Siyaset
Giriş Tarihi : 10-08-2016 15:11   Güncelleme : 10-08-2016 15:11
Abone ol

CHP lideri Kılıçdaroğlu Gelibolu'da resmi törenlere katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anafartalar Zaferinin 101. Yıldönümü nedeniyle geldiği Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadasında yapılan resmi törenlere katıldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu Gelibolu'da resmi törenlere katıldı

Şehitler Abidesi’ne çelenk koyarak saygı duruşunda bulunan ve Şehitler Mezarlığı’na karanfil bırakan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Conkbayırı’nda yapılan resmi törenlerde de bir konuşma yaparak anı defterini imzaladı. 

Anı defterine "Kurtuluş Savaşımızın ön sözünün yazıldığı Çanakkale Savaşı, sadece Türkiye’nin tarihini değil, dünya tarihini de etkilemiştir. Biz şehitlerimize, gazilerimize minnet borçluyuz. Onları saygıyla, şükranla, rahmetle anıyoruz." yazan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Valiliği tarafından Conkbayırı’nda düzenlenen kutlama törenindeki ise şöyle konuştu:

"Anafartalar Zaferi’nden sonra milletin minnettarlığını Çanakkale kahramanlarına tebliğ etmek amacıyla Osmanlı Meclis-i Ayan ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan 18 kişilik bir heyet Çanakkale cephesini ziyaret eder. Bu ziyarete ilişkin Kütahya Mebusu Abdullah Azmi Bey 16 Kasım 1916’da Mecliste söz alarak bir konuşma yapar. Abdullah Azmi Bey konuşmasında, " Mustafa Kemal Bey, bize Kemal Yeri Mevkii’nde harbe ilişkin bilgi verdi. Bu kadar mühim işlerinin arasında bize verdiği ziyafette harp sahasının haritasını da hazırlatmıştı. Bu haritaları herkese isimlerini yazdırarak taktim etti. Haritaları tabaklarımızın üzerinde bulmuştuk. Bunu anlatmaktan maksadım Mustafa Kemal Bey’in vazifesine gösterdiği önemin ve örneğini vermek ve dahası bulunduğu mevkiin haritasını bize ulaştırmak amacıyla bize sunduğunu vurgulamaktır. Bu da 12 saatin içinde gerçekleşti. 12 saat evvel biz oraya gelmiştik. Öğle yemeğini burada yesinler diye kendileri haber gönderdi. Ertesi gün öğle yemeğine kadar zaman zarfında 18 tane harita yaptırmış, herkesin ismi ile yemek tabağının üzerine koydurmuştu. Gerek askerin iaşesi ve gerek Çanakkale’nin geçilmez olması hakkındaki kanaatimize ise bir şey ilave etmek istemem. Çünkü bugüne kadar düşman üstün mühimmat ve zinde kuvvetlerle savaştığı halde bulunduğu yerden bir adım bile ileri atamamıştır. Yakın zamanda denize dökeceğiz. Sizi temin ederim ki, bu pek yakın bir vakitte gerçekleşecektir.” der.

Değerli yurttaşlarım, 18 kişilik heyetin başında olan Kütahya mebusu Abdullah Azmi Efendi Osmanlı Meclisinde böyle bir konuşma yapar. Gelir cepheyi görür, gezer, Mustafa Kemal’in dehasını görür, çalışkanlığını görür, olaylara ne kadar vakıf olduğunu öğrenir, savaş bitmeden bu savaşın kazanılacağını Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda açıklar. 

Çok şehidimizin olduğunu biliyoruz, onlara şükran borçluyuz, Allah rahmet eylesin diyoruz. Onların bize bıraktığı bu güzel ülkede onların onurunu korumak ve cumhuriyetimizi görkemli bir demokrasiyle taçlandırmak hepimizin görevidir. 

Hepinize saygılar sunuyorum."