Siyaset
Giriş Tarihi : 30-01-2018 20:43   Güncelleme : 30-01-2018 20:43
Abone ol

CHP İzmir’de gündem PM…

CHP’nin kurultayına sayılı günler kaldı. İzmir’de gözler PM’ye çevrildi. Kentte hangi isimlerin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine gireceği merak edilirken adaylıklar ve talepler peş peşe gelmeye başladı.

CHP İzmir’de gündem PM…

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 3-4 Şubat’ta yapılacak 36’ncı Olağan Kurultaya kilitlendi. Gözler Ankara’da oluşacak Parti Meclisi (PM) tablosuna ve öncesinde divana sunulacak listelere kimlerin girebileceğine çevrildi.

2016 yılında oluşan PM’de İzmir şu an 9 isimle temsil ediliyor. Kamil Okyay Sındır, Selin Sayek Böke, Erdal Aksünger, Zeynep Altıok, Mustafa Moroğlu, Hakkı Akalın, Sevda Erdan Kılıç, Emre Çam ve Özkan Yıldız’ın yer aldığı PM’nin 2018’deki kurultayda nasıl şekilleneceği ve İzmir’den hangi isimlerin listeye gireceği örgütün dikkat kesildiği konuların başında geliyor.

Süreçte bireysel talepler dilendirilmeye başladı.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Deniz Yücel’in kongre sonrasında gerçekleştirilen başkent programında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğü ve PM için bazı isimleri önerdiği öne sürülmüştü.

Geçtiğimiz aylarda parti kulislerinde öne çıkan isimler olmuştu. İsmi il başkanlığı adaylığıyla anılan İl eski Başkan Yardımcısı Altan İnanç’ın, geçen kurultayda kadın kotasından PM’ye giren Sevda Erdan Kılıç’ın, Yücel’in il başkanı seçildiği kongrede kurultay delege listesinde yer alan Alaattin Yüksel’in ve Ali Engin’in Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun genel merkeze önerdiği isimler arasında yer aldığı ifade edilmişti. İl kongresi öncesinde yürüttüğü ilçe başkanlığı görevine talip olmayan Gaziemir İlçe eski Başkanı Umut Tekin’in de ismi PM için dillendiriliyordu. Yücel ve Kocaoğlu’nun Tekin’e de soğuk bakmayacağı biliniyor.

TEKİN İLK KEZ KONUŞTU
Tekin yaptığı açıklamada, “Örgüt, kurultay delegeleri, ilçe başkanları seni bir şekilde önerir ve böyle olması gerekir diyorlarsa aday olunur. Ama onun haricinde bireysel olarak çıkıp adayım ya da değilim demenin doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

TATLI’DAN SÜRPRİZ KARAR
Meclis üyeliği ve il yönetim kurulu üyeliği yürütmüş olan ayrıca kongrede tek listeye yazılarak en yüksek oyu alan ve aklının bir köşesinde PM olduğu öne sürülen Hatice Tatlı’nın kararı netleşti. PM’ye talip olmasına kesin gözüyle bakılan Tatlı’nın aday olmayacağı öğrenildi. Tatlı’nın yakın çevresine ‘yine de kurultay günü ne olur belli olmaz. Genel başkanımız listesine yazarsa hayır denmez ama şu an için PM’ye talip olmayacağım’ dediği öğrenildi. Tatlı’nın kararı örgütte sürpriz olarak karşılandı.

GÜVEN AÇIKLADI
Tüm bu gelişmeler yaşanırken İl eski Başkanı Asuman Ali Güven’in göstereceği refleks merak ediliyordu. İl kongresi sürecinde son ana kadar Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun desteğini bekleyen fakat bulamayan Güven’in PM’ye ‘hayır’ demeyeceği öğrenildi. Güven yaptığı açıklamada, ‘partililerimiz önerir ve genel başkanımız listesine yazarsa PM’de onurla görev yaparım’ dedi.

 

BAYIR İLAN ETTİ, ONAY İSTEDİ
Ayrıca geçtiğimiz hafta PM, YDK Üyeleri, milletvekilleri ve 52 delegeyle Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen, yaklaşık 2 saat süren ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na tam destek çıkan zirvede 4 isim açıkça görev istemişti. 56 delegenin katıldığı toplantıda PM için kimse isim önermemiş fakat Milletvekilleri Ali Yiğit ile Atilla Sertel, PM Üyesi Mustafa Moroğlu ve İzmir İl Kongresi'nde Utku Gümrükçü'nün yanında saf tutan ve liste delerek kurultay delegeleri arasına giren Rıfat Nalbantoğlu göreve talip olduklarını açıklamıştı. Nalbantoğlu’nun Karşıyaka’nın tam desteğini alabileceği ifade ediliyor.

Toplantıda konuşma yapan fakat PM için açıkça bir talepte bulunmayan Milletvekili Tacettin Bayır sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla adaylığını ilan etti. Bayır, “Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin yol haritasının çizilmesi sürecinde, mücadelemizi omuz omuza sürdürmek, halkımızın yaşadığı hayal kırıklıklarını bir an önce yeniden umuda dönüştürmek adına Parti Meclisi görevi için onayınızı istiyorum” dedi.

İLÇE BAŞKANI BAŞAK VİDEO İLE YOLA ÇIKTI
İl kongresi sürecinde Utku Gümrükçü’ye destek veren ve kurultay delegesi seçilemeyen Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak da Adalet Yürüyüşü programında eksiksiz yer almasının görüntülerinden oluşan videoyla PM için yola çıktı. Başkan Başak, “Ben her zaman söyledim. Yapılmayanı, yapılamayanı yapmak için siyaset yapıyorum. Ben partime güveniyorum. İnşallah seçilirsem PM Üyesi olarak partime ve ülkeme hizmet etmek istiyorum” diye konuştu.

KÖKKILINÇ DA ADAY
Partide geçmiş dönemlerde birçok görev yürüten ve son olarak 2015 yılında genel seçimler için gerçekleşen ön seçimde İzmir’de 11’inci sıradan milletvekili adayı gösterilen Nilay Kökkılınç da PM’ye talip olan isimler arasına girdi. Kökkılınç, “Alanımda uzman hukukçulardanım. Partimin temsilcilerinin yer aldığı çok sayıda davaya baktım. Her zaman partime faydalı olmayı düşündüm. Örgütümde tanındığımı biliyorum. PM’de de bir kadın ve hukukçu olarak başarılı ve faydalı olabileceğimi düşünüyorum. Bunun için bu zorlu göreve talip oldum” dedi.

YÜKSEL’DEN NET AÇIKLAMA: ADAY DA DEĞİLİM, ÖNERDİĞİM DE KİMSE YOK
Ayrıca kulislerde yer alan önemli bir detay da partinin sembol ismi Alaattin Yüksel’in göstereceği refleks… Yüksel’in ilerleyen süreçte aktif görev almak istemediği öğrenildi. Fakat Yüksel’in O PM görevine talip olmamasından dolayı yerine kendisine yakın siyaset yapan İl eski Başkan Yardımcısı Salih Özçiftçi’yi önerebileceği iddia edildi. Yaptığı açıklamada net ifadeler kullanan Yüksel, “PM’ye aday değilim ve kimseyi de önermiyorum. İsim önerecek olan il başkanıdır” şeklinde konuştu. Diğer yandan Özçiftçi ise, “Bireysel ve bağımsız bir hareketimiz olamaz. Bizim duruşumuz bellidir. Benim Alaattin Yüksel’in tavrıyla ilgili bir bilgim yok. Ama öyle bir gelişme olursa düşünürüz” açıklamasında bulundu.