Siyaset
Giriş Tarihi : 29-01-2020 11:15   Güncelleme : 29-01-2020 11:30
Abone ol

CHP İstanbul'da Neler Oluyor?

CHP, 28-29 Mart 2020 tarihinde 37. Olağan Kurultayı’na hazırlanıyor.

CHP İstanbul'da Neler Oluyor?

CHP, 28-29 Mart 2020 tarihinde 37. Olağan Kurultayı’na hazırlanıyor.

 

Kurultay kapsamında şu ana kadar delegelerin ve ilçe yönetimlerinin seçim süreci tamamlandı.

 

Şubat ayı itibariyle il kongreleri yapılacak.

 

İl yönetimlerinin seçim sürecinde bütün gözler CHP delegelerinin önemli bir kısmına nüfuz eden İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde olacak.

 

Özellikle 9 Şubat 2020 günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak olan CHP İstanbul İl Kongresi, merakla beklenen seçimler arasında.

 

Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’nu işaret etti

 

İstanbul’da geçtiğimiz 25 Ocak 2020 Cumartesi günü yeni seçilen 39 ilçe başkanıyla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’nun başarılı olduğunu söyleyerek bir dönem daha kendisiyle devam etmek istediğini belirtti.

 

Kaftancıoğlu, Kılıçdaroğlu’nun desteğini açıklamasından dolayı önümüzdeki kongrenin en güçlü adayı durumunda.

 

"İkinci Eren Erdem vakası” olmasın diye destekledi iddiası

 

Bu arada Kılıçdaroğlu’nun “Başarılı” diye tanımladığı Kaftancıoğlu’na bir kez daha desteğini açıklamasında iktidara yakın çevrelerin hedefinde olmasının ve devam eden yargılamasının da etkili olduğu öne sürüldü.

 

Kılıçdaroğlu, milletvekili olmayan Kaftancıoğlu’nun il başkanı olmaması halinde bu süreç içerisinde yargılandığı davadan ceza çıkması halinde parti tabanında tıpkı Eren Erdem olayında olduğu gibi “Kaftancıoğlu’na da sahip çıkılmadı” şeklindeki olası eleştirilerden çekindiği için de desteğini açıkladığı iddia edildi.

 

Muhalefette aday arayışı sürüyor

 

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberine göre; Kimi çevreler Kaftancıoğlu’nun kongreye tek aday olarak gideceğini öne sürerken tersini düşünenler de mevcut.

 

CHP kulislerinde ilçe seçimleri sonucunda İstanbul’daki 39 ilçeden 28’inde Kaftancıoğlu’ndan ziyade ona muhalif olan isimlere yakın delegelerin ağırlıklı çıktığı ve bundan dolayı da ortak bir adayda buluşmaları halinde kongrenin hayli çekişmeli olacağı kaydedildi.

 

Kaftancıoğlu’na rakip olması muhtemelen isimler arasında ise eski il başkanı Cemal Canpolat da bulunuyor.

 

Canpolat, 2017’deki İstanbul il kongresinde Kılıçdaroğlu’nun Kaftancıoğlu’na açık desteğine karşın seçimi az bir farkla kaybetmişti.

 

Canpolat dışında Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da Kaftancıoğlu’na muhalif isimler arasında gösteriliyor.

 

Ali Kılıç’ın Canpolat’a yakın durduğu iddia edilirken Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu’nun ise Kaftancıoğlu’na karşı bir kadın aday önerisinde bulunduğu da kulislerde konuşulanlar arasında.

 

Toprak’tan alternatif aday önerisi

 

CHP için İstanbul başkan önerilerininden birinin de İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’dan geldiği öne sürüldü.

 

Toprak’ın il başkanlığı seçimi için CHP Beşiktaş Meclis Üyesi Selçuk Sarıyar ismini dillendirerek zemin yokladığı iddia edildi.

 

Toprak geçen yerel seçimde özellikle Beşiktaş adayının belirlenmesinde belirleyici olmuştu.

 

İlgezdi, Toprak ile aday arayışında iddiası

 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin ise Toprak ile görüşerek ortak bir aday gösterilmesi önerisini getirdiği hatta Toprak’ın çıkarabileceği bir aday üzerinde uzlaşılabileceği teklifini ilettiği kaydedildi.

 

Delege hesapları

 

Toprak’ın kongrede belirleyici isim durumuna gelmesinde etken olan ise delege hesapları.

 

Kongrede 670 delegenin oy hakkı bulunuyor. Bunlar içerisinde “Doğal delege” denilen 70 kişilik 39 kişilik il yönetimi, 9 kişilik İstanbul Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, 29 milletvekili var.

 

Genelde her kongreye 15-20 civarı insan gelmediğinden tahmini olarak 650 kadar delegenin oy kullanması bekleniyor. Dolayısıyla iki kişinin yarıştığı bir seçimde kazanan kişinin 325’in üzerinde delege toplaması gerekiyor.

 

Toprak’ın desteği dengeleri etkileyebilir

 

CHP kulislerine göre şu an Kaftancıoğlu ile ona muhalif olan Canpolat, İlgezdi, Kılıç ve Kerimoğlu’nun delege gücü arasında bir denge olduğu iddia edilerek, bu dört ismin ortak bir aday üzerinde anlaşmaları ve Erdoğan Toprak’ın da desteğini almaları halinde kazanma şanslarının olduğu belirtildi.

 

Ancak Kılıçdaroğlu’na yakın olan Erdoğan Toprak’ın Kılıçdaroğlu’nun Kaftancıoğlu’na destek açıklamasının ardından tavrı daha da merak konusu oldu.

 

Muhalefetin tavrı birkaç güne belli olacak

 

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde muhalefetin ortak bir aday çıkarması durumunda Kaftancıoğlu’na rakip olacak ismin açıklanacağı belirtildi.

 

Canpolat’ın ismi üzerinde uzlaşma sağlanması halinde adaylığa sıcak baktığı biliniyor.

 

Ancak uzlaşma olmaması tek adaylı bir kongre süreci yaşanmaması için alternatif bir aday gösterilebileceği de konuşulanlar arasında.

 

Eren Erdem geri plana çekildi

 

CHP İstanbul İl Başkanlığı için adı geçen isimler arasında yer alan eski milletvekili ve CHP PM üyesi Eren Erdem’in ise Kılıçdaroğlu’nun Kaftancıoğlu’nun adaylığını desteklemesi ve muhalefet içerisinde de Canpolat’ın adının ön plana çıkmasıyla geri plana çekildiği öğrenildi.

 

İmamoğlu, Kaftancıoğlu’nu destekleyecek mi?

 

İstanbul’daki kongre sürecine Beylikdüzü dışında karışmamayı seçen İmamoğlu’nun ise Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından Kaftancıoğlu’ndan yana tavır alacağı belirtildi.

 

İstanbul'daki yerel seçimlerin ardından CHP örgütlerinden gelen yoğun iş taleplerine cevap vermediği için İmamoğlu ile bu talepleri kendisine ileten Kaftancıoğlu arasında görüş ayrılıkları yaşandığı öne sürülmüştü.

 

Ancak Kaftancıoğlu ile yaptığı ikili görüşmelerin ve Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından sonra İmamoğlu'nun tercihini Kaftancıoğlu'ndan yana koyacağı kaydedildi.