Siyaset
Giriş Tarihi : 02-10-2018 13:49   Güncelleme : 02-10-2018 13:49

CHP Kriz Sebebiyle Atılan İşçileri Meclise Taşıdı

CHP Tokat Milletvekili- TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz kriz sebebiyle işten çıkarılan ve maaşlarını alamayan çalışanlar hakkında yazılı bir soru önergesi verdi.

CHP Kriz Sebebiyle Atılan İşçileri Meclise Taşıdı

CHP Tokat Milletvekili- TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz kriz sebebiyle işten çıkarılan ve maaşlarını alamayan çalışanlar hakkında yazılı bir soru önergesi verdi.

Önergesinde birçok önemli kurumsal firmanın işten çıkartmalar ve maaşlarda kesinti yoluyla kriz tedbirleri aldığını, bu yolla büyük bir kıyım yaşadığını dile getiren Durmaz,

 “Ekonomik kriz sebebiyle işten çıkarılan işçilerin sayısı kaçtır? İşten çıkarmaların gerçekleştiği kuruluş yâda şirketler hangileridir?

 İşten çıkarmalar konusunda bir denetleme yapılmış mıdır?” sorularını sordu.

         Keyfi işten çıkartmalara son verilmeli!

Durmaz’ın önergesinde şu ifadeler yer aldı; “Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin etkileri birçok açıdan kendini gösteriyor.

Raflara yansıyan zamlardan sonra, şimdi de kriz sebebiyle işten çıkartmalar ve maaş kesintileri başladı. Birçok iş yerinin çalışanlarının maaşlarını ödemediği, bazılarının eksik ödediği ve işten çıkartmalar yoluna gidildiği bilgileri kamuoyuna yansımıştır.

Bu anlamada keyfi uygulamalara son verilmesi, krizin faturasının emekçilere kesilmemesi için denetleme mekanizması oluşturma gerekliliği bulunmaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

1-         Ekonomik kriz sebebiyle işten çıkarılan işçilerin sayısı kaçtır? İşten çıkarmaların gerçekleştiği kuruluş yâda şirketler hangileridir? İşten çıkarmalar konusunda bir denetleme yapılmış mıdır?

2-         Ekonomik kriz sebep gösterilerek maaş alamayan çalışan sayısı kaçtır? Maaşları ödeyemeyen şirket sayısı kaçtır? Bu şirketler yâda kuruluşlar hangileridir?

3-         Krizin faturası emeğiyle geçinen işçilere mi çıkartılacaktır?

4-         İşten çıkarmalar ve maaş kesintileri sebebiyle geçinme zorluğu çeken emekçiler için çözüm öneriniz nedir?

5-         Kriz sebep gösterilerek yapılan bu uygulamalar konusunda bir denetleme- dengeleme mekanizması oluşturmayı düşünüyor musunuz? “