Siyaset
Giriş Tarihi : 29-07-2020 12:42   Güncelleme : 29-07-2020 14:26
Abone ol

CHP MYK Şekilleniyor

CHP'nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultayı sona erdi.Kurultay’da tek aday olarak seçime giren Kemal Kılıçdaroğlu 6. kez genel başkanlık koltuğuna oturdu. CHP’nin 60 kişilik Parti Meclisi’nde 35 üye yerini korudu.

CHP MYK Şekilleniyor

Fatih Mangal - Delegeler, 52 Parti Meclisi (PM) üyesi ile 15 kişiden oluşan Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyesi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından aday gösterilen 12 kişilik Bilim Kültür ve Sanat Platformu'nun (BKSP) 8 üyesini belirlemek için oy kullandı.

Mevcut merkez yönetim kurulu (MYK) üyelerinden Tuncay Özkan, Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya delege tarafından yeterli oyu alamazken Aykut Erdoğdu kota nedeniyle PM’ye giremedi. Anahtar listeyi Gürsel Erol, Gaye Usluer, Gökhan Günaydın, Eren Erdem, Müslim Sarı ve Aylin Nazlıaka olmak üzere 6 kişi doğrudan; Erbil Aydınlık, Ahmet Hakan Uyanık, Semra Dinçer, Hasan Efe Uyar olmak üzere 4 kişi de kota dolayısıyla deldi.

KILIÇDAROĞLU’NUN A TAKIMINDA KİM OLACAK?

Kurultay sonrası CHP’de "Kılıçdaroğlu'nun A Takımı kim olacak?" sorusunun cevabı ise merakla bekleniyor. "CHP’yi seçime taşıyacak A takımı" olarak nitelendirilen MYK listesinin gelecek hafta belli olması bekleniyor. Kulislerde ise bazı isimler konuşulmaya başlandı. Mevcut MYK üyelerinden Tuncay Özkan, Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya ve Aykut Erdoğdu, PM’ye giremezken bazılarının ise değişeceği konuşuluyor.

Yeterli oyu alarak listeye giren mevcut MYK üyelerinden Fethi Açıkel ve Lale Karabıyık’ın yeni dönemde olmayacağı böylece listeye giremeyenlerle birlikte 6 değişiklik gerçekleşmiş olacak.

MYK’da Ahmet Akın, Erdoğan Toprak, Yaşar Seyman, Aylin Yaman, Ali Mahir Başarır, Selin Sayek Böke, Gökhan Günaydın, Bülent Tezcan, Ali Öztunç gibi isimlerin gireceği bunların yanı sıra Aylin Nazlıaka, Umut Akdoğan ve Ednan Arslan isimlerinin de düşünüldüğü kulislerde konuşuluyor.

Dış İlişkiler Böke’ye Emanet

İzmir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi Selin Sayek Böke’nin MYK’ya alınabileceği konuşuluyor. Böke’nin Ünal Çeviköz’den boşalan Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilerek İzmir’in MYK’da temsil edilmesi düşünülüyor. Türkiye’de ekonominin kötüye gitmesi ve iktidarın dış ilişkilerde yaşadığı sorunları da göz önüne alan Kılıçdaroğlu, Böke’ye hem ekonomiyi hem de siyasi durumu Avrupa’ya anlatması için bu görevi vermesi bekleniyor.

Balıkesir Belediye Başkan Adayı gösterilen sonra da geri çekilen Ahmet Akın ise Fethi Açıkel’in yerine Arge Bilim ve Yönetimin başına geçmesi bekleniyor. Fethi Açıkel’den istediği verimi alamayan Kılıçdaroğlu, Akın’a bu koltuğu devredecek.

Aykut Erdoğdu’dan boşalan Sosyal Politikalar koltuğuna ise Aylin Yaman’ın oturmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kılıçdaroğlu’nun özellikle davet ettiği Güven Sağlık Grubu İcra Kurulu Başkanı Dr. Aylin Yaman, böylece A Takımdaki yerini almış olacak.

CHP'nin ilk kadın Genel Başkan Yardımcısı ve sendika kökenli Yaşar Seyman’a Kadın Politikaları veya sendikaların teslim edileceği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan Seyman, sol ve Kürt halkı ile ilişkileri bakımından da öne çıkan bir siyasetçi özelliği taşıyor. Kurultay konuşmasında Kürt Sorunu’na vurgu yapan Kılıçdaroğlu, Seyman’a bu nedenle de A Takımında görev vermesi bekleniyor.

Genel Sekreter Gökhan Günaydın mı olacak?

Listeyi delerek PM listesine giren Gökhan Günaydın’ın boş olan Genel Sekreterliğe getirilmesi konuşulan konulardan biri. İstanbul’daki çalışmaları ve televizyon programlarındaki performansı ile öne çıkan partinin tecrübeli ismi Günaydın’ı, İmamoğlu’nun desteklediği biliniyor.

Meclisteki çıkışları ile dikkatleri üzerine çeken genç Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın da MYK’da yer alacağı konuşuluyor. Başarır’ın hukukçu ve insan hakları alanında çalışması ayrıca Mersin ve yakın illerden başka PM üyesinin olmaması nedeniyle de düşünülüyor.

Toprak MYK’ya Dönüyor

Kılıçdaroğlu’nun vazgeçilme kurmayı Erdoğan Toprak’ın, Basın ve Kurumsal İletişim’in başına geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tecrübesi ile partide öne çıkan Toprak, seçim kampanyalarında gösterdiği başarı ile öne çıkıyor. Toprak’a bu görevin verilmemesi durumunda ise Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un bu koltuğa oturması bekleniyor.

Mevcut MYK’da Kimler Kalacak

Kılıçdaroğlu’nun mevcut MYK’sında delegenin en yüksek oyunu alan Faik Öztrak’ın ve örgütten güvenoyu alan Oğuz Kaan Salıcı’nın da yerini koruması bekleniyor. MYK üyeleri içinde en yüksek oyu alan kadın üye Gamze Akkuş İlgezdi’nin de devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Halkla İlişkilerde yaptığı çalışmaların yanı sıra meclisteki raporlarıyla dikkatleri çeken İlgezdi, Kılıçdaroğlu’nun katıldığı kapalı toplantıların da mimarı olarak biliniyor. Geçtiğimiz dönem CHP'nin tarihinde en genç isim olarak MYK'da yer alan Gökçe Gökçen'in de yaptığı çalışmalar ve başarılı CV'si ile tekrardan MYK'da olacağı ve gençleri temsil edeceği konuşuluyor.

Tarım’ın yine Orhan Sarıbal’a, İdari ve Mali İşlerin Bülent Kuşoğluna,  Onursal Adıgüzel’in ise Bilgi ve İletişimin başında kalması bekleniyor. Yerini koruması beklenen diğer isimler ise Veli Ağbaba, Gülizar Biçer Karaca, Muharrem Erkek olurken, Yunus Emre’nin ise Yıldırım Kaya’dan boşalan Eğitim’e kaydırılacağı konuşuluyor.

Yerel Yönetimlerdeki atamalar ve sonrasında belediyelerin uyumlu çalışmasında en büyük pay sahibi olan Seyit Torun’un yerini korumasına kesin gözüyle bakılırken, delegeden seçimden hemen sonra güvenoyu alması ise dikkatlerden kaçmadı. Kılıçdaroğlu ile birlikte atama sürecinde çok tartışılan ama sonrasında belediyelerin başarılı çalışmaları ile takdir edilen Torun, tecrübesiyle görevine devam edecek.