Siyaset
Giriş Tarihi : 08-02-2020 17:36   Güncelleme : 08-02-2020 18:52
Abone ol

CHP İstanbul Kongresi Çarşaf Liste Mi Olacak?

CHP'de Kurultay süreci yaklaşırken gözler 9 Şubat Pazar günü Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak olan İstanbul İl Kongresine çevrildi.

CHP İstanbul Kongresi Çarşaf Liste Mi Olacak?

CHP'nin 14 Aralık 2019'da başlayan 37. Olağan Kurultay takvimi kapsamında ilçe kongreleri tamamlanırken, 26 Ocak'ta başlayan il kongrelerinde ise bugüne kadar altı il başkanı belirlendi.

Kuruluşundan bu yana 36 olağan ve 18 olağanüstü kurultay gerçekleştiren CHP'de, 37. Olağan Kurultay 28-29 Mart'ta Ankara Spor Salonu'nda yapılacak.

Büyük kurultay öncesi ilçelerde kongrelerini tamamlayan CHP'de, 555 ilçe başkanlığına tek adayla gidildi. İstanbul'da 19, İzmir'de 15, Ankara'da 4 ilçenin başkanı değişti.

Büyük kurultayın beklenen tarihten öne çekilmesiyle takvimi hızlandıran CHP'de, ilçe kongreleri de planlanandan önce tamamlandı. Bu nedenle  partinin il kongreleri de 3 Şubat yerine 26 Ocak'ta Bitlis ve Hakkari ile başladı. 

 

GÖZLER İSTANBUL KONGRESİNDE 

 

CHP'de şimdi gözler 37. Olağan Kurultay'da belirleyici olacak 9 Şubat Pazar günü Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak olan  İstanbul  il başkanlığı seçimlerine çevrildi.

CHP tüzüğü gereği "Çarşaf liste" ile açılan kongre verilecek olan önergeye göre üyelerin salt çoğunluğunun oyu ile "blok listeye" çevrilebilir. 196 Kurultay delegesinin, 40 Asil yönetim kurulunun, 40 Yedek yönetim kurulunun ve 9 İl Disiplin Kurulu'nun seçileceği kongrede 676 İl delegesi oy kullanacak. Yaklaşık İl Başkanı ile birlikte 286 kişinin seçileceği kongrede  gözler 676 İl delegesinin vereceği kararda. 

İl Başkan Adayı Canan Kaftancıoğlu'nun, İlçe Başkanlarını ve Belediye Başkanlarını Kurultay delegesi  yazacağı ve İlçe Başkanlarından talepleri Çarşamba günü topladığı belirtiliyor. 

Altan Öymen divan başkanı olacak

CHP'nin eski genel başkanlarından Altan Öymen'in divan başkanı görevini üstleneceği kongreye, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

İstanbul il kongresindeki seçimlerde 677 il delegesi oy kullanacak. Delegelerin oylarıyla CHP İstanbul İl Başkanı, yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay delegeleri belirlenecek. Seçilenlerin iki yıl süreyle görev yapacağı kongrede, mevcut başkan Canan Kaftancıoğlu'nun tek aday olması bekleniyor.

İstanbul il kongresine, AK Parti, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, HDP ve diğer siyasi partilerin davet edildiği belirtilirken, ayrıca konsoloslar, büyükelçiler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler, iş insanları, sendika ve meslek örgütü temsilcileri ile belediye başkanları davetliler arasında bulunuyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı için önceki başkan Cemal Canpolat, aday adaylığını açıklamış ancak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun devreye girmesiyle Kaftancıoğlu ismi üzerinde mutabık kalınmıştı.

 

CHP EMEKÇİLERİNDEN "ÇARŞAF LİSTE" ÇAĞRISI

 

Bugün akşam saatlerinde kendilerine "CHP EMEKÇİLERİ" adını veren bir grup İstanbul İl Delegelerine "Çarşaf Liste" çağrısı yaptı. Grubun kim olduğu yada kim tarafından organize edildiği bilinmezken  CHP İl delegeleri üzerinde yankı uyandırdı. 

Yaklaşık 286 kişinin seçileceği kongrede Belediye Başkanları ve İlçe Başkanlarını Kurultay delegesi yazdıktan sonra geriye kalan 142 Kurultay delegesinin nasıl yazılacağı da bilinmezken  yönetim kurullarının da nasıl şekilleneceği merak konusu. 

676 delegenin taleplerinin Blok Liste yöntemiyle karşılanamayacağı temsilde adalet için Çarşaf Liste'nin daha doğru olacağı bu grup tarafından vurgulandı. 

 

İŞTE O MESAJ