Siyaset
Giriş Tarihi : 31-07-2017 10:34   Güncelleme : 31-07-2017 10:34
Abone ol

CHP yanlısı sosyal medya paylaşımları yapan vatandaşa yurt dışına çıkış yasağı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek pasaportlarına el konulan ve yurt dışına çıkışları engellenen aileyi Meclis gündemine taşıdı.

CHP yanlısı sosyal medya paylaşımları yapan vatandaşa yurt dışına çıkış yasağı

Ailenin yaşadığı hak ihlalini Başbakan Binali Yıldırım’a soran Yılmaz, “Cumhuriyet Halk Partili olmak veya Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı paylaşımlar yapmak ne zamandan bu yana suç teşkil etmektedir?” diye sordu.

 

/ANKARA

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek pasaportlarına el konulan ve yurtdışına çıkışları engellenen aileyi Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

 

Eşe Altınışık ve kızı Amsterdam’a çıkış yapmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Pasaport kontrol noktasına gittikleri sırada pasaportlarının iptal edildiğini ve yurtdışına çıkış yapamayacaklarını öğrendiler, görevli polis memuru Eşe Altınışık’a sebep olarak “şüpheli eşi” olduğunu belirtmiş, başka bir açıklama ise yapılmadı.

 

Emniyet Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerde ise durumun sebebi olarak Eşe Altınışık’ın eşi emekli  astsubay Behlül Altınışık’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Cumhuriyet Halk Partisi yanlısı” paylaşımların gerekçe gösterildi.

 

Ailenin yaşadığı haksızlığı Meclis gündemine getiren Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partili olmak ne zamandan beri suç teşkil etmektedir diye sordu.

 

OHAL MİLLETE KARŞI MI İLAN EDİLDİ?

 

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre sosyal medya hesabı paylaşımları sebebiyle günde 7 kişinin gözaltına alındığını vurgulayan Yılmaz, “Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek kişilerin cezalandırılması ve gözaltına alınması kişi hak ve özgürlüklerine aykırılık teşkil etmemekte midir? Sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında işlem yapılan ve gözaltına alınan vatandaşların sayısındaki bu artışın halkta korku ve baskıya neden olacağı mı düşünülmektedir?” dedi.

 

Yılmaz önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

- 20 Temmuz 2016 yılında ilan edilen OHAL’den bu yana mağdur edilen vatandaşlarımızın sayısı hızla artarken tüm bu yaşananlar OHAL’in söylendiğinin aksine devlete değil de millete karşı ilan edildiği anlamına gelmez mi?

 

-Yasal hiçbir sebep ve gerekçe gösterilmeden söz konusu şahısların pasaportlarına el konulması ülkenin yönetiminde hukukun ve yasaların üstünde bir güç olduğu ve keyfiliğin esas alındığını mı göstermektedir? Eğer öyle ise bu güç ve keyfiyet kime aittir?