Siyaset
Giriş Tarihi : 16-12-2016 11:08   Güncelleme : 16-12-2016 11:08
Abone ol

CHP'li Akkaya, Bakan Ağbal'a taşeron işçilerin durumunu sordu

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak; Maliye Bakanı’na taşeron işçilerin durumunu sordu.

CHP'li Akkaya, Bakan Ağbal'a taşeron işçilerin durumunu sordu

Akkaya 2014 yılından beri sürekli dile getirilen; aradan 27 ay geçmesine rağmen;  bir türlü sonuç alınamayan taşeron işçinin esas iş-yarımcı iş ayrımının son durumunu ve AKP’nin her seçim öncesi taşeron işçilerin oya tahvil etme anlayışının bu dönemde de devam edip etmeyeceğini sordu.

Akkaya’nın sorusuna cevap veren Maliye Bakanı Naci Ağbal; taşeron işçiler ile ilgili çalışmaların en azından mutfak veya teknik çalışma aşamasına geldiklerini ve bir yasa taslağı oluşturduklarını ifade etti. Bu yasa taslağı çalışmasını kurumlarla paylaştıklarını belirten Ağbal; bu kurumlardan gelecek görüşe göre sonra tekrar bir düzenleme yapılıp bunun da Bakanlar Kurulunda değerlendireceğini ifade etti.

Akkaya’nın sorusunun detayı ve Maliye Bakanı’nın cevabı şu şekilde olmuştur:

YAKUP AKKAYA: Taşeron işçilerle ilgili soruyorum: 2014 yılından beri taşeron işçiler kandırılıyor. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılacaktı, esas iş-yardımcı iş ayrımı yapılacaktı. Bu esas iş-yardımcı iş yapıldı mı? Her seçim öncesi taşeron işçileri oya tahvil etme anlayışınız bu dönemde devam edecek mi? Olası bir referandum öncesi "Referandumdan sonra taşeron işçileri kadroya alacağız." aldatmacası tekrar yapılacak mı?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL: Taşeron firma yanında çalışan arkadaşlarımızla ilgili olarak da görevli Bakanlık olarak, Maliye Bakanlığı olarak biz çalışıyoruz. Bu konuda bir geçiş düzenlemesi yapılabilmesi için bir kanun çalışması yapılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili Bakanlık olarak başta Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı olmak üzere, diğer ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmaları yürüttük. Sağlık Bakanlığıyla, üniversitelerle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla ve yine taşeron firma elemanı çalıştıran diğer kamu kurumlarından bilgileri topladık. Geçiş düzenlemesine tabi personelin tanımını yapma konusunda ilave çalışmalarımız oldu çünkü kurumlarda birbirinden çok farklı sözleşme türleri var, sözleşmelerde farklı hükümler var. Dolayısıyla, yapmış olduğumuz düzenlemenin uygulanabilmesine imkân sağlamak amacıyla bu bilgileri kurumlardan topladık.

Yine özellikle bir geçiş düzenlemesinin mutlaka bir başlangıç tarihi olması gerekir. Bu tarihin belirlenmesine dönük olarak kurumlardan ilave bilgiler topladık. Bir de kurumsal kapsam olarak hangi kurumlar bu çalışmanın içerisinde olmalıdır? Sadece merkezi yönetim bütçesine dair idareler değil daha geniş bir kapsamda idarelerden bilgileri derledik ve gerçekten çok kapsamlı bir çalışmayı, en azından mutfak veya teknik çalışmayı belli bir aşamaya getirdik. Buna dayalı olarak bir yasa taslağı çalışmasını da kurumlarımızla paylaştık. Kurumlarımızdan da gelecek görüşlere göre belli bir noktaya getirdikten sonra tekrar Bakanlar Kurulunda değerlendireceğiz.