Siyaset
Giriş Tarihi : 02-03-2021 17:14   Güncelleme : 02-03-2021 17:14
Abone ol

CHP’den Durbay’ın Davasında Çıkan Karara Tepki

4 Haziran 2020 tarihinde bir basın açıklamasında Gezi olayları için, “Bir Diktatör bozuntusuna diz çöktüren gençlerin direnişi olan Gezi 7 yaşında, selam olsun” cümlesiyle Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılan CHP’li Gülşah Durbay’a çıktığı ilk duruşmada ceza verildi. Duruşmadan sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ve PM Üyesi Av. Gizem Özcan Manisa İl Binasında açıklama yaptı.

CHP’den Durbay’ın Davasında Çıkan Karara Tepki

Basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen , Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve cinayet davalarının kısa zamanda karara bağlanmadığını, ancak Cumhurbaşkanına hakaret davalarının kısa sürede karara bağlandığını altını çizerek, “Nedense kadına yönelik şiddet ve cinayet davalarında biz yıllarca mahkemeler önünde sürünüyoruz. Duruşmalar sürekli erteleniyor. Her nasılsa o şiddet gösteren kimsenin tutuklanmadığını, Çocuk istismarcılarının uzun süre tutuklanmadığını görürken, bu tür Cumhurbaşkanına hakaret davalarında ilk duruşmada hızlı bir şekilde karar veriliyor. Karşımızda şöyle bir iktidar var. Karşımızdaki yargıya talimat verecek, milletvekillerine talimat verecek, bütün yetkileri kendinde toplayacak, ülkeyi kararnamelerle yönetecek, gençleri işsiz bırakacak ve bütün bunları yaparken de karşısındaki gençler ile kadınlar o kişiye karşı susacak. Yok öyle bir şey. Türkiye’de gençler Gülşah Durbay’ın yargılanıp ceza aldığı cümlesindeki ‘Gençler Gezide nasıl diz çöktürdü’ cümlesinde gençler nasıl diz çöktürdüyse önümüzdeki seçimlerde de gençler ve kadınlar ona diz çöktürecekler. Türkiye’de her yetkini tek bir elde toplandığı bu sistemi gençler ve kadınlar değiştirecekler. Bu davalar kadınların ve gençlerin seslerini kesemeyecek ve örgütlenmelerinin önüne geçemeyecek” diye konuştu. 

“BU DAVA FİKİRLERİN YARGILANDIĞI BİR DAVADIR”

CHP PM Üyesi Av. Gizem Özcan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Durbay’ın davasının şahıs davası değil Türkiye’de düşünce ve fikir özgürlüğünün yargılandığını bir dava olduğunun altını çizerek, “Gülşah Durbay’ın davasında düşüncelerin yargılandığı, ifadelerinden ötürü kişilerin yargılandığını bir davaya daha tanıklık ettik. Bu dava tamamiyle fikirlerin yargılandığı bir davadır. Bununla beraber tüm gençlerin ve kadınların düşüncelerine ked vurulmak istenmektedir. Baskılama yöntemlerini silsile şeklinde gerçekleştirerek gençlerin fikirlerine müdahale edilmeye çalışılmaktadır. Bu durum gerçekten Türk hukuk sistemi içinde çok endişe verici bir durumdur. Gerçekten Türk hukukun bu tarz davalarla meşgul edilmemesi gerekmektedir. Türkiye’nin çok daha ciddi problemleri vardır. Bugün genç işsizliği çok önemli noktaya ulaşmıştır. Gençler gelecek problemi yaşamaktadır. Nasıl bir geleceğe sahip olabilecekleri konusunda çok ciddi kaygıları vardır. Tüm bunlar geri planda bırakılmış fikirlerin yargılandığı, düşünceleri yüzünden insanların hapis ceza aldığı bir hukuk devleti sistemi içerisinde biz çaba vermeye çalışıyoruz. Bunların önüne geçmek içinde önümüzdeki seçimlerde gençler ve kadınlar sandıkta gereken cevabı verecektir.” dedi. 

İl binasında yapılan basın açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Parti Meclis Üyesi Gizem Özcan ve Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu ile birlikte esnaf ziyareti yaptı.