Siyaset
Giriş Tarihi : 30-12-2016 12:40   Güncelleme : 30-12-2016 12:40

CHP'den çocuk cezaevlerindeki iddiaların araştırılması için başvuru

Cumhuriyet Halk Partisi TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, başta Maltepe Çocuk Cezaevi olmak üzere çocuk cezaevlerindeki iddiaların aydınlatılması için Komisyon Başkanı Mustafa Yeneroğlu'na başvuruda bulundu.

CHP'den çocuk cezaevlerindeki iddiaların araştırılması için başvuru

Cumhuriyet Halk Partisi TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Şenal Sarıhan, Veli Ağbaba, Mahmut Tanal, Zeynep Altıok ve Fikri Sağlar'ın  başvurusu şöyle:    

''Cumhuriyet Halk Partisi TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri olarak cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarının yerinde incelenmesi için defalarca başvuru yapmamıza rağmen herhangi bir adım atılmamıştır. Komisyon bu konuda bir adım atmadıkça her geçen gün yeni iddialar farklı hapishanelerden tarafımıza iletilmektedir. Son olarak Maltepe Çocuk Cezaevi’nde; 

Telefon görüşmeleri iki haftada bir 10 dakika olarak yapıldığı,

Görüşçülerin ve açık görüş yasaklandığı,

Havalandırmalara çocukların sadece 1 saat çıkarıldığı,

Tuvaletlerin kapıları ve aydınlatmasının olmadığı,

Her gün fiziki ve psikolojik işkence uygulandığı,

Yemekler yetersiz ve sağlıksız, saatlerinin düzensiz olduğu,

Yemek kaşıkları ve tabaklarının plastik, bardakların karton olarak verildiği

Kantinin, çocukların ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı,

Hapishane içinde sık sık keyfi üst araması yapıldığı,

2 çocuk mahkumun açlık grevinde olduğu,

Süngerli hücre cezasının sık sık uygulandığı yönündeki hak ihlalleri iddiaları basında yer almıştır.

1 Kasım 2016 tarihi itibariyle cezaevlerinde 645’i hükümlü, 1795’i tutuklu olmak üzere toplam 2440 çocuk cezaevlerinde tutulmaktadır. Çocukların işledikleri suçlar; hırsızlık, uyuşturucu, cinsel suçlar, yağma ve gasp, adam öldürme olarak sıralanmaktadır. İşledikleri suçlar sıralaması baz alındığında da göstermektedir ki sefalet, yoksulluk ve açlık gibi durumlar ortadan kaldırılmadıkça, çocuklar toplumla barışık, kişilik ve sosyal kültürel gelişimi tamamlanmadıkça çocuklar suça sürüklenmeye devam edecektir. Bu nedenle çocukları hele de halen masumluk karinesine sahip 1795 çocuk olmak üzere 2440 çocuk cezaevinde tecrit koşulları altında yaşamamalıdır, bu durum çocuğun tekrar suç işlemesine neden olmaktadır. Çocukların bu şiddet ortamlarında değil, onların toplumla barışabilecekleri, sosyal psikolojik gelişimlerini tamamlayabilecekleri mekanizmalar gerekiyor. Bu durumda da başta devlet mekanizmaları olmak üzere biz milletvekillerine görevler düşüyor. Çocukları tekrar topluma kazandırmak için ceza kavramıyla ve tecritlerle değil, umut ve gelecek kavramlarıyla destek olunması gerekmektedir.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olarak cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılması için Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nu başta Maltepe Çocuk Cezaevi olmak üzere diğer çocuk cezaevlerinde de araştırma ve gerçeklerin ortaya çıkarılması hususunda görevlendirmenizi talep ediyoruz. 28.12.2016''