Siyaset
Giriş Tarihi : 23-03-2021 21:03   Güncelleme : 23-03-2021 21:03
Abone ol

CHP’den 'Acil Güven Artırıcı Tedbirler' önerisi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü CHP Grup Toplantısı'nda, 9 maddeden oluşan, "Acil Güven Artırıcı Tedbirler” önerisini açıkladı.

CHP’den 'Acil Güven Artırıcı Tedbirler' önerisi

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, “Şartlar ağır ve tedirgin olmakta haklısınız, ama unutmayın ki CHP var ve biz bu ülkenin geleceğinin kararmasına izin vermeyeceğiz” diyerek, şu anda içinde bulunulan buhranın temel sebebinin, gerek içeride, gerekse dışarıda "AKP yönetimine güvenin sıfırlanması” olduğunu kaydetti. 

Dolayısıyla alınacak tedbirlerin, mevcut güven bunalımını ortadan kaldırmaya yönelik olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP’nin bu konudaki 9 maddeden oluşan önerilerini şöyle sıraladı:

“1. Kamuda ciddi bir israfa son programı açıklanmalıdır.

Kamu ciddi ve anlamlı bir “israfa son” programı açıklamalıdır. Bu çerçevede aciliyeti bulunmayan (yazlık saray ve benzeri) tüm kamu yatırımları durdurulmalı, Kanal İstanbul gibi irrasyonel projelerden vazgeçildiği açıklanmalıdır. Makam aracı ve uçak saltanatına son verilmeli, sınırlı sayıda makam aracı ve iki uçak dışında tüm makam araçları satılmalı, temsil tören harcamaları zorunlu hallerle sınırlandırılmalıdır.

2. Kamu mali yönetimini ve bütçe birliğini bozan uygulamalara son verileceği taahhüt edilmelidir. Gelir İdaresi ve vergi denetim sistemi üzerinden siyaset gölgesi kaldırılmalıdır. 

Vergi denetimlerinin siyasi amaçla yapılmayacağı, bütçe birliğini bozan uygulamalar son verileceği, bütçe dışı fonların bütçe içine alınacağı ve tümünün Sayıştay denetimine alınacağı açıklanmalıdır. 

3. Bağımsız kurumlara siyasi müdahale olmayacağı garantisi verilmelidir.  

Merkez Bankası Başkanı ve tüm Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri görevden alınmalıdır.  Başkanlığa (mümkünse MB kökenli) hem iç hem dış kamuoyunda güvenilir bir isim getirilmelidir. Yeni Başkan, yardımcılarını ve PPK üyelerini uyumlu çalışabileceği isimler arasından (Hükümetin atayacağı bir üye hariç) kendisi seçmelidir. 

2019 Mart ayından itibaren satılan TCMB rezervlerinin hangi gerekçeyle, kimlere hangi yöntemle satıldığı açıklanmalıdır.

Mevcut mevzuatta son dönemde yapılan ve TCMB Başkanının görevden alınmasını kolaylaştıran hükümler kaldırılmalıdır. 

Başkanın belli bir süre (en az 5 yıl) Cumhurbaşkanı ya da başka bir merci tarafından görevinden alınmaması sağlanmalıdır. 

Aynı şekilde BDDK Başkanı ve kurul üyeleri hemen değiştirilmelidir. Yerlerine siyaset dışından güven veren, liyakat sahibi isimler getirilmelidir.

4. Bir anayasal kurum olan “Ekonomik ve Sosyal Konsey” gecikmeksizin toplanmalıdır.

Sorunu yaşayanlar ile sorunu çözecek olanlar aynı masada oturup, çözüm üretmelidirler.

5. Döviz garantili tüm Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) ve Yap  İşlet Devret (YİD) projelerindeki döviz garantileri hakkaniyet ölçülerinde Türk Lirasına dönüştürülmelidir.

Pandemi nedeniyle ortaya çıkan mücbir sebep koşulları dikkate alınarak anlaşmalar hakkaniyet ölçülerinde revize edilmelidir.  

Proje yüklenicilerinin kamuya olan (kira ve benzeri) yükümlülüklerinin yerine getirilmesi sağlanmalı, şayet bu yükümlülükler yerine getirilemez ise proje konusu varlıklar kamulaştırılmalıdır.

6. Bankalardaki tahsili gecikmiş alacak sorununa yönelik gerçekçi bir planın hızla uygulamaya konulacağı taahhüt edilmelidir.

Kamu Bankalarından bazı iş adamlarına verilen döviz ve TL cinsi kredilerin geri ödemelerinin gerçekleştirilmediği, bunun için sürekli yeniden yapılandırılmalarla zaman kazanıldığı Sayıştay Raporlarıyla da sabittir. Kamu Bankaları, hızla yerine getirilmeyen yükümlülüklerin (faiz ve anapara ödemeleri) tahsili yoluna gitmelidir. 

7. Salgının en çok etkilediği sektörler için “Toplumsal Dayanışma” programı açıklanmalıdır. 

Yukarıda zikredilen tasarruflardan elde edilecek kaynak hızla reel sektöre, ağırlıkla esnaf, mikro işletme ve KOBİ’lere çok uygun koşullarda tahsis edilmelidir. 

8. Kısa vadede belli bir istihdam olanağı yaratılmalıdır. 

Seçici bir yaklaşımla tespit edilen kamu altyapı yatırımları vasıtasıyla kısa sürede geniş istihdam olanakları yaratılmalıdır. Bu yatırımların finansmanı için Hazine’nin bir miktar daha borçlanma alanı mevcuttur.  Ayrıca boş olan sağlık, eğitim ve engelli kadrolarına KPSS puanlarıyla mülakatsız (torpilsiz) atamalar ivedilikle yapılmalıdır.   

9. İzlenen kavgacı, ihvancı dış politika terkedilip, dış politika “Yurtta Barış, Dünyada Barış” eksenine oturtulmalıdır. 

Yanlış dış politikanın Türkiye’ye getirdiği ek maliyetler süratle giderilmeli tüm komşularımızla yeniden güven tesis edilmelidir.” 

Kılıçdaroğlu, söz konusu acil tedbir paketinin açıklanmasıyla, ‘AK Parti ve Cumhurbaşkanı’na rağmen’, güven tesisi konusunda bir miktar yol alınmış olacağını belirterek, “Akabinde daha ayrıntılı bir ekonomik programın açıklanması ve buna uyulacağının taahhüt edilmesi gerekmektedir. Bunlardan sonra asıl yapılması gereken ise ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme’ dönüştür” dedi.

Ajans Bizim