Siyaset
Giriş Tarihi : 17-07-2020 11:02   Güncelleme : 17-07-2020 11:02
Abone ol

CHP Kurultayı'nda Son Viraj!

CHP'nin 25-26 Temmuz'da Ankara Bilkent Odeon'da toplanacak Olağan Kurultayı için son haftaya giriliyor.

CHP Kurultayı'nda Son Viraj!

Salgın hastalık tedbirleri kapsamında sadece bin 300'e yakın delegenin katılımıyla Bilkent Odeon'da seyircisiz olarak düzenlenecek CHP kurultayı öncesinde 60 kişilik PM, 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve 8 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Yüzde 33 kadın ve yüzde 10 gençlik kotasının uygulanacağı kurultay öncesinde kadın ve genç adayların öne çıkılacağı konuşuluyor. 

Parti kulislerinde, yeni dönemde PM'ye girmesi olası isimler de konuşulmaya başlandı. Buna göre, yıllardır partinin gençlik kollarında aktif siyaset yapan siyaset bilimci Lal Denizli'nin Kılıçdaroğlu'nun "anahtar listesinden" PM'ye girebileceği kaydedildi. Ayrıca eski CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, eski Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey ile milletvekilleri Murat Emir, Murat Bakan, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Özgür Karabat, İbrahim Kaboğlu ve Zeynel Emre'nin ilk kez PM'ye girebileceği konuşuluyor. 

Mevcut PM üyeleri arasında yer alan ve son iki kurultayda en çok oy alan isimler arasında yer alan Selin Sayek Böke'nin de Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde yer alabileceği ifade edildi. Mevcut PM üyelerinden Ali Öztunç, Gamze Taşcıer, Gülizar Emecan, Haluk Koç, Yüksel Taşkın, Erdoğan Toprak ve Gökan Zeybek'in de yeniden Kılıçdaroğlu tarafından anahtar listeye dahil edilmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde ayrıca eski Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, İzmir Milletvekili Mahir Polat, YDK üyesi Turan Aydoğan ve Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu gibi isimlerin de yer alacağı konuşuluyor.