Siyaset
Giriş Tarihi : 05-09-2018 14:07   Güncelleme : 05-09-2018 14:07
Abone ol

CHP Şarbon için TBMM’ye Başvurdu

Son günlerde birçok yerde görülen ve paniğe neden olan şarbon vakaları toplumda paniğe neden olurken CHP, TBMM’nin devreye girmesi için harekete geçti ve araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Şarbon için TBMM’ye Başvurdu

Son günlerde birçok yerde görülen ve paniğe neden olan şarbon vakaları toplumda paniğe neden olurken CHP, TBMM’nin devreye girmesi için harekete geçti ve araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan tarafından hazırlanan araştırma önergesinin gerekçesinde Ankara, Sivas ve İstanbul’da yaşanılan şarbon vakaları anımsatılarak “Tüm bu vakaların ithal edilen hayvanlardan mı kaynaklandığı yoksa hayvanların Türkiye sınırları içinde mi bu hastalığa yakalandığına dair kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır” denildi.

Önergede, ithal edilen hayvanların seçimlerinde veteriner hekim görevlendirilmesinin kaldırılarak hayvan seçimi yetkisinin sadece ithalatçı firmaya bırakıldığı belirtilerek ithalat aşamasında yapılan kontrol ve denetimlerin hiçbir zaman yüzde 100 sağlık garantisi sağlamadığı kaydedildi.

MEVZUATIN KENDİSİ RİSK OLUŞTURUYOR

Hastalıklarda klinik belirtilerin henüz ortaya çıkmadığı inkubasyon evresi ve klinik belirti göstermeyen subklinik hastalıklar olduğu belirtilen önergede, “Hayvanlar, laboratuvar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokulmakta ve 21 günlük karantina işlemi yurtiçindeki hayvancılık işletmelerinde yapılmaktadır. Bu uygulama ile hayvanlarda hastalık varsa zaten ülkeye sokulmuş olmaktadır.

Yürürlükte olan mevzuata göre veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli riskler oluşturmaktadır” ifadeleri yer aldı.

TBMM DEVREYE GİRMELİ

Kurban Bayramı'ndan hemen önce 20 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de “Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve aynı gün içinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Sığır Eti İthalatında Sağlık Ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayınlanmıştı.

Önergede bu düzenlemeler de anımsatılarak şöyle denildi:

“Bunlara göre bazı dernek ve vakıfların yurt dışından ithal ettikleri hayvanların denetimsiz bir şekilde ülkeye sokulmasının önü açılmıştır. Tüm bu denetimsizlik şarbondan başka hayvan hastalıklarının ülkemize girişinin önünü de açmaktadır…

Toplum sağlığını ilgilendiren bu tür konular sadece belli bakanlıkların ve adli mercilerin inisiyatifine bırakılamaz. TBMM devreye girmeli ve hastalığın nereden kaynaklandığı, nasıl giderileceği, bundan sonra ne tür önlemlerin alınması gerektiği konusunda araştırma yapmalı ve önerilerde bulunmalıdır” denildi.