Siyaset
Giriş Tarihi : 08-08-2017 11:53   Güncelleme : 08-08-2017 11:53
Abone ol

CHP'li Akkaya, engelli öğrencilerin yemek sorununu meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, kanun ile devletin sorumluluğu altına alınan engelli öğrencilere tanınan ücretsiz öğle yemeği hakkının; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yazısı ile neden “vakıflardan bağış alın, hibe alın” şekline dönüştürüldüğünü sordu.

CHP'li Akkaya, engelli öğrencilerin yemek sorununu meclise taşıdı

Akkaya ayrıca önergesinde verdiği bilgide T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bu yazısı ile bağış ya da hibe alınamaması durumunda da günlük bir öğün bedeli olarak 5.5 TL.’yi aşmayacak şekilde ihaleye çıkılmasının emredildiğini; İlgili Genel Müdürlüğün bu emrin gerekçesi olarak da kaynak israfının önlenmesi olarak ifade edildiğini belirtti.   

 

Akkaya’nın önergesinde sorduğu sorular şu şekildedir:

 

1-Milli Eğitim Bakanlığınca Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerine son beş yılda bütçeden aktarılan toplam kaynak nedir? Bunun ne kadarı Yönetmeliğin 91. Maddesi çerçevesinde verilmesi gereken yemek için harcanmıştır?

 

2- Bakanlığınıza bağlı özel eğitim okullarında öğle yemeği verilen engelli öğrenci sayısı nedir?

 

3-Genel Müdürlük tarafından belirtilen 5,50 TL.’lik üst sınır, hangi bilimsel kritere göre belirlenmiştir? Bakanlığınız tarafından personelinize yönelik yapılan yemek yardımı miktarı nedir?

 

4- Bütçe Kanunu çerçevesinde aktarılması gereken yemek yardımı ödenekleri başka bir harcama için kullanılmış mıdır? Bu nedenle mi yardım, hibe veya bağış yoluyla bu hizmetin yerine getirilmesi istenmektedir? Bu çerçevede ayrılan ödeneğin kullanıldığı harcamalar nedir ve hangi alanlara aktarılmıştır?

 

5-Bakanlığınızca bu emirin gerekçesi olarak sunulan “kaynak israfının önlenmesi” amacıyla hangi tür önlemler alınmıştır?

6-Bakanlığınızca başlatılan ve hala uygulamaya geçilemeyen “Fatih Eğitim Projesi” çerçevesinde bugüne kadar toplam da ne kadar harcama yapılmıştır?

 

7-Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitim hizmetlerinde kamuoyuna da yansıdığı üzere Ensar, Türgev gibi vakıflarla eğitim protokolleri yapmaktasınız. Bugüne kadar hangi vakıflarla eğitim protokolü imzalanmıştır?

 

8-Bu vakıflara her bir vakıf için ayrı ayrı olmak üzere son beş yıl içerisinde ne tür ödemeler yapılmıştır? Bunların toplam miktarı ne olmuştur?

 

9-Anayasanın 42. Maddesinin açık hükmüne rağmen kamu vicdanını da sızlatan bu emir hususunda ne tür işlemler yapılacaktır?

 

10Engelli öğrenciler, il ve ilçelerde vakıfların insiyatifine mi teslim edilecektir?