Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 13-09-2021 16:25   Güncelleme : 13-09-2021 16:25
Abone ol

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu on aydır buzağı destekleri ve çığ süt teşvik primlerinin ödenmediğini söyledi.

“On aydır çiftçinin üç kuruş parasını ödemek için neyi bekliyorsunuz?”  diye soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Ödenecek para yandaşa olsaydı değil on ay on saat bile beklemezlerdi” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu on aydır buzağı destekleri ve çığ süt teşvik primlerinin ödenmediğini söyledi.

Bakanlığın bilişim sisteminin bilgisayar korsanlarınca ele geçirildiği ve verilerin ortadan kaybolduğu iddialarına da değinen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü “Ortada bir Bakanlık var ama neye baktığı belli değil. Çiftçiyi perişan ettiler. Hayvanlar kesime gidiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı şu anki haliyle bir Bakanlığın nasıl olmaması gerektiğinin cevabıdır. Elle tutulur bir işleri yok.

Süt destek primlerini 40 kuruştan 20 kuruşa indirmişlerdi. Onu da ödemiyorlar. Bilişim sistemlerinin çöktüğü verilerin kaybolduğu söyleniyor ki; orası da ayrı muamma. Herhalde şimdi tekerleğin icadını tamamladılar. Birkaç binyıla bilgisayarları çözüp çiftçinin parasını ödeyecekler.  AKP Bakanlıklar arasında beceriksizlik yarışması açmış Tarım ve Orman Bakanlığı da ön sıralarda koşuyor.

Bugün marketlerde çok pahalı denen süt ürünlerini vatandaşımız yarın, eğer bu kafa iktidarda kalırsa, iki katı fiyata da yiyemeyecek. Çiftçiyi üretime küstürdüler. Hayvanlarını kesen, satan kendini şanslı saymaya başladı.

Yabancı ülke çiftçileri gülsün diye sıfır gümrükle ithalat yap, kendi çiftçine küçücük desteği bile on aydır ödeme. Çiftçi parasını istiyor. Hatta yasal faiziyle istiyor. Nasıl devlet vatandaş borcunu geciktirince gecikme zammı uyguluyor, çiftçimize de destekler eğer zamanında verilmediyse faiziyle bir an önce ödenmelidir.”