Siyaset
Giriş Tarihi : 30-12-2021 10:18   Güncelleme : 30-12-2021 10:18
Abone ol

CHP'li Akbulut'tan İktidarın Ekonomi Modeline İlişkin Açıklama

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, iktidarın dövizdeki artışa karşı hayata geçirdiği “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” programına ilişkin konuştu.

CHP'li Akbulut'tan İktidarın Ekonomi Modeline İlişkin Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ile döviz kurunda oluşan fark vade sonunda mudinin hesabına hem sabit mevduat faizi hem de kur farkı olarak ödeniyor. Uygulamada mevduat faizi açıklanan politika faizinden 300 bp daha yüksek olabilecek ve birden fazla kez yararlanılabilecek. Buna göre; bankalarca uygulanacak faiz politika faizinin (Yüzde 14) en fazla 3 puan üzerinde olabilecek.


“HAYAT ÇOK PAHALI FAİZE PARA YETMİYOR!”
CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut da iktidarın bu adımına ilişkin açıklama yaptı. Hayata geçirilen programın, faizin isminin değiştirilmiş bir hali olduğunu ifade eden CHP’li Akbulut, “Faizciler, dolar bir günde yüzde 7 değer kazandı diye üzülmeyin; paramızı dolara geçirmedik, faiz bu kadar kazandırmaz demeyin! Aradaki farkı fakir fukara aramızda toplayıp hazineden ödeyeceğiz size. Asıl dert, bizde hayat çok pahalı. Para yetmiyor ki faize yatıracak paramız olsun!” sözleriyle iktidarı eleştirdi.