Siyaset
Giriş Tarihi : 27-08-2020 12:55   Güncelleme : 27-08-2020 12:55
Abone ol

CHP'li Ağbaba'dan Esnafa Destek Çağrısı

CHP'li Ağbaba, hükümetin kırtasiyeci, okul servis işletmecileri ve kantincilere karşılıksız destek sunması gerektiğini söyledi.

CHP'li Ağbaba'dan Esnafa Destek Çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Koronavirüsten dolayı Mart ayından beri dükkanlarını açamayan Kırtasiyeci, okul kantini ve okul servisi esnafının yaşadığı sorunlarla ilgili, “Devletine 40 yıldır vergi veren esnafın doğal olarak en büyük beklentisi 40 günde devletin kendisine bakması yönündedir.” dedi.

Bakanlığın 2020-2021 yüz yüze eğitim yılı başlangıç tarihini 31 Ağustos’tan 21 Eylül’e ertelemesiyle ilgili Ağbaba, yazılı bir açıklama yayınladı. Söz konusu esnaflara devletin destek olması gerektiğini belirten Ağbaba, “Kapalı kaldığı süre içerisinde kırtasiye esnafı, kantinciler ve okul servis işletmecileri zor günler geçirmektedir. Okulların açılması ile ilgili yaşanan belirsizlikler bu üç sektörü olumsuz etkilemekte, hem esnafın ve hem de bu sektörlerde çalışanların mağduriyetleri artarak devam etmektedir.Esnaf yoğun bakımda ölüm kalım mücadelesi verirken devlet esnaflara destek olarak sadece ağrı kesici vermekte yani sorunlarının çözümü için kalıcı adımlar ne yazık ki atmamaktadır” ifadelerini kullandı.

“KIRTASİYECİLER VE KİTAPÇILAR YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Ağbaba, kırtasiyecilerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını ve en az 20 bin kitap ve kırtasiyeci esnafının devletten destek beklediğini belirterek, “Okullar 6 aydır kapalı ve en az bir ay daha açılmaması gündemde. Kırtasiyeciler stokladıkları ürünü satamadıkları halde ödemelerinin vadesi geldi. Vergi, kira, kredi geri ödemeleri de kırtasiyecileri zor durumda bırakmaktadır. Sektöre yönelik acil tedbirler alınmazsa kitap ve kırtasiyeciler tükenme noktasına gelebilir. Kırtasiyeciler Okul öncesi ve dönemi için stokladığı ürünlerin ödemelerini 5-6 aylık çek ve senetlerle karşılamaktadır. Kırtasiyeciler işyerlerini açtılar ama şu an iş yapamamaktadırlar ve dolayısıyla kazanç sağlayamıyorlar.” dedi.
Kantin işletmecilerinin yaşadığı sorunları da gündeme getiren Ağbaba, söz konusu kantincilere devlet desteğinin şart olduğunu ve işletmecilerin devletin verdiği 25 bin liralık destekten yararlanamadıklarını belirtti.

Ağbaba, kantin işletmecileriyle ilgili şunları kaydetti:

“Devlet okullarında 30 bin civarında kantin var. Özel okul, üniversite, yurt ve hastanelerde bu sayı 50 bin civarında. Bu işletmelerin toplamında en az 300 yüz bin civarında çalışan bulunmaktadır. Covid-19 nedeniyle bu işletmeler 16 Mart tarihinden itibaren kapalıdır. Kantinciler şu an salgın nedeniyle biriken iş yeri ve ev kirasını, elektrik, su, doğalgaz, vergi, işçi ücreti, BAĞ-KUR, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez durumdadır. Kantin kiralarına 1 yıl süreyle artış yapılmaması ve kira indirimine gidilmesi taleplerine rağmen bazı kantin kiralarında yüzde 100’ün üzerinde fahiş kira artışları yapılmıştır.”

Servis işletmecileri ve çalışanlarının sorunlarına da değinen Ağbaba, bu sektördeki çalışanların adeta açlıkla baş başa kaldığını ifade ederek, “Türkiye’de okul servis taşımacılığı yapan 200 bini aşkın servisçi bulunmaktadır. Her serviste en az 1 servis rehber görevlisinin ve 1 şoförün çalıştığı düşünüldüğünde bu sektörde en az 400 bin kişi istihdam edilmektedir. Servisçi esnafı onların yanlarında çalışan şoförler ile yardımcı personellerin 6 aydır süren mağduriyetlerinin uzaması bu kesimi daha çok mağdur etmektedir. Servisçi esnafımız araç sigortasını, vergisini, vize, BAĞ-KUR ve SSK ödemelerini ödeyemez durumdadır.” dedi.

Devletin kırtasiye, okul servis işletmecileri ve kantincilere karşılıksız destek sunması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, şöyle dedi:

“Devletin bu süreçte bu esnaflarımıza; Devlet kırtasiye sektörüne sıfır faizli, uzun vadeli kredi ve destekler vermelidir. Devlet, kantinci esnafının ayakta kalması için 1 yıl süreyle okul kantinlerinden kira almamalı ve kantincilere karşılıksız maddi yardımda bulunmalıdır. Servis işletmecilerinden ihale için alınan teminat mektupları iptal edilmeli, borçlarını ödeyemeyen servisçilere devlet bankaları faizsiz kredi vererek özel bankalara olan borçlar kapatılmalıdır. Esnafın iş yeri kirasını, elektrik, su, doğalgaz, vergi, işçi ücreti, BAĞ-KUR, SGK ve diğer borçlarını karşılamalıdır.”