Siyaset
Giriş Tarihi : 07-07-2020 12:26   Güncelleme : 07-07-2020 14:43
Abone ol

CHP PM’de Sürpriz İsimler

CHP’de aylardır beklenen kurultay, 25-26 Temmuz’da Ankara Bilkent Odeon’da yapılacak.

CHP PM’de Sürpriz İsimler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uzun bir aradan sonra ilk kez bir kurultaya bu kadar güçlü giriyor!

Kurultay’da Genel Başkan seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, Partinin en üst karar alma organı olan Parti Meclisi için sürpriz isimler konuşuluyor.

Çarşaf listeyle yapılacak olan seçimde Bilim Kültür Platformu ile beraber toplamda 60 isim belirlenecek.

BKP için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun önereceği 12 isimden 8 üye seçilecek. Parti Meclisi için de Kılıçaroğlu’nun 52 kişilik anahtar liste sunması bekleniyor.

Bu Kurultay’da mecvut Parti Meclisi’nin yüzde 60 oranında değişmesi bekleniyor. Kadın kotası ve ve gençlik kotasının tamamını uygulayacagına kesin gözüyle bakılırken Kılıçdaroğlu’nun yeni isimleri taşıması bekleniyor.

Yeni isimler arasında Murat Bakan, Zeynel Emre, Ali Mahir Başarır, Aysu Bankoğlu, Mahir Polat, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, önceki dönem Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in Parti Meclisi’ne girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kılıçdaroğlu’nun Mustafa Bozbey’e yeni MYK’da Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini vermesi beklenirken, YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ı da MYK’ya taşıyacağı kulislerde konuşuluyor.

Genç isimlerden Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’in MYK’daki yerini koruyacağı, Erbil Aydınlık, Pınar Uzun ve Gamze Pamuk Ateşli’nin tekrardan Parti Meclisine gireceği konuşuluyor.