Siyaset
Giriş Tarihi : 03-02-2019 00:00   Güncelleme : 03-02-2019 00:00

CHP'de PM Krizi

CHP’de Genel Başkana kalan yerlerin adaylarının belirlenmesiyle sonuçlanan PM toplantısında yaşanan kriz az daha MYK’nın sonunu getiriyordu. Kılıçdaroğlu, o kadar sinirlendi ki, MYK hakkında güven oylaması istedi.

CHP'de PM Krizi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında yapılan Parti Meclisi toplantısına İzmir Bayraklı krizi damgasını vurdu.

İzmir’in adayları görüşülürken yaklaşık 16 kişi PM üyesi Erdal Aksünger’in Bayraklı ilçesine aday yapılması için önerge verdi.

DÜZGÜN HABER’in edindiği bilgiye göre, önergenin nasıl oylanacağı konusunda kriz çıktı. Muhalifler gizli oylama isterken, parti yönetimi ise açık oylama önergesi verdi.

KILIÇDAROĞLU RESTİ ÇEKTİ
Karşılıklı görüş ayrılığı üzerine Kılıçdaroğlu, “Burada gizli oylama talebinde bulunan ve oyunun arkasında bulunan arkadaşlara saygı duyuyorum. Ancak bizim yanımızda durup da, yönetimde bulunup da gizli oylamada oy kullananları affetmiyorum. Madem yönetime bu konuda bir güvensizlik var o zaman MYK hakkında güven oylaması yapılmasını talep ediyorum” diyerek testi çekti.

Kılıçdaroğlu’nun güven oylaması talebi üzerine ortalık karıştı. Toplantıya ara verilmesi sağlandı. Verilen arada Kılıçdaroğlu, MYK’yı topladı.

Toplantı devam ederken Erdal Aksünger adaylığını geri çekti.

Bunun üzerine kriz aşıldı ve MYK için güvenoylaması yapılmadı.

KILIÇDAROĞLU ÇOK KIZGIN
Toplantının sonunda kendisine PM’nin şu ana kadar belirlemediği yerleri belirleme konusunda yetki alan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “PM’de demokratik bir şekilde eleştirisini dile getiren ve oy kullananlara teşekkür ediyorum. Ama bizim yanımızda durup da gizli oylamalarda farklı oy kullananları da affetmiyorum” ifadesiyle kızgınlığını dile getirdiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri seçim biter bitmez MYK’da köklü değişiklik yapacağının sinyali olarak yorumlandı.

AdminAdmin