Siyaset
Giriş Tarihi : 16-07-2018 16:25   Güncelleme : 16-07-2018 16:25

CHP'de kurultay krizi: İmza süreci başladı

24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin ardından CHP’de başlayan, olağanüstü kurultay talebi konusunda parti içi muhalefet ilk adımı bugün atıyor. Kurultayın toplanması için 15 günde 640 civarında imza toplanması gerekiyor.

CHP'de kurultay krizi: İmza süreci başladı

CHP içindeki muhalifler bugün saat 11.00’de Meclis’te basın toplantısı düzenleyecek. Yasamayı temsilen bir milletvekili, yerel yönetimleri temsilen bir belediye başkanı, örgütü temsilen birer il ve ilçe başkanı, kadın ve gençlik kollarından birer kişi ile CHP’nin en üst karar alma organı PM’yi temsilen bir kişi açıklama yapacak. Muhalifler toplantıda, seçimli olağanüstü kurultay için çağrı yapacak ve resmi imza sürecini başlattıklarını ilan edecekler.

640 CİVARINDA İMZA LAZIM
CHP’nin tüzüğüne göre olağanüstü kurultay isteminde bulunan kurultay üyelerinin sayısı üye tamsayısının salt çoğunluğunu sağlıyor ise gündeme, güvenoyu ve seçim maddesi konulabilir. Yani 640 civarında delege imza verirse ancak kurultay toplanabilecek. Olağanüstü kurultay, en az on beş (15) gün önce ilgililere duyurulmak koşuluyla en geç kırk beş (45) gün içinde yapılıyor.

AYNI SAATLERDE MYK TOPLANACAK
Parti içi muhalefetin 640 delegenin imzasını bulmasına “imkansız” gözüyle bakan parti yönetimi ise rahat görünüyor. CHP MYK, muhaliflerin Meclis’te açıklama yapacağı saatlerde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanarak son siyasi gelişmeleri masaya yatıracak. Toplantıda, olağanüstü kurultay için imza girişiminin de masaya yatırılması bekleniyor.

AdminAdmin