Siyaset
Giriş Tarihi : 21-02-2018 17:33   Güncelleme : 21-02-2018 17:33
Abone ol

CHP Yunusemre Tüzük Kurultayı İçin Toplandı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 9-10 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan tüzük kurultayı öncesinde CHP Genel Merkezi, örgütlerin tüzük değişikliği ile ilgili görüşlerini istedi. Bu gündem ile toplanan CHP Yunusemre İlçe Örgütü, yaptığı toplantıda partinin anayasası olan tüzükte nasıl değişiklikler yapılması gerektiğini, hangi maddelerin eklenip çıkarılması gerektiğini tartıştılar.

CHP Yunusemre Tüzük Kurultayı İçin Toplandı

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka’nın katıldığı toplantıya partililer yoğun ilgi gösterdi. Tek gündemi tüzük değişikliği olan toplantının sonunda tüm üyelerin önerileri tek tek oylanarak bir sonuç raporu çıkarıldı.

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Güngör Serdar Bozyaka tüzük toplantısı ile ilgili şunları söyledi: “Tüzük siyasi partiler için çok büyük önem taşıyan, adeta partinin anayasası niteliğinde olan, tüm organlarını ve işleyişini belirleyen kurallar bütünüdür. Tüm dünyada sosyal demokrat partilerde lider sultasını engelleyebilmek için daha da ayrı bir öneme sahiptir bu yüzden. Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğünü değiştirirken en geniş katılımı ile tabanına danışarak bu işi yapıyor. Toplantımızdan çıkan sonuçlar; ülkedeki faşist ve antidemokratik yönetime rağmen parti içi demokrasinin devam ettirilmesi ve geliştirilmesi yönünde oldu. Partililerimizin Ankara’ya göndereceği önerilerin büyük bir kısmı oybirliğiyle kabul edildi. Bu önerilerin başında benim de kuvvetle desteklediğim; milletvekili ön seçimlerinin devam ettirilmesi ve kontenjan oranının arttırılmaması yönünde oldu.

Partililerimizin talep ettiği ve oy çokluğuyla kabul ettiğimiz önerilerden bir tanesi ise; Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde partimizin Cumhurbaşkanı adayının tüm üyelerle belirlenmesi yönünde oldu.

Tüm üyelerimizin mutabık kaldığı konulardan bir diğeri ise; kongrelerde ve kurultaylarda aday olabilmek için gereken imza sayısında alt sınır olduğu gibi bir üst sınırın da koyulması gerekliliği oldu.

Yine tüm üyelerimiz parti içerisinde disiplin kurullarının tarafsız ve bağımsız işletilebilmesi adına; disiplin kurulu seçimlerinin yalnızca çarşaf listeyle yapılması yönünde bir öneri getirdiler ve oybirliğiyle kabul gördü.

Partililerimiz Avrupa’daki sosyal demokrat partilerde olduğu gibi Güçlü Genel Sekreterlik makamının gelmesi ve bu kişinin kurultayda delegeler tarafından seçilerek göreve gelmesi yönünde görüş birliğine vardılar.

Bu konuların dışında daha birçok konuda öneri getiren CHP Yunusemre İlçe Örgütü olarak bu önerileri bir rapor halinde önümüzdeki günlerde İl Başkanlığımıza ileteceğiz. Toplantımıza teşrif eden Sayın İl Başkanımız Semih Balaban’a ve katılım göstererek değerli fikirlerini bizlerle paylaşan tüm Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine teşekkür ediyor, Tüzük Kurultayımızın partimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”