Siyaset
Giriş Tarihi : 03-03-2018 12:04   Güncelleme : 03-03-2018 12:04

CHP’de tüzük krizi!

20'den fazla milletvekilinin, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek tüzük kurultayı öncesinde bir bildiri yayınlamaya hazırlandıkları öğrenildi.

CHP’de tüzük krizi!

Zeynep Gürcanlı/Sözcü - CHP’de Genel Başkan ve PM’nin belirlendiği geçen ay gerçekleştirilen kurultay öncesinde de bildiri yayınlayan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve onunla birlikte hareket eden vekillerin başını çektiği gruba, kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı rakip olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve ekibinin de destek vereceği öğrenildi.

Cihaner ve İnce ekipleri dışında, tüzük değişikliği tartışmalarından rahatsız olan, herhangi bir ekibe dahil olmayan CHP’li bazı vekillerin de bildiriye imza koymaları bekleniyor.

Bugün yazılıp, Pazartesi günü kamuoyuna açıklanması beklenen bildiride, Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır şartlara dikkat çekilerek, böyle bir zamanda ana muhalefet partisi CHP’nin tüzük tartışmalarına boğulmasının eleştirilmesi bekleniyor.Bildiride ayrıca, Genel Merkez tarafından hazırlanan tüzük taslağının ön seçim konusunda getirdiği yeni düzenlemeler ile, parti içi demokrasinin, özellikle de ön seçimin, fiilen ortadan kaldırıldığına dikkat çekileceği de ifade ediliyor.

“KANUN HÜKMÜNDE TÜZÜK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP Genel Merkezi’nde Cuma günü gerçekleştirilen, Parti Meclisi üyeleri ile milletvekillerinin katıldığı toplantıda, tüzük taslağının özellikle vekiller tarafından çok sert eleştirildiği öğrenildi.

CHP’li kaynaklar, vekillerden bazılarının, ön seçimi fiilen kaldıran tüzük taslağı için, AKP Hükümetinin sürekli yayınladığı Kanun Hükmünde Kararnamelere atıf yaparak, “kanun hükmünde tüzük” nitelemesinde bulunduğunu ifade ettiler.
Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda ayrıca, CHP tüzüğünün Atatürk’ü de içeren ilk maddelerinin değiştirilmesine çok sert eleştiriler getirildiği de öğrenildi.

AdminAdmin