25 AĞUSTOS 2019 Pazar 11:58
Politika
Giriş Tarihi : 08-10-2018 17:31   Güncelleme : 08-10-2018 17:31

'CHP neden iktidar olamıyor'

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce ile yaklaşan yerel seçimlerden CHP’nin mevcut politikaları üzerinden birçok konuda sohbet ettik.

'CHP neden iktidar olamıyor'

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce ile yaklaşan yerel seçimlerden CHP’nin mevcut politikaları üzerinden birçok konuda sohbet ettik.

"Kurulduğumuz andan itibaren halkla kurulduk. Bu partinin temelinde daima millet oldu" diyen Düzce'nin Omedyam'a verdiği Röportaj;

İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevine geldiğinizden beri çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı görevine geleli yedi buçuk aylık süreci doldurmuş bulunmaktayım. Bu yedi buçuk ay içerisinde gençlik örgütlerimizde ciddi anlamda reformlar yapmaya çalıştık. Kurumsallığı güçlendirmek adına bu reformlara öncelikle, İlçe gençliği özelinde yaşanan sıkıntılar üzerinden bir çalışma yaptık. Kendimize bu çalışma alanını takip eden süre içinde de çeşitli dallarda, komisyonun üzerinde çeşitli girişimlerde bulunduk. Bunu tabi çalışmalarımızı belli bir anlamda kısıtlayan süreç olarak da görebiliriz. Bir erken seçimle karşılaştık göreve geldikten sonra, bu erken seçim de tabi ciddi anlamda yapmak istediğimiz reformları, yenilikleri belli bir süre içinde sekteye uğrattı. Seçim süresi boyunca gençlik örgütü üyeleri var güçleriyle alanlarda çalışmaya gittiler. Seçime girdiğimizde OHAL süreci mevcuttu bu OHAL sürecinde arkadaşlarımız gerek kolluk kuvvetleri baskısı olsun gerek sokakta AKP tarafından beslenen paramiliter güçlerin saldırıları olsun bunlara karşı özverili bir mücadele verdiler. Bıçaklanan, yaralanan, gözaltına alınan birçok genç arkadaşımız oldu, ama hiçbir zaman altı oklu bayrağı yere indirmedik indirmeyeceğiz.

Yerel Seçimler için hazırlıklara başladınız mı?

Yerel Seçimlerle alakalı İstanbul özelinde hazırlıklarımızı yaklaşık bir ay evvel başladık. İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu, önderliğinde götürüyoruz. Bir Kilyos kampı gerçekleştirdik. Bu Kampta İstanbul’un 39 İlçe Başkanı ile kademe ölçüleri, kadın kolu ve gençlik kolu bir araya geldi. İki gün süren kampta yerele dair, ilçelere dair neler yapmamız gerekir onları konuştuk. Bu çalışmaları sürdürürken beraberinde gençlik kampı da düzenleyeceğiz. Gençlik kolları başkanlarımızın ve gençlik kolu il yöneticilerimizin olduğu bir çalışma olacak. İstanbul’da yaklaşık iki gün sürecek olan kampa, İl Başkanımızın da teşvik edecek. Bizim önceliğimiz şuan da yerel seçime hazırlıktır. İlçenin özelikleri kendine has olarak özelinde inceleyeceğiz. Gençlik bazında bir örnek verirsek eğer; Tuzla’daki bir genç işçinin sıkıntısı ile Kadıköy’deki gencin yaşam mücadelesi, yaşam kaygıları farklı olabiliyor. Geçim sıkıntısı birden yaşam tarzına duyulan kaygıya dönüşüyor. Bunları göz önünde bulundurarak bölgesel lokal olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 6 Ekim’de İstanbul Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştireceğimiz dev bir etkinliğimiz olacak. Yirmi bin kişi beklediğimiz bu etkinliğimizin ardından Genel Merkezimizin de yürütmüş olduğu “Kentlere Hazırız” projesi kapsamında, hem genç temsileyeti yüksek oranda tutabilmek hem de yerel seçimlerde partinin sokaktaki, sahadaki sesi olabilmek için çalışmalarımızı zirveye getireceğiz. 6 Ekim’den sonra artık tamamen kadrolarımız kendilerini bir numaralı gündem maddesi, yerel seçim olarak görecektir.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz'ün, Kılıçdaroğlu'na yönelik her çürük domatesi yardımcısı yapıyor, şeklindeki sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz.

Öncelikle o görüntüleri dün gördüm bende. Şık olmamış doğru bir ifade değil bence, Genel Başkanımız bu sürecin başından beri partinin menfaatlerini düşünerek karar alan bu cumhurbaşkanlığı sürecinden bu yana da devam eden bir süreçtir. Altınok Başkanımızın açıklamaları bence talihsiz olmuş. Örgüt içi toplantıda dile getirilen söylemlerin orada kayda alınması da ayrı bir talihsizlik olmuş. Bizim biran evvel yapmamız gereken bu tartışmaları yerel seçim süresine kadar sonlandırmaktır. Altınok, aday olmayacağını da ifade etmiş. Bu tartışmaları sonlandırarak İstanbul’da artık isimlerin özelinde değil, CHP bayrağının İstanbul semalarında dalgalandırma mücadelesine girmemiz lazım. Bu yüzden bunların biran önce sonlandırılması şart!

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yönelik bir sitem mi var sizce? Kurultay isteyenler şimdi de bu çürük domates tepkisi?

Kayıtların tarihini bilemiyoruz. İki sene evvelin veya bir sene evvelinin kayıtları olabilir ama ben şunu çok açık bir şekilde söyleyebilirim. Kurultay için yeterli imza sayısı toplanamadıktan sonra konu kapandı. Genel Merkezimiz, doğrudan rövanşist bir yaklaşımla, siz imza topladınız size karşı yaptırımlar uygulayacağız üslubuna da girmediler. Bu doğrudan iki taraf içinde gerek kurultay isteyen, gerek kurultay istemeyen taraflar içinde geçerli durum. Partimizin içinde ve örgütünde bir birlik ve beraberlik sağlanmış durumda. Çürük Domates yok. Kasadan domates seçme durumu da yok.

CHP neden iktidar olamıyor? Hak, hukuk, adalet, eşitlik derken bile neden seçmeni ikna edemiyor?

Şuan CHP’nin toplum nezdindeki karşılığı çok ciddi, Türkiye’de aslında on yılları aşan toplum mühendisliği mevcut. Bir örnek vereyim mesela; Sol görüş için 12 Eylül öncesinde küçük beldelerde dâhil Devrimci Hareketi, Devrimci Yolu, CHP, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, Türkiye İşçi Partisi dahil hepsi mevcuttu. Peki, şuan bakalım İlçelere, aynı şehirlere sadece CHP'nin tabelaları duruyor. Bu da aslında bizim ne kadar güçlü ve kuvvetli siyasal anlayıştan, geldiğimizin açık bir göstergesidir. Toplum mühendisliğinin ciddi etkisi var. Çağımız da krizler mevcut Dünya’nın dört bir yanında sadece bu ekonomik krizlerden de değil, İnsani, sosyolojik vb. birçok kriz mevcut bu krizlerin neticesine baktığımız zaman, Dünya’nın aslında genel anlamda gerileme çağında olduğunu görüyoruz. Küresel sistemin yavaş, tıkanmaya başladığı ve akabinde ciddi krizler yarattığı, sağ popülist iktidarların açlığa rağmen daha çok tercih edilebildiğini görüyoruz. Bu sadece Türkiye'de değil, tüm Dünya’da sosyalist partilerin yaşamış olduğu olgulardan birisi. Biz bu noktada en büyük şansımızı şu olarak görüyoruz. Kurulduğumuz andan itibaren halkla kurulduk. Bu partinin temelinde daima millet oldu. O yüzden halkımız, milletimiz doğru gördüğü noktada her türlü algı operasyonuna rağmen CHP'yi tercih edecektir. Şuan bütün yurttaşların sığınağı durumundayız. Durağan haldeyiz yani 15 Temmuz hain darbe girişimi gerçekleştiği zaman, 20 Temmuz tarihinde Genel Başkanların arasında dediği gibi sivil darbe girişimi başladı. Bu sivil darbe girişimi o hain girişimi bahane ederek, siyasal iktidarın kendisinden olmayan ve doğrudan FETÖ ile ilişkisi kesinleşmediği halde sadece muhalefet olduğu için destek topladığı bütün sivillerin, yurttaşların sığınacağı liman haline geldik. Biz toplumun her kesimi için mücadele ediyoruz. Bu yüzden halkımızda kendi tercihini eninde sonunda CHP'den yana gösterecektir. Ana Muhalefet Partisi değer vererek bu noktada iradesini tam olarak göstermektedir.

CHP geleneksel elli yaş üstü mü belediye başkan aday adayı olacak yoksa genç arkadaşlara da bu doğrultuda görev verilecek mi?

Genç temsil etme noktasında hiç olmadığı kadar elimiz güçlü durumda. Bunu neden söylüyorum çünkü şanslıyız. Doğrudan temsiliyet anlamında mücadele vereceğini bildiğimiz İl Başkanına sahibiz. Sayın Canan Kaftancıoğlu, bizim mücadelemizde bize destek olacak, bizi yalnız bırakmayacaktır. Bundan da eminiz gençleri temsiliyet anlamında şu da önemli bir etken genç kavramı tartışılmaya açık bir kavramdır. Genci sadece biyolojik yaş anlamında düşünmemek lazım. Genci başka bir hikâyeye inanan, bireyler olaraktan görmek lazım.

Burada bizim iki önceliğimiz var. Bir genç temsiliyeti sağlamak, iki genç temsiliyeti de sağlarken bu gençlerimizin öncelikli kaygılarının vatan ve millete hizmet  olduğunun yitirmemelerini sağlamak. Ben bunları arkadaşlarımı suçlamak amacıyla söylemiyorum. 21. Yüzyılda kariyersiz hikâyeler, kapitalizmin getirmiş olduğu kariyeriz düşünce anlayışı belli noktalarda gençlerimize zarar verebiliyor. Bunun önüne geçmek istiyoruz ve bunun haricinde bahsettiğim Genel Merkezimizin bir "Kentlere Hazırız" programı var. Kentlere hazırız ana teması genç temsiliyetini yüksek tutmak. Gençlik Kolları Genel Merkezimizin hazırlık temsiliyetini yüksek tutmaktır. Genç Belediye meclis üyelerinin; şehrin dokusunu bilen, şehir suçu işlemeyen ve doğrudan bütün gençlere sosyal aktivitelerini yaşatacak gençler olmalıdır.

Sadece liste doldurmak için genç yazmak gibi bir kaygımız yok. Gençlerin seçilebilecek ve seçildikleri zaman da onları listede bulunmasına neden olan siyasi kadrolara karşı alnı ak, başı dik olmalıdır.

26 yaşında MYK üyesi seçilen Gökçe Gökçen, Genel Başkan yardımcılığı görevini üstlenmektedir. MYK'da iyi derecede Gençleri temsil edebiliyor mu?

Evet, şunu söyleyeyim öncelikle Gökçe Gökçen’in bu görevi alması gençlik kolları olarak bizleri onurlandırmıştır.

Cinsiyet kotasından yararlanan altı genç arkadaşınız parti meclisinde yer aldı. Gönlünde milletvekili geçenlerde vardır elbet… Genel Başkan tarafından bu altı arkadaş listelere konulmadı siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gençlik Kolları Başkanı Emre Yılmaz ve İl başkanlarımızla beraber Genel Merkez de önce bir gurup toplantısı ardından da genel merkeze ziyarette bulunduk. Genel Merkeze bu durumdaki hassasiyetimizi yaşanabilecek sorunları ilettik. Emre Başkanımızın verdiği bilgiden bunu biliyorum. O süreçte genç parti meclis üyesi arkadaşlarımız ve bu saymış olduğunuz altı arkadaşımızla birlikte mücadelemizi vermiş bulunmaktayız. 30 yaş noktasında mücadele ettiklerini biliyorum, 35 yaş hikâyesin de bir birliktelik sağlandıysa yine gençlerin meclis üyeliği seçiminde bir birliktelik sağlanacaktır. Bundan yana bir şüphem yok benim.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Sivasspor 3 1
 • 4 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 5 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 MKE Ankaragücü 2 2
 • 10 Trabzonspor 1 1
 • 11 Konyaspor 1 1
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Kasımpaşa 1 2
 • 14 Gençlerbirliği 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA