21 AĞUSTOS 2019 Çarşamba 02:38
Gündem
Giriş Tarihi : 31-10-2018 16:33   Güncelleme : 31-10-2018 16:33

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı Cumhuriyet Bayramını Kutladı

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı tarafından Haldun Alagaş Spor Kompleksi önünde 29 Ekim Cumhuriyetin kuruluşunun 95.ci yılında meşaleli, bando ekibiyle birlikte 250 metre Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle başlanılan yürüyüş halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde ilçe başkanlığı önüne kadar yürüyüş yapıldı.

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı Cumhuriyet Bayramını Kutladı

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı tarafından Haldun Alagaş Spor Kompleksi önünde 29 Ekim Cumhuriyetin kuruluşunun 95.ci yılında meşaleli, bando ekibiyle birlikte 250 metre Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle başlanılan yürüyüş halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde ilçe başkanlığı önüne kadar yürüyüş yapıldı.

 

Cumhuriyetin kuruluşunun 95.ci yılı program açılışında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra coşkulu bir şekilde başlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Belediye başkan adayla ve eski ilçe başkanları, ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları katıldı.

 

Ülke gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “ 95 yıl önce ‘Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz ’diyerek müjdelenen. Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyettir. 16 Mayıs 1916’da İstanbul’dan Samsun’a hareket eden ve milyonlarca vatan sevdalısıyla Anadolu’nun bağımsızlığını, özgürlüğünü kurtaran başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla ve şükranla anıyorum.

 

Cumhuriyet Emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesidir. Cumhuriyet demokrasidir, eşitliktir, özürlüktür ” ifadelerini kullandı.

 

29 Ekim Cumhuriyetin kuruluşunun 95.ci yıldönümünde günün anlam ve önemi hakkında  program açılış konuşmasında CHP Ümraniye ilçe başkanı İbrahim Can Kıran, “Bugün, 29 Ekim 1923’de ilan edilen Cumhuriyetimizin yıl dönümünün arifesindeyiz. Büyük Atatürk’ün tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmış ve başlatmış olduğu kurtuluş savaşımızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

 

Cumhuriyet, etnik ve dini tüm ayrımları ret ederek, her bir vatandaşımızın fikir özgürlüğünü, toplumsal dayanışma ülküsüyle bütünleştirmeyi başarmıştır. Cumhuriyet bize birey olma imkânını sağlamış ufkumuzu açmış, yaratıcı gücümüzü ortaya çıkarmıştır. Bireyi modern dünyanın kavram ve değerleriyle tanıştırmıştır.   

Cumhuriyet rejimi demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir’ kuralı, artık devlet yönetiminde, şekliyle yerini almıştır.

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95.Yıl dönümü kutlu, mutlu ve daim olsun.  Bugün kimsesizlerin kimsesi, insanın toplumda birey olarak kabul edilmesini sağlayan, birey hak, hürriyet ve şahsiyet kazandıran Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95.Yıl dönümü kutlu, mutlu ve daim olsun.

Adaletsizliğin, hukuksuzluğun, siyasi krizlerin çaresi demokrasi ve Cumhuriyettir.

 Hal böyleyken Adalet ve liyakatten sapmalar sonucunda Cumhuriyetimize ve demokrasimize kast eden alçaklar, Cumhuriyet tarihimiz boyunca iç ve dış tehditlerle oluşturmuşlardır. Türk milleti tarihi boyunca bu tehditlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde sergilemiştir. Bu duruşu hep korumuştur ve korumaya devam edecektir. Adaletsizliğin, hukuksuzluğun, siyasi krizlerin çaresi demokrasidir, Cumhuriyettir.

Nitekim son yıllarda gerek olağan üstü halde gerekse tek adam rejiminde ülkenin geldiği durum ortadadır. Bu yaşananlar bize gösteriyor ki Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet rejimi ülke için vazgeçilmez yönetim şeklidir.

 Yaşasın Cumhuriyet!

Ulu önder Atatürk; ‘Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği Cumhuriyete inananlara, onu koruyanlara ve yaşatacaklara emanet lazımdır ‘demiştir. Sonrasında ‘Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek sizleriniz.’ Diyerek biz gençlere emanet etmiştir.

Toplumun genç bir bireyi ve ülkenin kurucu partisi, Cumhuriyet Halk Partisinin Ümraniye ilçe başkanı olarak yüksek sesle ve net bir şekilde tekrarlıyorum ki, Ey büyük

Atatürk! Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime And içerim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşların, kurtuluş savaşı sırasında ve Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatanı ve milleti için şehit olan tüm kahraman Mehmetçik ve sivil şehitlerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet!..” şeklinde konuştı.

Program dâhilinde, 29 Ekim Cumhuriyetin kuruluş dönemiyle ilgili slayt belgeseli, yöresel halkoyunları, Ümraniye meydan sanatçıları, Sanatçı Ozan SNR Grubu, marşlar ve rock müzik şarkılarıyla, katılımcıların büyük coşkusuyla program sonlandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA