Siyaset
Giriş Tarihi : 29-10-2016 19:20   Güncelleme : 29-10-2016 19:26

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı'ndan Cumhuriyet Yürüyüşü

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yürüyüş programı gerçekleştirdi. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği yürüyüşte sık sık laiklik vurgusu yapıldı.

CHP Ümraniye İlçe Başkanlığı'ndan Cumhuriyet Yürüyüşü

Ümraniyelilerin büyük ilgi gösterdiği yürüyüş için vatandaşlar Haldun Alagaş Spor Kompleksi önünde toplanarak kortejler halinde yürüyüşe geçti. Bando takımıyla marşlar söyleyerek ilerleyen partililer, “Türkiye Laiktir Laik Kalacak” , “Ne darbe, ne dikta tam bağımsız Türkiye” ve “Faşizme karşı omuz omuza ” sloganlarıyla Alemdağ Caddesi’ni inletti. Yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı’na çıkartma yapan CHP’lilere ilçe başkanı Cafer Aktürk hitap etti. Yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimine değinen Cafer Aktürk, “Ne yazık ki, 15 Temmuz akşamı, geçmişiyle, geleceğiyle hepimizin ortak duygularını, değerlerini temsil eden Cumhuriyetimiz alçak bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır” diye konuştu.

Cafer Aktürk konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yılını kutluyoruz.

Kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran iradenin siyasi organı olan CHP için bu kutlama çok daha anlamlı.

Bu vesileyle Cumhuriyetin kuruluşu için mücadele eden tüm büyüklerimizi, başta Kurucu Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve şükranla anıyoruz.

Atatürk 7-8 Temmuz 1919 da Mazhar Müfit’ e “zaferden sonra hükümet biçimi cumhuriyet olacaktır ” derken hem zafere olan inancını hem de Cumhuriyet rejimine olan heyecanını ifade ediyordu. Yokluk, yoksulluk, yılgınlık içindeki bir halktan “fikri, irfanı, vicdanı hür” nesiller yaratma mücadelesi aynı zaman da Cumhuriyet tarihinin de öyküsüdür.

Bu öykü öte yandan sürdürebilir bir demokrasi arayışının da ifadesidir.

Cumhuriyetimiz neredeyse yüz yıla yaklaşan geçmişi ile hepimize özgür yurttaşlık, hukuk devleti huzurlu, güvenli, müreffeh bir hayat sunmaya çalışmıştır.

Ne yazık ki, 15 Temmuz akşamı, geçmişiyle, geleceğiyle hepimizin ortak duygularını, değerlerini temsil eden cumhuriyetimiz alçak bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır.

Partimizin esas kurucu unsuru olduğu ve partimizin halkımıza bir armağanı olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti büyük bir saldırıya uğramıştır.

Küresel güçlerin güdümündeki ırkçı, gerici, dinsel referanslarla organize olmuş, devleti içten içe ele geçirmiş darbeciler, antiemperyalist bir savaşın sonunda kurulmuş bu Cumhuriyeti yıkmaya çalışmışlardır.

Çok şükür bu saldırı bastırılmış, devlet bu darbeci çetelerin eline bırakılmamıştır.

Bir kez daha cumhuriyetin demokratik, laik karakterinin önemi ortaya çıkmıştır.

Darbeci çetelerle bir zamanlar yol arkadaşlığı yapan siyasi iktidarın cumhuriyetin faziletlerini idrak etmesini diliyoruz.

Ancak darbe tehlikesini bertaraf edildikten sonra AKP iktidarı, adeta kendisi sivil bir darbe yapmış, OHAL düzenini olağan hukuk düzeni yerine ikame etmiştir.

Memleket otoriter bir tek adam idaresinde giderek içe kapanmakta ve toplumsal bütünleşme alanları bir bir tahrip olmaktadır.

Görünen o ki, şimdi yeni bir Kurtuluş Savaşı vermek durumundayız.

Şimdi daha özgür, daha eşit, daha kardeş bir yurttaşlar topluluğu haline gelmenin yollarını düşünmeli, hayata geçirmeliyiz.

Bu mücadele hepimizin ellerinde, omuzlarında bir sorumluluk, bir vatan borcudur.

Türkiye  bir yandan gelişmiş bir batı ülkesindeki  yaşam standartlarına sahip görünüm arz ederken diğer yandan vasat bir orta doğu ülkesi haline getirilmiştir.

Eğitim sistemi torpillenmiştir.

Üniversite mezunlarının sayısı her geçen gün artış göstermesine rağmen eğitimlilerin işsizliği sorununu çözebilmiş değildir.

23 milyona ulaşan aktif çalışan nüfusa sahiptir ancak gelir dağılımındaki adaletsizlikler nedeniyle dünyada örnek gösterilen bir ülke haline gelmiştir.

CHP cumhuriyeti kuran bir parti olarak Türkiye’nin değişen toplumsal dinamiklerine yanıt verebilecek bir siyasi olgunluğa sahip olarak, müreffeh bir ülkede onurlu yurttaşlar yaratma mücadelesinin adresi olmaya devam ediyor.

CHP, barış içinde yaşayan bir toplum projesini her şeyin önüne koyar. Barışın olmadığı bir ülkede her şeyin anlamını yitirdiğini düşünür, barış talebini ertelemez. CHP özgürlükçüdür; bireysel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasına karşı çıkar. Bireylerin kendilerini geliştirmesini önemser. Bilgili, üretken yurttaşların demokrasinin temel dayanağı olduğunu kabul eder.

CHP dayanışmacıdır; ülkede üretilen tüm değerlerin yurttaşlar arasında eşit olarak paylaşılmasını savunur.  Kamusal kaynakların kullanılmasında kimseye ayrıcalık, imtiyaz tanımaz. Toplumun handikaplı kesimlerinin güvencesidir, siyasetini zayıf toplumsal kesimlerin geliştirilmesi üzerine kurgular.

CHP ekonomiyi önemser; gelişen, büyüyen ekonominin gelir dağılımının eşit olarak sağlanması konusunda önemli bir araç olduğunu kabul eder. Ekonomik süreçlerin insanileştirilmesi ilkesini benimser.

CHP Kamu hizmetlerinin sunumunu bir lütuf olarak değil bir görev olarak algılar, halkın kamu hizmetlerinden eşit yararlanmasını temel bir hak olarak ele alır.

CHP laik demokratik cumhuriyetin korunması, geliştirilmesi ülküsünden hareket ederek aynı zamanda, eşitlikçi, özgürlükçü, dayanışmacı, çoğulcu evrensel sosyal demokrat siyaset anlayışının egemen olması için mücadele eder.

Cumhuriyet bizim için paha biçilmez bir mirastır. Bu mirası korumak, kollamak, geliştirmek, tüm yurttaşların sahip çıkacağı ortak bir değer haline getirmek bizim en büyük vazifemizdir “

AdminAdmin