Siyaset
Giriş Tarihi : 17-03-2021 22:44   Güncelleme : 17-03-2021 22:44
Abone ol

CHP Grup Başkanvekili Özkoç: ’Hiçbir milletvekilinin, süresi dolmadan vekilliğinin düşürülmesi doğru değil’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi konusunda “Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, hiçbir milletvekilinin, süresi dolmadan vekilliğinin düşürülmesi doğru değildir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özkoç: ’Hiçbir milletvekilinin, süresi dolmadan vekilliğinin düşürülmesi doğru değil’

Özkoç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

''Bunun örneğini Enis Berberoğlu'nda gördük. Enis Berberoğlu ile hukuk dışı bir yol izlenerek, Meclis Başkanı'nın da alet olduğu ve TBMM'de milletvekilliğinin düşürülmesi için alınan karar okutularak, milletvekilliği düşürüldü. Şimdi Enis Berberoğlu nerede? Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde. İnsanları mahkemeler kurarak, FETÖ terör örgütünün yollarını ve yöntemlerini deneyen.... FETÖ terör örgütüyle kol kola girip de Haberal'ları Tuncay Özkan'ları, Soysal'ları, subaylarımızı, genelkurmay başkanımızı, akademisyenleri, yazar-çizerlerimizi cezaevlerinde tutanlar, yaptıklarından vazgeçmiyorlar. Onlar, genelkurmay başkanımızın yerine Fethullahçı Terör Örgütüne mensup subay ve generalleri getirerek bir darbeye neden oldular. 

Şimdi de TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine sopa gösteriyorlar. Yargıyı teslim almışlar. Teslim aldıkları yargıyla, milletvekillerinin vekilliklerini düşürüyorlar. Belediye başkanlarının, belediye başkanlıklarını düşürüp kayyum atıyorlar. Derneklerin yönetim kurullarına varıncaya kadar, bir tek kişi dahi suça karışırsa dernekleri kapatmaya çalışıyorlar. Halkı susturmaya çalışıyorlar. Neden mi? Çünkü Türkiye'yi yönetemiyorlar. Neden mi? Türkiye açlıkla karşı karşıya. Neden mi? Pandemi sürecini doğru yönetemedikleri için insanlarımız, sağlıkçılarımız ölüyor. Neden mi? Yedek akçeye varıncaya kadar her şeyi sıfırladıkları için, şu anda Türkiye açlık ve yoksullukla karşı karşıya. Peki, milletin sesi kim? Milletin sesi, vekiller. Onun için ne yapıyorlar? Onları da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden yok etmeye çalışıyorlar.''

“Gerekirse parti kapatırız. Sonra muhalefeti değiştiririz'' dendiğini öne süren Özkoç, şunları kaydetti:

''Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakının milletvekilleri olarak, asla vazgeçmeyeceğiz. Ülkemiz laik, demokratik, özgür parlamenter sisteme kavuşuncaya kadar; Türkiye de liyakat sistemi gelinceye kadar; milletin sesi olan milletvekillerimizin sesinin kısılmayacağı güne kadar; insanlarımızın özgürce, huzur içinde bir ülkede yaşadığı güne kadar; bilim insanlarımızın, öğrencilerimizin, işçilerimizin, nakliyecilerin, Türkiye'de çalışan herkesin, iş insanlarının mutlu, huzurlu bir ülkede üretim yaptığı güne kadar; hep birlikte direneceğiz ve sonunda kötüler kaybedecek, biz kazanacağız. Zalimler kaybedecek, iyiler kazanacak ve göreceksiniz ki, Türkiye layık olduğu yönetime er ya da geç kavuşacak.”

Ajans Bizim