Siyaset
Giriş Tarihi : 13-12-2016 11:36   Güncelleme : 13-12-2016 11:36

CHP'li Akın, Balıkesir'in doktor ihtiyacını Meclis gündemine taşıdı

TBMM’de 2017 bütçe görüşmeleri sürüyor. Sağlık Bakanlığının dün gece geç saatlerde tamamlanan bütçe görüşmelerinde CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın söz alarak Sağlık Bakanına Balıkesir’in sağlık personeli ihtiyacını sordu.

CHP'li Akın, Balıkesir'in doktor ihtiyacını Meclis gündemine taşıdı

TÜİK’in bir çalışmasında yer alan bilgileri aktaran Akın’ın Sağlık Bakanına yönelttiği soru şu şekilde “TÜİK tarafından 2015 yılı sonunda açıklanan ‘Sayılarla Türkiye’ çalışmasının verilerine göre hekim başına düşen kişi sayısında Türkiye ortalaması 573 iken, Balıkesir’de bu sayı 760’dır. Hastane yatağı başına düşen kişi sayısında Türkiye ortalaması 376 iken Balıkesir’de 401 dir. Bu sayıların ilçelere göre dağılımında da ciddi sıkıntılar olduğunu biliyoruz. 2016 yılında Balıkesir özelinde bu sayısal dağılım göstergelerinde bir iyileşme olmuş mudur? Oldu  ise 2016 yılında sağlık alanında Balıkesir’in sayısal göstergeleri nedir?

Balıkesir’de pek çok ilçemizin yaz nüfusu çok yüksek rakamlara ulaşmaktadır. Buna paralel olarak sağlık hizmeti ihtiyacı da artmaktadır.

Yazlık nüfusu yüksek olan ilçelerimizde sağlık hizmetlerinin aksamadan yürümesi, verilen sağlık hizmetlerinin kalitesinin düşmemesi için hangi önlemler alınmaktadır.

Yaz aylarında bu ilçelerimize hangi sayılarda ilave sağlık personeli görevlendirilmektedir? ”

Balıkesir’in hekim ihtiyacı olduğunu kabul eden Bakan, sayıyı artırmaya çalışacaklarını belirterek yazlık nüfusu yüksek olan yerlerin hekim sorununu çözmenin kolay olmadığını belirtti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi “Balıkesir'deki doktor eksikliğinden bahsedildi. Söylediğim gibi, imkânlar çerçevesinde bunları artırmaya devam edeceğiz. Yaz nüfusları için gerçekten çözülmesi çok kolay olmayan bir meseledir. Sürekli hekim veremezsiniz, geçici görevlendirmelerle de istediğimiz verimliliği alamıyoruz. Bunun için gönüllü hekimlerle çözmeye çalışıyoruz. Çünkü yaz nüfusunun arttığı yerler genellikle hekimlerin yazın gitmek istediği yerler olabilir, ailelerini de götürebilecekleri bir model üzerinde çalışıyoruz.”

 
AdminAdmin