Siyaset
Giriş Tarihi : 14-07-2018 23:38   Güncelleme : 14-07-2018 23:38
Abone ol

CHP'de Flaş Gelişme

CHP’de olağanüstü kurultay çağrısının metni ortaya çıktı. Pazartesi günü noter kanalıyla yapılacak olağanüstü kurultay talebinde, partinin bütün organları için sürpriz bir talebe yer verildi.

CHP'de Flaş Gelişme

 

24 Haziran seçimlerinden sonra CHP’de başlayan olağanüstü kurultay tartışması konusunda sürpriz bir adım atıldı.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, “Ben adayım demiyorum, ama ‘yürü önümüzden derlerse ben hazırım’” diyerek fitilini ateşlediği olağanüstü kurultay toplanması konusunda ilk adım atıldı.

Pazartesi gününden itibaren 15 gün içerisinde toplanması gereken olağanüstü kurultay konusunda noter kanalıyla Genel Merkez’e iletilecek imzalar için hazırlanan “Beyanname ve Talepneme” ortaya çıktı.

İŞTE KONGRE GEREKÇESİ

Pazartesi gününden itibaren 81 ilde kongre delegelerinin noter aracılığıyla imza vereceği Beyanname’de, “Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nın (Büyük Kongresi’nin) Siyasi Partiler Kanunu’nun 14/6 maddesinin ve Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü’nün 48’inci Maddesinin 1-4 ve 5. fıkraları uyarınca GÜVENOYU ve SEÇİM Maddeleri konularak aşağıdaki yazılı gündem ve olağanüstü toplanmasını, NOTER onaylı imzalarımızla talep ediyoruz” denildi.

HEPSİ İÇİN GÜVENOYU

CHP’li muhaliflerin talep ettiği olağanüstü kurultay çağrısında partinin bütün yetkili organları için ‘güvenoyulaması’ talebinde bulunulması dikkat çekti.

İŞTE O OLAĞANÜSTÜ KURULTAY GÜNDEMİ

1-Açılış

2- Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

3-Kurultay Başkanlık Kurulu Seçimi

4-Genel Başkanın açılış konuşması

5- Olağanüstü Kurultay çağrısı yapan delegeler adına bir konuşma yapılması

6-GÜVENOYU (Tüm organlar için)

7- Genel Başkan Seçimi

8- Parti Meclisi üyeleri (60) ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçimi

9- Kapanış

İMZAYA AÇILAN O ÇAĞRI METNİ

 

ÇAĞRIYA GEREKÇE TÜZÜĞÜN O MADDELERİ

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

Madde-48

(1) Genel Başkan; doğrudan ya da Parti Meclisinin kararı ya da kurultay üye tamsayısının beşte birinin on beş günlük süre içinde noterden onaylı imzaları ile yaptıkları başvuru üzerine olağanüstü kurultayı toplantıya çağırır.

(2) Birden fazla çağrının bulunması halinde, Genel Başkan bu çağrıları birleştirebilir. Birleştirilerek yapılan olağanüstü kurultay çağrısının gündeminde, her çağrının gündemi ayrı ayrı yer alır ve ayrı ayrı oylanır.

(3) Üye tamsayısının beşte birinin talebiyle kurultayın olağanüstü toplantıya çağrılabilmesi için imzaların, on beşinci günün bitiminden itibaren yedi gün içerisinde Genel Başkanlığa teslim edilmiş olması gerekir. On beşinci günün bitiminden sonra imza çekilmesi hüküm ve sonuç doğurmaz.

(4) Olağanüstü kurultayın gündemi, isteyenlerce düzenlenir. Üyelerin başvurusunun aynı (ortak) gündemle yapılması gerekir. Olağanüstü kurultayda gündemden başka bir konu görüşülemez. Seçim yapılamaz. Ancak Genel Başkan gündeme seçim maddesi koyabilir.

(5) Olağanüstü kurultay isteminde bulunan kurultay üyelerinin sayısı üye tamsayısının salt çoğunluğunu sağlıyor ise gündeme, güvenoyu ve seçim maddesi konulabilir.

(6) Olağanüstü kurultay, en az on beş (15) gün önce ilgililere duyurulmak koşuluyla en geç kırk beş (45) gün içinde yapılır.