Siyaset
Giriş Tarihi : 10-02-2020 11:56   Güncelleme : 10-02-2020 11:58
Abone ol

CHP Bursa'da İl Başkanı Değişti!

CHP Bursa İl Kongresi'nde 4 adayın yarıştığı çekişmeli seçimi İsmet Karaca kazanarak CHP Bursa'nın yeni İl Başkanı oldu.

CHP Bursa'da İl Başkanı Değişti!

CHP Bursa İl Başkanlığı 37'nci Olağan Kongresi'nde yeni başkan İsmet Karaca oldu.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan 37'nci Olağan Kongreye, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustaf Bozbey, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Sertaslan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

Mevcut İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İsmet Karaca, Erol Gülmez ve Güner Aklan'ın aday olarak katıldığı kongrede 618 delege oy kullandı.

Oyların 294'ünü alan İsmet Karaca, CHP Bursa İl Başkanı oldu.

Diğer adaylardan Hüseyin Akkuş 236, Erol Gülmez 69, Güner Aklan ise 19 oy aldı.

31 Mart seçimlerinde Bursa'da yaşanan başarısızlığı tekrar yaşamamak için aday olduğunu söyleyen İsmet Karaca, "İstanbul'un, Ankara'nın, Hatay'ın, Ardahan'ın, Sinop'un coşkusuna ortak olamadık. Bütün Türkiye, Bursa'ya kilitlendi. O gece Türkiye'nin bir çok kentinde başarı hikayeleri varken bizler, televizyonları kapatıp odamıza çekildik. Bu duyguyu tekrar yaşamamak için aday oldum" dedi.

Seçimlerde protokol krizi

Oy kullanma işlemine geçilmeden önce, delegelere, partililere, milletvekillerine ve il başkan adaylarına söz hakkı verildi.

Söz hakkı alan konuşmacıların arasında, 1999-2019 yılları arasında 20 yıl Nilüfer Belediye Başkanlığı yapan ve 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Bozbey de vardı.

Kendisine protokol arasında yer ayrılmayan Mustafa Bozbey, kongre merkezinin üst katında parti üyeleriyle birlikte oturdu.

Söz hakkı istediği sırada parti üyelerinin arasından gelerek kısa bir konuşma yapan Mustafa Bozbey, "Partimin bütün mensuplarını saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bazıları diyecek ki 'Neden Bozbey yukarıda oturuyor.' Herkesin bir yeri vardır. Bizim yerimiz de orasıymış. Biz de orada duruyoruz, neticede üyeyiz. Biz protokolde de yokmuşuz. Delegede olmadığımız için üyelerimizle birlikte kongreyi izlemekten büyük onur ve gurur duyuyoruz" diyerek sitemde bulundu.