Siyaset
Giriş Tarihi : 29-11-2018 17:11   Güncelleme : 29-11-2018 17:11

CHP’den gazeteleri derinden etkileyen kağıt krizine ilişkin öneri paketi

CHP artan döviz kuru ve yerli üretim olmaması nedeniyle yaşanan kağıt krizinden gazetelerin ve yayınevlerinin daha fazla etkilenmemesi için çağrıda bulunarak, atılması gereken adımları sıraladı.

CHP’den gazeteleri derinden etkileyen kağıt krizine ilişkin öneri paketi

Önlem alınmadığı takdirde kitap, gazete ve dergi okumanın lüks hale geleceğini, çok sesli medya ve halkın haber alma hakkının ortadan kalkacağını belirten CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Gazeteciler ve yayıncılar krizin devam edeceğini düşünmek bile istemiyor! Kağıt temini bir devlet politikası haline gelmeli. Kağıt özel ürün statüsüne, kağıt üretimi stratejik olarak öncelikli sektörler arasına alınmalı. İlan fiyatları en az yüzde 50 arttırılmalı” dedi.

GAZETELERİN YOK OLMAMASI İÇİN ÖNERİ PAKETİ

CHP’li Çakırözer artan döviz fiyatları ve SEKA’nın özelleştirilmesi ile yerli üretim yapılmamasından kaynaklı yaşanan kağıt krizinin önlenmesi ve gazetecilerin yaşadığı sorunların araştırılıp, çözüme kavuşması için Meclis’te Araştırma Önergesi vererek, gazetelerin kağıt krizinden daha fazla etkilenmemesi için taleplerin yer aldığı öneri paketini Meclis’e sundu. Genel Kurulda yapılan görüşmeler sonrasında Çakırözer’in önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

Basın özgürlüğünün gerçek bir demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Çakırözer, ekonomik özgürlük olmadan basın özgürlüğünün sağlanamayacağını belirtti. Çakırözer, “Türkiye'de basın kuruluşları çok çeşitli baskılarla, kısıtlamalarla karşı karşıya. Başta Freedom House olmak üzere, dünyanın birçok basın konusunda sıralama yapan kuruluşu Türkiye'yi ‘basının özgür olmadığı ülkeler’ arasında maalesef en tepede listelemekte. Öncelikle, buna neden olan, adaletsiz yargılamalardır. Çok sayıda basın mensubu yazdıkları haberler, yorumlar ya da sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanmakta, soruşturulmakta, en kötüsü özgürlükleri ellerinden alınmakta. İşte Eren Erdem, kısa süre öncesine kadar milletvekiliydi ama gazetecilik döneminde yaptığı, gazetecilik faaliyeti nedeniyle şu anda yargılanıyor. İsminaz Temel bir yıldır tutuklu. Cumartesi Annelerinin fotoğrafını çektiği için ama işi zaten foto muhabirliği. Haksız, hukuksuz tutuklu bu insanlar bir an önce serbest kalmalı” dedi.

DÖVİZ KRİZİ KAĞIT FİYATINI 4 KAT ARTTIRDI

AKP hükûmetleri döneminde yapılan özelleştirmeler sonucunda Türkiye üreticisi olduğu birçok konuda ithalatçı hâle geldiğini vurgulayan Çakırözer, “ SEKA'nın özelleştirilmesinin sonucunu bugün kâğıt krizi olarak hep birlikte yaşıyoruz. Gazete kâğıdı fiyatı döviz krizinin de etkisiyle 4 kat arttı. Gazeteler yayımlarına ayırması gereken zamanı ve emeği, gazetelerin ihtiyaçlarının temini için harcamak zorunda kaldı. Gazeteler eklerini kapattı, sayfa sayılarını azalttı. Habertürk ve Vatan gazeteleri kapandı, Aydınlık gazetesi yayınına üç gün ara verdi, Sözcü gazetesi ekini kapattı, Millî Gazete sayfa sayısını düşürdü; Dünya, Sözcü, BirGün, Posta ve Cumhuriyet zam yapmak durumunda kaldı. Resmî ilanlara son dört yılda sadece yüzde 15 artış yapıldı. Resmî ilanlara her gazete eşit olarak ulaşamıyor, yerel gazeteler teker teker kapanıyor. İzmir'de 7 gazete artık hafta sonları çıkmıyor. Aydın'da, Kastamonu'da az önce arkadaşımız söyledi gazeteler artık haftalık çıkma kararı alıyor. Karar gazetesi geçtiğimiz günlerde bir başyazı yayımladı ve reklam vermek isteyen şirketlerin hem kamu şirketleri, hem özel şirketlerin engellendiğini, ilan ambargosu olduğunu dile getirdi. Reklamlar, yayınların izlenme ve okunma oranlarıyla değil, iktidara yakınlığıyla doğru orantılı olarak veriliyor. Birçok gazete resmî ilanlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Bugün Basın İlan Kurumu toplantısı vardı. Basın İlan Kurumundan resmî ilan gelirlerinde enflasyonu da dikkate alacak bir artış bekliyoruz, aksi takdirde hem yerel hem ulusal gazeteler kapanmaya devam edecek.  Resmî ilanlara son dört yılda sadece yüzde 15 artış yapıldı. Resmî ilanlara her gazete eşit olarak ulaşamıyor, yerel gazeteler teker teker kapanıyor. İzmir'de 7 gazete artık hafta sonları çıkmıyor. Reklamlar, yayınların izlenme ve okunma oranlarıyla değil, iktidara yakınlığıyla doğru orantılı olarak veriliyor” diye konuştu.

BASIN İLAN KURUMU ENFLASYONU DİKKATE ALMALI

Basın İlan Kurumu’nun gerçekleştirdiği toplantıya da dikkat çeken Çakırözer, “Basın İlan Kurumundan resmî ilan gelirlerinde enflasyonu da dikkate alacak bir artış bekliyoruz, aksi takdirde hem yerel hem ulusal gazeteler kapanmaya devam edecek” dedi.

KAĞIT STRATEJİK ÜRÜN OLMALI

Yaşanan kağıt krizi karşısında gazetelerin iflas noktasına geldiğini belirten Çakırözer, Cumhurbaşkanı ve Bakanlara çağrıda bulunarak, talep ve beklentileri sıraladı:

  • Kağıt temini bir devlet politikası olması, kağıt özel ürün statüsüne, kağıt üretimi stratejik olarak öncelikli sektörler arasına alınmalı. 
  • Yerli kağıt üretimi konusunda kapsamlı altyapı yatırımları gündeme alınmalı.
  • Döviz kuru gazeteler ve yayıncılık sektörü için sabitlenmeli.
  • Kağıt ithalatı için ödenen kdv vergisi yüzde 8’den yüzde 1’e, baskı malzemeleri için kdv oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmeli, yazar ve çevirmenlerden alınan %17 gelir vergisi ve %18 kdc vergisi kaldırılmalı.
  • Yayıncıların 2 milyarı aşan bekleyen kdv alacaklarını yayınevlerinin ayakta kalması için hızlıca ödenmeli.

İLAN FİYATLARI EN AZ YÜZDE 50 ARTMALI

  • Medya ve yayıncılık sektörünün devamlılığı için devlet, kâğıtta vergi ve sigorta primlerinde sübvansiyon uygulamalıdır.
  • Küçük ve orta işletmelere kredi sağlanması konusunda teşvik verilmeli.
  • İşsizlik oranının zaten yüksek olduğu bu alanda gazetelerin işçi çıkarmasının önlenmesi için vergi ve sigorta primi ödemeleri belirli bir tarihe kadar ertelenmeli.
  • Basın ilan kurumu ilan fiyatlarını, kağıdın artan maliyetlerini ve artan enflasyonu da dikkate alarak en az yüzde 50 oranında zam yapmalı, cumhurbaşkanı bu zammı hızlıca onaylamalı.

 

 

AdminAdmin