Siyaset
Giriş Tarihi : 01-03-2021 13:25   Güncelleme : 01-03-2021 13:25
Abone ol

CHP ve SHP Gençlik Kolları Başkanları: 'Atananların kılavuz olması mümkün değil'

CHP ve SHP'de daha önce Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yapan isimler tarafından yapılan açıklamada "Hiç kimsenin Atatürk ve kurucu değerlerimize bağlılığımızı ölçme, sınıflandırma ve değerlendirmeye hakkı olmadığı gibi, haddi de olamaz." ifadeleri kullanıldı.

CHP ve SHP Gençlik Kolları Başkanları: 'Atananların kılavuz olması mümkün değil'

CHP ve SHP'de daha önce Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yapan Ayça Akpek, Erhan Baydar, Ayhan Yalçınkaya, Umut Tunç, Emre Doğan, Mustafa Erdoğdu, İrfan İnanç Yıldız ve Barbaros Dinçer yaptıkları basın açıklamasında CHP'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. 

Açıklamada, "Önemli konularda sessiz kalarak her dönem atanıp, her yere adaylık takıntısını sürdürenler ile örgüt evlatlarının atanması gereken yerlere bir gerekçe (!)  ile atananların CHP kadrolarına kılavuz olması mümkün değildir." ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklama şöyle oldu:

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı, 2023 yılına geldiğimizde;
AKP, son hedefi olan ‘’Kuruluş Anayasasını’’ gündeme getirmiştir.

CHP, tüm demokrasi isteyen güçlerle birlikte  mimarı olduğu ‘’Millet İttifakı’’ ile iktidarı yerel seçimlerde hezimete uğratmış durumdadır. Önümüzdeki seçimler için  süreç  CHP ve ortakları lehine işlemekte iken; CHP’den düşünsel temeli olmayan ayrışmalar AKP’nin gündem değiştirme çabalarına hizmet etmektedir.
Ayrışmalar kişisel tatminsizlik sonucu olup CHP’lileri ‘’mutlu’’ etmemektedir. Çünkü geçmişteki örnekleri ve  sonuçları ortadadır. Ancak ayrılma sürecinde gidenlerin CHP’ni’’ FETÖ, PKK’’ gibi suç unsuru olacak ‘’Soros’’ gibi CHP’de yer bulması mümkün olmayan etiketler ile saldırmalarını ve CHP’yi tabela partisi olarak tanımlamalarını ve hoyratça saldırmalarını etik bulmuyoruz..

Emperyalizme karşı kuruluş ve kurtuluşun, laik- demokratik-hukuk devletinin mimarı olan  Atatürk ve kurucu değerlerine inancı olan  hiç kimse diğerinden önde ya da geride değildir.

Hiç kimsenin Atatürk ve kurucu değerlerimize  bağlılığımızı ölçme, sınıflandırma ve değerlendirmeye hakkı olmadığı gibi, haddi de olamaz.

CHP’nin uzlaşı ve değerlendirme mekanizma ve  organları mevcuttur.

Önemli konularda sessiz kalarak her dönem atanıp, her yere adaylık takıntısını sürdürenler ile örgüt evlatlarının atanması gereken yerlere bir gerekçe (!)  ile atananların CHP kadrolarına kılavuz olması mümkün değildir.

Geçmişte partimize yapılan hizmetlerin çetelesinin tutulup, karşılık beklentilerinin makam belirtilerek dayatılmasını da doğru bulmak imkansızdır. Bu anlayışta ki “ben merkezci” bireylerin CHP’yi işgalden kurtarmak gerekçesiyle kendilerini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e benzetme çabalarının ne kadar sağlıklı bir düşünce olduğunu halkımızın ve partilerimizin değerlendirmesine bırakıyoruz.
Sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ile kurucu değerlerimiz ışığında, genel başkan adayı oldukları partiden ayrılmaları doğru bulmuyoruz.

Kamuoyuna bir kez daha hatırlatıyoruz:

CHP, bir dilekçeyle kurulmamıştır.

CHP Gençlik Kolları, kendisini ülkesi ve CHP’ye hesapsız ve beklentisiz armağan eden bireylerden oluşur.

Gazi’nin Gençliğe Hitabesi Anayasamız, Bursa Nutku yetki belgemizdir.
Bugün, birlik ve bütünlüğümüzü daha da pekiştirerek; güçler ayrılığı ve hukukun üstünlüğünü sağlayıp laik,  özgürlükçü, çağdaş demokrasi ve aydınlık yarınların mimari olacağız!

Yaşasın CHP.

ERHAN BAYDAR -  AYÇA AKPEK - AYHAN YALÇINKAYA- UMUT TUNÇ

MUSTAFA ERDOĞDU - EMRE DOĞAN

BARBAROS DİNÇER-İRFAN İNANÇ YILDIZ