Siyaset
Giriş Tarihi : 18-09-2020 13:27   Güncelleme : 18-09-2020 13:27
Abone ol

CHP'den Şentop'a çağrı: Berberoğlu Meclis'e, görevine

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Enis Berberoğlu ile ilgili yaptığı açıklamada TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a seslenerek "Sayın Mustafa Şentop'a, TBMM Başkanı'na hukuka duyduğumuz saygıyla, seçmen iradesine duyduğumuz saygıyla sesleniyoruz. Artık bu işin lamı cimi kalmadı. Berberoğlu Meclis'e, görevine." dedi.

CHP'den Şentop'a çağrı: Berberoğlu Meclis'e, görevine

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Çanakkale İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında AYM’nin Enis Berberoğlu hakkında seçilme ve siyasi faaliyette bulunma, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiği kararı vermesine ilişkin açıklama yaptı.

Erkek, “Kesin hüküm ortadan kalktığına göre Berberoğlu’nun vekilliği düşmemiş sayılmalıdır. Uyarılarımızı dinlemediler. Kin ve nefret ile devleti yönetirseniz, yargıyı silah olarak kullanırsanız, adaleti yok edersiniz” dedi.

Anayasa Mahkemesi kararlarının yasama organlarını da bağladığını belirken Erkek, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez kuralı, kanunların iptali durumunda geçerli bir kuraldır. Hak ihlali tespitlerinde, ihlal edilen hakkın yerine getirilmesi gerekir. Anayasa Mahkemesi’nin kendi kuruluş kanununda söyler. Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Meclis Başkanı Şentop, kararı Meclis Genel Kurulu’nda okuyacak ve ‘büyük hata yapmışız’ diyecek. Berberoğlu’nun vekilliğinin düşmemiş sayılmasına karar verecek ve vekilimiz dönecek, görevine devam edecek.” 

"DOĞRU OLAN HUKUKİ GÖRÜŞÜNÜZÜN ARKASINDA DURUN"

CHP'li Erkek TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a da şöyle seslendi:

“Doğru olan hukuki görüşünüzün arkasında durun. Anayasa Mahkemesi kararlarının sizi de bağladığını unutmayın. Asıl sorunumuz hukuk devletinin temelinden sarsılması. Bir yanda halkın iradesi var diğer yandan sarayın talimatları var. 23 Haziran İstanbul seçiminde olduğu gibi. Adaletin terazisi ile o kadar oynadılar ki adaletli karar vermek için Trump ya da Merkel’den telefon mu gelmesi gerekiyor? Asla! Biz hak, hukuk demeye devam edeceğiz. Şentop’a seçmen iradesine duyduğumuz saygıyla sesleniyoruz. Bu işin lami cimi kalmadı. Berberoğlu Meclis’e, görevine.”