Siyaset
Giriş Tarihi : 09-12-2019 16:11
Abone ol

CHP'den kurultay genelgesi!

CHP’de 14 Aralık tarihinde başlayacak ilçe kongreleri öncesi MYK tarafından yeni bir genelge yayınlandı.

CHP'den kurultay genelgesi!

CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek imzasıyla yayınlanan genelgede, il ve ilçe kongrelerinde uyulacak hususlar tek tek sıralandı.

Genelgede, 30 Eylül 2019 tarihli Merkez Yönetim Kurulu (MYK) kararıyla kongreler takviminin başlatıldığına dikkat çekilerek, mahalle delegelerinin seçilmesinin ardından, ilçe kongrelerinin 13 Aralık 2019 tarihinen başlayıp, 27 Ocak 2020 tarihine kadar tamamlanacağı belirtildi. CHP’de il kongrelerinin ise 3 Şubat 2020 ile 2 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacağı hatırlatıldı.

İL BAŞKANLIKLARI BELİRLEYECEK
Genelgede, ilçe kongrelerinin takvimini il başkanlıklarının, il başkanlıklarının kongre takvimini ise MYK’nın belirleyeceği belirtildi. Ayrıca il başkanlıkları tarafından belirlenen ilçe kongre tarihlerini MYK’nın denetleyeceğinin de altı çizildi.

OLAĞANÜSTÜYE OLAĞAN FRENİ
Genelgede, olağan kongre takviminin başlangıcından bitimine kadar, Merkez Yönetim Kurulu kararı olmadan olağanüstü ilçe ve il kongrelerinin yapılamayacağı duyuruldu. Bu süreçte, olağanüstü kongre süreci başlasa bile askıya alınacak ve olağan kongre süreci başlatılacak.

BAŞKANLAR DOĞAL DELEGE
Genelgede, parti tüzüğü yönetmeliğine göre, seçilmiş ilçe başkanı, seçilmiş ilçe yönetim kurulu üyeleri, ilçe çevresindeki partili belediye başkanlarının ilçe kongresinin doğal delegesi olacağı duyuruldu.

ATANANLAR DELEGE OLAMAYACAK
Atama yoluyla göreve gelmiş ilçe başkanı ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ilçe kongresinin doğal delegesi olamayacak. Ancak mahalle delege seçimlerinde delege seçilen atamayla gelen ilçe yöneticileri kongrede oy kullanabilecek.

KURAL ÇARAF LİSTEDİR UYARISI
CHP’de ilçe ve il kongreleri öncesinde MYK’nın, tek aday dayatmasında bulunacağına ilişkin iddialara örgüte gönderilen genelgeyle son nokta konuldu.

CHP’de il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgede, “İl ve ilçe kongrelerinde seçimlerinde kural, çarşaf listedir. Gündemin çalışma raporu ve görüşmeler maddesine geçilmeden kongre üye tamsayısının onda birinin önerisi ile blok liste usulü ile seçimlerin yapılmasına karar verilebilir” hükmüne yer verildi.

SADECE TEK LİSTEDE YER ALABİLECEK
Genelgede, çarşaf ve blok listenin nasıl yapılacağı da tek tek sıralanırken, delege adaylığı hariç, bir adayın blok listeden sadece birinde yer alabileceği belirtildi. Birden fazla blok listede ismi bulunan delege tercih yapmazsa adaylığı düşecek.

MECLİS ÜYELERİ İSTİFA ŞARTIYLA ADAY OLABİLECEK
Genelgede, il ve ilçe başanlığı ve yönetim kurullarına belediye meclis üyelerinin adaylıkları konusundaki belirsizliğe de son nokta konuldu. Genelgede, “Toplam nüfusu 50.000’den fazla olan yerlerde belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri bu görevlerinden istifa etmedikçe ilçe ve il kongrelerinde yönetim kurulu, disiplin kurulu üyelikleriyle, il-ilçe başkanlığı, il delegeliği ve kurultay delegeliği görevlerine aday olamazlar” hükmüne dikkat çekildi.

CİNSİYET VE KADIN KOTASI
Genelgede, İl ve ilçe yönetim kurullarının seçiminde, il kongre delegeleri ve kurultay delegeleri seçimlerinde yüzde otuz üç (%33) cinsiyet ve yüzde yirmi (%20) gençlik kotası uygulanacağı, ancak bu özelliklerde yeter sayıda aday çıkmaması durumunda katılan adaylarla tespit ve seçim yapılacağı belirtildi. Kongre günü itibariyle 30 yaşını tamamlamamış olanlar gençlik kotası kapsamına alınırken, 31 yaşından gün almış olanlar gençlik kotası kapsamında değerlendirilmeyeceği vurgulandı.