Emlak
Giriş Tarihi : 16-09-2021 15:15   Güncelleme : 16-09-2021 15:15

Chp, Toki'nin Bitmeyen Projelerini Meclis'e Taşıdı

CHP’li vekil Mahmut Tanal ve milletvekili arkadaşları, TOKİ’nin yılan hikayesine dönen projelerine ilişkin TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması önergesi sundu. Önergede, en büyük sorunun Erzurum ve Şanlıurfa’da olduğuna dikkat çekildi.

Chp, Toki'nin Bitmeyen Projelerini Meclis'e Taşıdı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yılan hikayesine dönen konut projeleri Meclis gündemine taşındı.
 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ile milletvekili arkadaşları, TOKİ tarafından yapılması planlanan birçok konut projesinin ihale ve teslim sürecinde yaşanan aksamaların, gecikmelerin sebeplerinin ortaya çıkarılması, ayrıca biten projelerin teslimi sonrası TOKİ iştiraki olan ve ilgili konutların yönetim işlerini yürüten Emlak Yönetim A.Ş hakkındaki şikayetlerin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması önergesi sundu.
 

ERZURUM VE ŞANLIURFA’DA SORUN BÜYÜK
 

Araştırma komisyonu kurulması talep edilen önergede, başta Erzurum ve Şanlıurfa olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında TOKİ tarafından yapılması planlanan konutların akıbetinin belirlenmesi, ihale ve inşaat süreçleri, devam eden projeler, kentsel dönüşüm projeleri, TOKİ iştirakleri gibi birçok farklı konuda bilgi edinilmesinin hedeflendiği kaydedildi.
 

Tanal ve CHP’li vekil arkadaşlarının imzasını taşıyan meclis araştırması önergesinin gerekçesinde, barınma ihtiyacının en temel ihtiyaçlardan biri olduğu vurgulandı. Ülkemizde konut kira fiyatlarının fahiş rakamlara ulaştığına, konut kiralarının asgari ücretle yarıştığına dikkat çekilen gerekçede, “Toplumumuzun parçası bireylerimiz yıllarca emek vererek, kendilerine ait bir evleri olması için çabalamakta, konut kirası gibi ciddi bir yükün altından kurtulmayı amaçlamaktadırlar” ifadelerine yer verildi.
 

Gerekçede, Anayasa’nın “Konut Hakkı”nı düzenleyen 57. maddesine göre, devletin toplu konut teşebbüslerini desteklemek ve konut ihtiyacının karşılanması için gerekli tedbirleri almakla sorumlu olduğu belirtildi.
 

Kanuni görevleri arasında dar gelirli vatandaşa konut yapmak veya yaptırmak olan TOKİ’nin, ülke genelinde birçok farklı bölgede projelerinin bulunduğunun hatırlatıldığı gerekçede, “Kimi projeler bitirilmiş ve teslim edilmiş, kimi projelerde kuralar çekilmiş, ihale bekleniyorken kimi projelerde ise ihale ve inşaat süreçlerinde çeşitli aksamalar sebebiyle çivi dahi çakılmamıştır” denildi.
 

KURADA İSMİ ÇIKANLARIN HEVESİ KURSAĞINDA KALIYOR

Meclis araştırması önergesini gerekçesinin devamında şunlar kaydedildi:

 

Başta Erzurum ve Şanlıurfa olmak üzere ülkemizin dört bir yanında TOKİ sosyal konut projeleri kapsamında çalışmalar yapılmaktadır ancak ne yazık ki birçok vatandaşımız kurada isimlerinin çıkmasından sonra evlerine yerleşecekleri günün hayaliyle yaşarken söz konusu evlere dair ihale ve inşaat süreçlerinde yaşanan belirsizlikler nedeniyle hevesleri kursaklarında kalmaktadır.

TOKİ’nin mevcut inşaatı devam eden veya henüz inşaatı başlamamış, ihalesi yapılmış fakat inşaatı başlamamış ve ihalesi dahi yapılmamış projeleri, devam eden inşaatların teslim tarihini, inşaatı başlamamış projelerin inşaat başlangıç ve teslim tarihini, ihalede ve inşaat aşamasında yaşanan gecikmelerin sebeplerini ivedilikle ve şeffaf bir şekilde kamuoyuna ve vatandaşa açıklaması gerekmektedir.

Vatandaş kurada isimlerinin çıkması neticesinde taşınacakları evlerine göre gerek maddi olarak gerekse plan, program yapmak suretiyle kendilerine bir yol haritası çizmek istemektedir fakat yaşanan bu aksamalar ve belirsizlikler hem vatandaşı mağdur etmekte hem de toplumun devlete olan inancını zedelemektedir.

 

TAŞINMA SONRASI DA SORUN DEVAM EDİYOR
 

TOKİ tarafından teslim edilen evlere taşınan vatandaşların sorunları sadece taşınmak ve evi teslim almaktan ibaret değildir.
 

Taşındıktan sonra toplu konutların yönetim işlerini üstlenen TOKİ iştiraki Emlak Yönetim A.Ş hakkında çok sayıda şikâyet söz konusudur. Gerek fahiş aidat ücretleri gerek fahiş aidat zamları gerek ısınma problemleri gibi birçok farklı sorun vatandaş tarafından dile getirilmektedir.  
 

Araştırma önergemizin kabul edilerek Meclis bünyesinde bir araştırma komisyonunun kurulmasıyla; TOKİ tarafından yapılan projelerin son durumu, teslim tarihi, ihale süreci ve teslimde yaşanan gecikmeler başta olmak üzere yukarıda bahsi geçen diğer hususlarla ilgili eksiklikler ve sebepler tespit edilebilecektir.”

AdminAdmin