Siyaset
Giriş Tarihi : 21-05-2018 13:31   Güncelleme : 21-05-2018 13:53
Abone ol

CHP' ye Taze Kan

CHP’nin 24 Haziran’daki milletvekili aday listesi belli oldu. Mevcut milletvekillerinin büyük çoğunluğunu liste dışında bırakan Kılıçdaroğlu, Meclis vitrinini genç isimlerle takviye edecek şekilde liste oluşturdu.

CHP' ye Taze Kan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısının ardından YSK’ya teslim edilecek milletvekili listesini oluşturdu.

Kılıçdaroğlu, konusunda uzman birçok hukukçu, sosyolog, ekonomist ve siyaset bilimciyi seçilecek yerden listeye dahil etti.

Kılıçdaroğlu’nun 1977 yılında Ecevit’in, ‘genç beyinleri’ Meclis’e taşımasına benzer bir yöntemle, genç beyinleri Meclis’e taşımaya hazırlanan Kılıçdaroğlu, milletvekili listesinde seçilecek yerden yer verdiği isimlerden bazıları şöyle:

FETHİ AÇIKEL BANKO SEÇİLECEK YERDEN
CHP Lideri’nin yeni dönemde, 2010-2015 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’nda (BYKP) Başkan Yardımcısı olarak görev alan ve son kurultayda PM’ye seçilerek, BYKP’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel’i, İstanbul 1’inci Bölge 4’üncü sıradan aday yapıldı.

HARVARD KÖKENLİ OKTAY LİSTEDE
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ekonomiden ve İş Dünyası ile İlişkilerden Sorumlu, Harvard School of Kennedy’nin Kamu Yönetimi Yüksek Lisans programını bitiren, Başdanışmanı Ekrem Kerem Oktay, Ankara 1’inci Bölge 6’ıncı sıradan milletvekili adayı oldu. 1982 yılında doğan Ekrem Kerem Oktay, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Jean Monnet bursuyla Leiden Üniversitesi’nden Rekabet Hukuku alanında yüksek lisansını yapan Oktay, Türkiye Ekonomi Politika Araştırmaları Vakfı (TEPAV) bünyesinde analist olarak göreve başladı. Oktay, bu kurumdaki görevinde makroekonomik politikalar, şehirlerin kalkınma süreci üzerine çalışmalar yürüttü.

 

MECLİS’E ‘SAKİN GÜÇ’ TAKVİYESİ
CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yapan ve partiyi çok iyi tanıyan, partideki pratik yaşamını, ‘CHP’de, Sosyal Demokrasi ve Sol’ kitabıyla teorik çalışmalara da taşıyan akademisyen kökenli, PM üyesi Yunus Emre de banko seçilecek yerden listede yer aldı. Televizyonlardaki tartışma programlarının vazgeçilmez genç yüzlerinden olan Yunus Emre, ekranlarda, ezbere konuşmayan, görüş ve önerilerini sakin bir dille ifade etmesinden dolayı, parti içinde “Sakin Güç” olarak nitelendiriliyor.

BABASI YILLARCA MÜCADELE ETTİ OĞLU VEKİL OLDU
CHP’de adaylık için üniversitedeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden ve iki dönemdir partide Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği görevini yürüten, teşkilatlarla yakından bağ kuran ve desteğini alan Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve eski dekanı Ahmet Ersen Özsoy da Ankara 3’üncü Bölge 3’üncü sıradan, seçilecek yerden listeyi girmeyi başardı. CHP camiasının yakından tanıdığı ve CHP’nin 12 Eylül döneminde el konulan malvarlığı ve İş Bankası’ndaki Atatürk’ün vasiyetinde yer alan CHP hisselerini partiye kazandıran, PM, MYK ve birçok partideki Genel Başkan’ın avukatlığını yapan rahmetli Erbaşar Özsoy’un oğlu olan Ahmet Ersen Özsoy, babasının yıllarca verdiği mücadeleyi şimdi vekil olarak sürdürecek.

 

GENÇ EKONOMİST SEÇİLECEK YERDEN LİSTEDE
1975 doğumlu, YDK üyesi Mahir Polat da İzmir, İkinci Bölge 6’ıncı sıradan, seçilecek yerden aday gösterildi. Trakya Üniversitesi’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra İzmir’e yerleşen Polat, iş hayatıyla birlikte, aktif siyasette de hep ön saflarda oldu. Uluslararası Politik Ekonomi Mastırı yapan Polat, Dış Ticaretle geçimini sağlıyor.
GENÇ AVUKAT DA SEÇİLECEK YERDEN
1980 doğumlu olan Sevda Erdan Kılıç, İzmir 2’inci Bölge 5’inci sıradan aday gösterildi. Dokuz Eylül Hukuk Fakültesini mezunu ve yıllardır serbest avukat olarak çalışan Kılıç, halen CHP’de Parti Meclisi üyesi olarak görev yapıyor.
 
MEMLEKETİNİ ONA EMANET ETTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli’yi ise Polat Şaroğlu’na emanet etti. 2015 seçimlerinde 2’inci sırada olmasına rağmen özverili çalışmasıyla dikkatleri üzerine çeken Şaroğlu, İlköğrenimini Tunceli de tamamladı. Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Ticaretle uğraşan Şaroğlu, Tunceli’de tanın ve sevilen bir isim olarak biliniyor.
TABANIN SESİNİ DE TAŞIDI
CHP’de YDK üyeliği yapan Turan Aydoğan ise İstanbul, 3’üncü Bölge 7’inci sıradan, seçilecek yerden listede kendisine yer buldu. Yıllardır serbest avukat olarak çalışan Aydoğan, partinin hemen her kademesinde görev yapan isimler arasında yer alıyor. Aydoğan’ın İstanbul’da tabanın sesini yansıtmak için listeye dahil edildiği öğrenildi.
İL BAŞKANI KÖKENLİ LİSTEDE
Partinin genç yüzlerinden Servet Mollaoğlu, Hatay’da listenin birinci sırasına yerleşen isimlerin başında geliyor. 

ZONGULDAK’A DA GENÇ YÜZ
Partinin genç yüzlerinden Deniz Yavuzyılmaz ise Zonguldak’tan ikinci sıradan seçilecek yerden listeye girmeyi başardı. 7 Haziran seçimlerinde Zonguldak’ta üçüncü sıradan aday olan, 1 Kasım’da ise dördüncü sıraya kaydırılan Yavuzyılmaz, seçimlerdeki özverili çalışmasının karşılığını bu kez ikinci sıraya gelerek aldı. Zonguldak Yayla İlköğretim Okulu ve Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu olan Yavuzyılmaz, 2007’de Ankara’da kurduğu Dole Elektrik Şirketler Grubu, bugün yurtiçinde ve yurtdışında şantiyeleri olan büyük bir firmaya dönüşmüş durumda. Yavuzyılmaz, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerini biliyor. 

ANKARA’YA GENÇLİK AŞISI

1982 yılı Ankara doğumlu ve 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan, PM üyesi Gamze Taşcıer ise Ankara 1’inci Bölge, 5’ıncı sıradan aday gösterildi.
2004 yılından bu yana Mamak’ta serbest eczacılık yapan Taşcıer, 1999, 2004, 2007 yıllarında yapılan yerel ve genel seçimlerde CHP Etimesgut İlçe Gençlik Kolu’nda aktif görev aldı. 2009 yerel seçimlerinde Mamak’ta çalışmalarda bulundu. 2011 genel seçiminde Ankara 1. Bölge 14 sıra Milletvekili adayı oldu. 2014 yılında Keçiören İlçesi Geçici Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2015 genel seçimi öncesinde gerçekleştirilen önseçimde Ankara 1. bölgede 5. oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde aynı bölgede 9. sıra Milletvekili adayı oldu. 2016 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen Kurultaylarımızda Parti Meclisi üyesi seçildi.

BAŞARILI HUKUKÇU LİSTEDE
Mersin’de 3’üncü sıradan, seçilecek yerden listeye giren Mert Ali Başarır, 1975 Tarsus doğumlu. 2000 yılında Marmara Hukuk Fakültesi’nden mezun olup, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde kamu hukuku alanında yüksek lisans yaptı. 2001 yılında Başarır Hukuk bürosunu kurdu.

Kaynak: Duzgun Haber