmayan o binalar bir viraneden ibaret olur. Sayın Cumhurbaşkanı, yargının üzerinden elinizi çekiniz. Savcılığını yapmış olduğunuz Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda ne kadar büyük kumpaslar düzenlendiğini siz de çok iyi biliyorsunuz millet de çok iyi biliyor. Eğer siz davaların savcılığını yapmaya devam edecek olursanız korkarım bu ülkede adalet kalmayacaktır. Yargıyla kavga ederek, yargıyı dizayn etmeye çalışarak bir sonuç elde edemezsiniz, sadece adaleti bitirirsiniz.”

Eğer bu ülkede tarafsız ve bağımsız bir yargı istiyorsa, Cumhurbaşkanı’nın Danıştay üyelerini sarayında fırçalamayı bırakması, Yüksek yargının başkanlarının çay toplamada Cumhurbaşkanı’nın yanında hazır bulundurulmaması, hâkim ve savcılara verdikleri kararlar nedeniyle "Sen kim oluyorsun?" denmemesi, hâkim ve savcıların göreve başlama kuralarının siyaset malzemesi yapılarak Beştepe'de yapılmaması ve Anayasa değişikliği sonrası elde ettiği güçle AKP yönetiminde görev yapmış avukatların hâkim yapılmaması gerektiği uyarılarında bulunan CHP’li Zeybek, “Unutulmasın ki bağımsız yargıya bir gün herkesin ihtiyacı olacaktır.” dedi.

AdminAdmin