Siyaset
Giriş Tarihi : 14-05-2018 01:59   Güncelleme : 14-05-2018 01:59
Abone ol

CHP'de Bomba Değişim İddiası!

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 21 Mayıs'ta YSK'ya teslim edilecek milletvekili aday listesine son şeklinin verilmesi için hummalı çalışma devam ediyor. Yeni listenin hazırlanabilmesi için mevcut milletvekillerinden kaçına ‘tamam’ denileceğinin sorusunun yanıtı ortaya çıkması gerekiyor. Gözler bu konuda karar verecek olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrilmiş durumda. Kılıçdaroğlu’nun radikal bir değişikliğe gitmesi bekleniyor.

CHP'de Bomba Değişim İddiası!

24 Haziran seçimlerinde partisinin milletvekili adaylarını belirlemek için çalışmalarını sürdüren CHP’de en çok mevcut milletvekillerinin kaçının yeniden aday gösterileceği merak ediliyor. Parti Meclisi’nde listeleri oluşturma konusunda tam yetki alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kararını verecek. Kılıçdaroğlu’nun kararının ardından yeni listeler oluşturulmaya başlanacak.

EN AZ 60 KİŞİ LİSTE DIŞINDA KALACAK İDDİASI!
CHP kulislerine bakılırsa, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, kendisi dışındaki 130 mevcut milletvekillinden en az 60’ına ‘tamam’ demesi bekleniyor. Duruma göre bu sayının 70’leri de bulabileceği de ifade ediliyor. Mevcut milletvekillerinden ‘banko seçilebilir yerden’ aday gösterileceklerin sayısının en fazla 45- 50’lilerde kalması bekleniyor.

KARA KAPLI DEFTER BELİRLEYİCİ OLACAK
Kılıçdaroğlu’nun, mevcut milletvekilleriyle ilgili kararında ’kara kaplı defteri’ etkili olacak. Mart ayında tüzük kurultayı öncesi Genel Merkez’de buluştuğu milletvekillerine, önünde bulunan kara kaplı defteri gösteren Kılıçdaroğlu, “Lafa gelince hepiniz konuşuyorsunuz ancak işe gelince aynı tavrı göstermiyorsunuz. Bütün herkesin karnesi bu defterin içinde. Kim kendisine verilen görevleri yerine getiriyor. Hangi milletvekili Meclis Genel Kurul ve komisyon çalışmalarını aksatmadan katılıyor, hepsi burada tek tek yazılıyor. Herkesin performansını tutuyoruz. Bu defterde yazılanları hiçbir MYK üyemiz de bilmiyor. Sadece bende” siteminde bulunmuştu. CHP Lideri’nin kara kaplı defterinde mevcut milletvekilleriyle ilgili karneye bakarak kararına son şekli vereceği öğrenildi.

HANGİ KRİTERLER ETKİLİ OLACAK?
Edinilen bilgiye göre CHP Lideri Kılıçdaroğlu, mevcut milletvekillerini 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday listesine yazıp yazmayacağı konusunda karar verirken, şu kriterleri esas alacak:

1-DEVAM CETVELİ: Milletvekilinin, Genel Kurul ve Komisyon çalışmalarına ne kadar katılıp katılmayacağına bakılacak. Devam problemi olanlar elenecek.

2-PERFORMANS KRİTERİ: Sadece milletvekilinin parlamentoya devam cetveline bakılmayacak. Parlamentodaki yasama çalışmaları sırasındaki performansına da bakılacak. Bu çerçevede kanun teklifi, yazılı ve sözlü soru verip vermediği, kürsüye çıkıp çıkmadığı konusunda hazırlanan karneler milletvekilinin kaderinin belirlenmesinde etkili olacak.

3-PARTİ DİSİPLİNİ ŞARTI: Mevcut milletvekilleri hakkında “Tamam mı, devam mı?” kararı verilirken; parti disiplinine ve politikalarına ne kadar sadık olduğuna da bakılacak. Meclis performansı yüksek olsa da parti disiplinine sadık olmayan, yaptığı açıklamalarla partiyi kamuoyunda zor durumda bırakan milletvekilleri de listeye alınmayacak.

4-60 BİN LİRA KRİTERİ: 1 Kasım seçimlerine giderken listeye giren milletvekillerinden partiye 60 bin lira yardım yapılmasına ilişkin Genel Merkez’in aldığı karara uymayarak, partiye yardımda bulunmayan milletvekilleri de Kılıçdaroğlu’nun kara kaplı defterinde yer alıyor.

5- PARTİ GÖREVİ KRİTERİ: Mevcut milletvekillerinden, Parti’nin yaptığı görevlendirmelere uymayanlar da yine liste dışında bırakılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

6- BELEDİYE BAŞKANLIĞI KRİTERİ: Erken seçim kararı alınmadan önce bizzat Kılıçdaroğlu’na giderek 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adaylığı talebinde bulunan isimlerin de durumunun zor olduğu ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun, sürpriz bir kararla belediye başkanlığı talebinde bulunan bazı milletvekillerine listede yer vermeye bileceği de ifade ediliyor.

7- ‘İNCE’ KRİTERİ: Cumhurbaşkanı adayı ilan edilen Muharrem İnce ile birlikte hareket eden milletvekilleri konusunda da yine Kılıçdaroğlu’nun son kararı vereceği öğrenildi. İnce’ye yakın bazı isimlerin listede olmasına ‘banko’ gözüyle bakılıyor ancak sayı konusunda kimse öngörüde bulunamıyor.

8- KAPALI ZARF KRİTERİ: Mevcut milletvekillerinin kaderi konusunda parti örgütlerinin kapalı zarf içinde Genel Merkez’e gönderecekleri listeler de etkili olacak.

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?
7 Haziran 2015 seçimlerinden önce büyük oranda adayların ön seçimle belirlenmesinin de etkisiyle,
CHP’de 125 milletvekilinden 80’ini listeye giremezken, 45’i milletvekili yeniden aday olmuştu. 1 Kasım seçimlerinde ise birkaç değişiklik dışında olduğu gibi milletvekilleri yeniden aday gösterilmişti.

Düzgün Haber