Siyaset
Giriş Tarihi : 01-05-2017 08:56   Güncelleme : 01-05-2017 08:56
Abone ol

CHP’de kurultay tarihi erkene alınıyor

CHP Lideri, referandum sonrası bir dizi toplantıda kadroları dinledi. İl başkanları, “Yeni yol haritası için olağanüstü kurultay” istedi. Kılıçdaroğlu da 2018’deki kurultayı öne çekeceklerini belirterek 2017 Kasım-Aralık tarihini verdi. Basına kapalı gerçekleşen il başkanları toplantısında tansiyonun yükseldiği anlar da oldu. Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün istifasını istedi.

CHP’de kurultay tarihi erkene alınıyor

Referandum sonrası CHP'de kurultay takvimi büyük oranda netleşti. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, olağan kurultay sürecini hemen başlatacaklarını belirterek, “2018 yılında yeni kadrolarımızla seçime hazırlanacağız” mesajını verdi.

Milletvekilleri ve parti meclisi üyelerinin ardından il başkanlarıyla önceki gün buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, örgütlerin öneri ve taleplerini dinledi.

Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre; Yaklaşık 8 saat süren basına kapalı toplantıda, bazı il başkanlarının yeni yol haritası için olağanüstü kurultayın toplanmasını talep ettikleri öğrenildi. Bu talebe konuşmasının sonunda yanıt veren Kılıçdaroğlu, normalde 2018 yılında yapılması gereken olağan kurultay sürecini öne çekeceklerini belirtti: “Olağan kurultay sürecini hemen başlatacağız. 2017'nin Kasım veya Aralık ayında bu süreci tamamlayacağız. 2018 yılında yeni kadrolarımızla seçime hazırlanacağız. Bununla da yetinmeyeceğiz. Tüzük ve programın yenilenmesi için de bu süreçte atılması gereken her türlü adım atılacak.”

ŞOK İSTİFA TALEBİ

Toplantıda, Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder'in konuşması sırasında tansiyon yükseldi. Güder, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'e yüklenerek, kendisine düşman olanların genel merkez tarafından yönetime getirildiğini, ailesinin onuruyla oynandığını söyledi. Bingöl'ün telefonda kendisine “Seni artık sırtımda taşıyamam” dediğini ileri süren Güder, “Sen kimsin ki beni sırtında taşıyacaksın? Örgütü taşıyamayan bir kişi, o koltukta oturmamalı. Hemen istifa etmeli. Eğer istifa etmeyeceksen de ilk kurultayda seçilmemen için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU SAHİP ÇIKTI

Sert tartışmanın ardından Kılıçdaroğlu, “MYK üyeleri özverili bir şekilde kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili çalışıyorlar. Özellikle Tekin Bey, gece gündüz demeden uğraşıyor. Ayrıca en zor görev onun. Yaptığı iş kolay değil. Biz de kendisiyle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz” diyerek tartışmaya nokta koydu. CHP Lideri, toplantının sonunda il başkanlarına referandum öncesi kullanılan yapıcı dili sürdürmeleri talebini iletti.