Siyaset
Giriş Tarihi : 01-02-2020 16:00   Güncelleme : 01-02-2020 16:25
Abone ol

CHP Ataşehir Gençlik Kolları Başkanı Belli Oldu

CHP Gençlik Kollarında İlçe Kongreleri bugün itibariyle başladı.

CHP Ataşehir Gençlik Kolları Başkanı Belli Oldu

CHP Ataşehir Gençlik Kollarında kongre sona erdi. 

Geçtiğimiz dönem Gençlik Kollarında yönetici olan Erdi Açıkgül, bugün yapılan kongrede Ataşehir Gençlik Kolları Başkanı seçildi. 

Açıkgül'ün Konuşması şu şekilde;

"Öncelikle 2011 yılında Gençlik Örgütü Lise Komisyonu üyeliğiyle başladığım örgütlü süreç içerisinde yol arkadaşlarımın ve parti örgütümün iradesi çerçevesinde bugüne kadar üstlendiğim tüm görevleri hakkıyla yerine getirmenin, ulu önder Mustafa Kemal’in ilke ve devrimlerinin ışığında yürümenin ve onun Türkiye Cumhuriyeti’nden sonra ikinci mirası olan Cumhuriyet Halk Partisinde mücadele etmenin onuru ve gururuyla buradayım. 

 

Her zaman Cumhuriyet Halk Partisi kongrelerine bir şenlik olarak baktım ve örgütün iradesinin vücut bulduğu, örgütlü mücadelenin güç kazandığı bu kongrelerde, bir söz söylemeyi anlamlı buldum.  2019 Eylül ayında Ataşehir Gençlik Örgütü Başkanlığı görevini üstlenmekle beraber, aylardır yol arkadaşlarımla ilmek ilmek örmeye çalıştığımız bizim siyasetimizin bugün gerçeklik ve güç kazanacağı gündür.

 

Sizlere bizim siyasetimizi ve bakış açımızı anlatmadan önce Ataşehirin sokaklarında parti görevlerinde ve bu kongre salonunda fikirleriyle ve emeğiyle bizlere yoldaşlık yapmış Tugay Serdar Berkut’u geçtiğimiz yıllarda kaybetmenin acısını ve eksikliğini hala derinden hissettiğimi sizlere söylemek isterim. Anısı mücadelemizde yaşayacaktır arkadaşlar, mücadelemizde yaşayacaktır!

 

Değerli arkadaşlar, 96 yıllık Cumhuriyet 2002 yılından bu yana adalet ve kalkınma çeteleşmesinin gerici emellerine direnmekte ve mücadele etmektedir. Gelmiş olduğumuz noktada memleketin tüm hayat damarlarını ve Cumhuriyetimizin tüm emanetlerini birer birer kaybederken sizlere memleketin gelmiş olduğu durumu somut verilerle anlatmak isterim:

  • Türkiye Üniversitelerde sahte yayınlarda dünya üçüncüsü ve Üniversite kalitesinde 137 ülke arasında 101.sırada.

  • Üniversitelerde Fen bilimleri ve Matematik eğitim sıralamasında Etiyopya ve Gambiya’nın arkasında kalarak 104.sırada. 

  • Üniversitelerde 6 bine yakın akademisyen ihraç edilerek görevden uzaklaştırıldı.

  • 2019 Eylül ayında Adalet Bakanlığının açıklamasına göre cezaevlerinde 69 bin 301 tutuklu öğrenci var ve bu öğrenciler çoğunlukla Cumhurbaşkanına hakaret davasıyla yargılanıyor.

  • Üniversiteye giriş sınavlarında her geçen yıl sınav sonuç derecelerinde düşüş yaşanıyor.

  • Neredeyse 1 milyona yakın üniversite mezunu ve her 4 gençten 1’i işsiz.

  • Yalnızca son üç yılda madde kullanıcılarının sayısı %20 oranında artarak 1,5 milyona ulaştı ve AKP iktidarında madde kullanımı nedeniyle ölüm oranı %20 arttı üstelik ilk kullanım yaşı 10’a kadar inmiş durumda.

  • Yurt dışına giden yurttaşlarımızın sayısı bir yılda %63 arttı ve bu göç eden her beş kişiden ikisi 20-34 yaş aralığında ve büyük çoğunluğunu eğitimliler ve kentliler oluşturmakta.

 

Faşizmin baskısı altında yozlaşıyoruz arkadaşlar! Yaşam alanlarımız engelleniyor! Eğitim sistemimiz çökmüş durumda! Geleceğimiz elimizden alınıyor!

 

Peki bu noktada ne yapacağız? Tüm değerlerimiz ellerimizden birer birer koparılırken öylece oturup izleyecek miyiz yoksa faşizme karşı direnç gösterip Cumhuriyet Halk Partisi’nin herkes için var olduğunu bilerek harekete mi geçeceğiz?

Ben ikinci yolu tercih ediyorum arkadaşlar ikinci yolu!

 

Geçtiğimiz sene içerisinde uzun ve yorucu bir yerel seçim süreci yaşadık. Adalet ve Kalkınma Çetesi İstanbul halkının demokratik iradesini Yüksek Seçim Kurulu eliyle yok sayma mücadelesine girişmişken, İstanbul halkı iradesine sahip çıkmış ve tüm Türkiye’de başlayan demokrasi seferberliği sonucunda partimize iktidar mesajı vermiştir. Bizler bu süreçte başta Ataşehir olmak üzere bu iktidar sürecinde dev çınara güç vermeye ve iktidara omuz vermeye adayız.

Ve bu noktada kendimize ilerleyen süreçlerde belli başlı misyonlar yükledik.

2011 yılından bu yana farkettiğim önemli bir sorundan rahatsızlık duymaktayım. Ataşehirde politik ve tepkili bir seçmene sahip olmamıza rağmen, örgütümüzün birinci önceliğinin yılllardır siyaset üretmek değil, siyasetsiz karşıtlıklar olduğunu görmenin acısıyla yüzleşmekteyim. Bu noktada birincil önceliğimizin ortak aklı egemen kılmak ve bunun üzerinden siyaset üretmek olduğunu söylemek isterim.

 

Öncelikle uzun zaman boyunca daha yaşları henüz reşit olmadığı halde, parti üyesi olmak bir kenara henüz seçmen bile değillerken kendilerine memleket meselelerine dert edinmiş çözüm ve arayışı içerisinde olan Halkçı Liseli kardeşlerime bizlere yoldaşlık yaptığı için teşekkür ederim. Bizler biliyoruz ki memleketi yönetecek kadrolar bu kurullardan bu çalışma gruplarından geçmekte ve sizlere söylemek isterim ki arkadan çok sağlam bir gençlik yetişmekte.

 

Bizler siyasetin hayatın her alanda bizleri etkilediğinin bilincinde olarak hareket etmekle beraber, siyasetin halka dokunmakla başladığını biliyoruz. Bu noktada oluşturduğumuz örgütlenme modeli çerçevesinde Ataşehir’in uzak kalmış, sadece seçimden seçime hatırlanan mahalleleri başta olmak üzere, tüm mahallelerinde gençlik örgütü mahalle kurulları oluştaracak ve mahallelerin sorunlarına çözüm arayacağız. Memleket meselelerine mahallelerden başlayarak tepki geliştireceğiz. 

 

Örgüt kurulları başta olmak üzere tüm gençlik örgütümüze eğitim programları ve seminerler organize edecek beraber gerçek siyaseti tartışma alanları yaratacağız.

 

Ve bu yolda kendimi ve yol arkadaşlarımı 2009 yılından bu yana Ataşehir’de bizlerin mücadelesine birikim ve gelenek bırakmış partimizin tüm gençlik özneleri başta olmak üzere Ataşehir örgütünün iradesi ve güvenine sunmanın mutluluğuyla söylemek isterim ki Sözümüz Birlik Gücümüz Gençlik!"

Erdi Açıkgül'ün yönetimi şu şekilde;